Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA prestari servicii UE si non-UE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


- - - - -

TVA prestari servicii UE si non-UE


60 replies to this topic

#61 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 07 August 2016 - 08:54 AM

Cazul discutat se reduce la inregistrarea documentelor primite de la partenerul austriac : daca a fost evidentiat distinct TVA in factura, fara alte mentiuni sau trimiteri la art. CF aplicabile, se va considera operatiune interna. Raspunderea si problema facturarii corecte ramane la reprezentanta sau subsidiara din RO a austriacului.
Am un singur client cu reprezentanta in RO care produce niste subansamble in Cehia, le transporta la un centru logistic in Austria si apoi livreaza o parte in RO. I-am lamurit sa emita facturi intracomunitare de la producatorul ceh catre clientii din RO, iar reprezentanta RO sa o foloseasca pt. facturarea de servicii post-vanzare si consultanta in RO.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL