Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit venituri UE nerezident - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozit venituri UE nerezident


5 replies to this topic

#1 activitis

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 February 2015 - 11:56 AM

Buna ziua,
Lucrez la o firma in UE care ofera, ca si bonus, posibilitatea angajatilor de cumpara actiuni la NASDAQ la valori preferentiale. In cele din urma voi vinde aceste actiuni si as dori sa le transfer in Romania pentru achitarea unui credit.
Mentionez ca nu sunt rezident fiscal al Romaniei in aceast momement si imi platesc toate taxele in tara in care lucrez.

As dori sa stiu daca trebuie sa declar ceva in Romania sau daca exista vreun risc in ceea ce priveste obligatiile fiscale.

Multumesc



#2 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 15 February 2015 - 02:11 PM

Vezi postareaactivitis, la 15 February 2015 - 11:56 AM, a spus:

As dori sa le transfer in Romania pentru achitarea unui credit.
Recomand plata directa in contul bancii creditoare pentru evitarea comisioanelor bancare suplimentare.

Vezi postareaactivitis, la 15 February 2015 - 11:56 AM, a spus:

As dori sa stiu daca trebuie sa declar ceva in Romania sau daca exista vreun risc in ceea ce priveste obligatiile fiscale.
Nu, nefiind rezident fiscal in RO nu aveti treaba cu obligatiile fiscale. In plus, plata C/V actiunilor Nasdaq vandute se va face in contul bancar personal din tara unde doriti si veniturile respective le veti cuprinde sau nu in declaratia anuala de venit, conform legislatiei locale a statului unde aveti declarata rezidenta (fiscala)

Mult succes in continuare !




#3 Arekusandora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 03 April 2015 - 05:41 PM

Buna seara,


Am si eu urmatoarea situatie:

Am un furnizor lituanian care va efectua lucrari electrice pentru utilaje aflate pe teritoriul Romaniei.

Trebuie sa ii retin si sa virez la stat impozit de 16%?


Multumesc frumos



#4 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 04 April 2015 - 01:24 PM

Trebuie analizat serviciul concret, prestat de furnizor, din pct. de vedere al incadrarii in serviciile impozabile prevazute la art. 115 alin.(1) lit. k) si trebuie analizat daca veniturile obtinute de nerezident reprezinta venituri de natura redeventei definite la art. 7 alin. (1) pct. 28
In cazul in care serviciul face parte dintre cele enumerate sau venitul este de natura redeventei se va aplica impozitul prevazut la art. art. 116 alin. (2) lit. d) si se va prezenta certificatul de rezidenta fiscala pentru aplicarea Conventiei de evitare a dublei impuneri

Codul fiscal
Art. 7
(1) In intelesul prezentului cod, cu exceptia titlului VI, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii:
28. redeventa - orice suma ce trebuie platita in bani sau in natura pentru folosirea ori dreptul de folosinta al oricaruia dintre urmatoarele:
d) orice echipament industrial, comercial sau stiintific, orice bun mobil, mijloc de transport ori container;

ART. 115 Venituri impozabile obtinute din Romania
(1) Veniturile impozabile obtinute din Romania, indiferent daca veniturile sunt primite in Romania sau in strainatate, sunt:
k) venituri din servicii prestate in Romania de orice natura si in afara Romaniei de natura serviciilor de management, de consultanta in orice domeniu, de marketing, de asistenta tehnica, de cercetare si proiectare in orice domeniu, de reclama si publicitate indiferent de forma in care sunt realizate si celor prestate de avocati, ingineri, arhitecti, notari publici, contabili, auditori; nu reprezinta venituri impozabile in Romania veniturile din transportul international si prestarile de servicii accesorii acestui transport;

Norme CF
ART. 115 d)
2.(11) In cazul contractului de prestari de servicii in care una dintre parti se angajeaza sa utilizeze cunostintele sale pentru executarea unei lucrari pentru cealalta parte, suma platita nu constituie redeventa.



#5 Arekusandora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 04 April 2015 - 11:25 PM

Multimesc pentru raspuns!

Sunt servicii de lucrari electrice asupra unor utilaje. Daca exista conventie de evitare a dublei impunere intre Lituania si Romania si furnizorul prezinta certificat de rezidenta, eu am inteles din art.7 al conventiei ca se impun doar in statul de rezidenta. In cazul in care nu se prezinta certificat fiscal se retine impozit de 16%.

Am interpretat corect?



#6 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 26 April 2015 - 01:05 PM

In cazul in care societatea din Lituania va trimite un Certificat de rezidenta fiscala valabil la data efectuarii platilor catre nerezidenti, cf. art.118 din Codul fiscal, se aplica prevederile Conventiei de evitare a dublei impuneri dintre Romania si Lituania si nu se retine la sursa impozit pe venit, serviciile nefiind in acest caz impozabile in Romania- nu se mai depune D100.
Contractul se va declara la autoritatea fiscala avand in vedere ca serviciile sunt prestate pe teritoriul Romaniei de catre nerezidenti.
cf. Ordinului 1400/202 persoanele juridice romane au obligatia sa inregistreze contractele/documentele incheiate cu persoane juridice straine sau persoane fizice nerezidente care executa pe teritoriul Romaniei prestari de servicii de natura lucrarilor de constructii, de montaj, activitatilor de supraveghere, activitatilor de consultanta, de asistenta tehnica si a oricaror altor servicii prestate in Romania, care genereaza venituri impozabile.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL