Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Tva-vanzare software in UE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Tva-vanzare software in UE


10 replies to this topic

#1 iuliapopescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 19 February 2015 - 10:05 AM

Conform noilor reguli, ce tva se aplica la vanzarea unui soft catre o persoana fizica din Germania? Dar catre o persoana juridica neplatitoare de tva(nu apare pe vies)?
Multumesc



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 25 February 2015 - 05:42 PM

Din pct. de vedere al TVA, serviciile electronice prestate catre persoane neimpozabile (din UE sau din afara UE) vor fi impozabile la locul unde beneficiarul este stabilit, isi are domiciliul stabil sau resedinta obisnuita si se vor impozita cu cota de TVA aferenta statului beneficiarului
Cota de TVA pentru Germania este de 19% - in ambele cazuri




#3 costelcar

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 09 March 2015 - 03:12 PM

Buna ziua. Imi permit sa scriu aici deoarece speta mea este similara. Vreau ca eu, SRL platitor de TVA sa facturez servicii realizare software la comanda (caen 6201) catre un client UE german, platitor de TVA, cu cod valid VIES. In acest caz factura va fi fara TVA, pana aici toti contabilii ma sfatuiesc la fel. Insa intrebarea este daca mai departe clientul german va avea de platit TVA la el in Germania pentru aceasta factura. Aici primesc constant 2 categorii de raspunsuri:

a) clientul nu plateste nimic, este ca si cand eu cu SRL-ul meu platitor de TVA achizitionez servicii intracomunitare, TVA-ul il inregistrez colectat + dedus, deci 0 de platit

b) clientul plateste TVA-ul in vigoare in tara lui, isi "autoimpune" TVA-ul

Va rog clarificati-mi + o indicatie de temei legal aceasta chestiune. Va multumesc mult.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2015 - 04:35 PM

dupa parerea mea, beneficiarul (= clientul german) este obligat la "plata" TVA prin taxare inversa (se autoimpune, cum spui), adica el deduce si colecteaza acel TVA in acelasi timp) :smile:, astfel sumele se anuleaza reciproc, iar rezultatul final este ca nimeni nu plateste respectiva TVA !!

vezi postul 6 de aici : http://www.conta.ro/...taxare-inversa/ in care am explicat mecanismul taxarii inverse, cu referiri la baza legala.

alte pareri, va rog ?



#5 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 09 March 2015 - 05:01 PM

In calitate de prestator de servicii intracomunitare, societatea inregistrata in scopuri de TVA cf. art. 153 sau in scopuri de TVA intracomunitar cf. art. 153^1 din Codul fiscal trebuie sa se inscrie in ROI inainte de a presta aceste servicii catre beneficiar platitor de TVA, cu cod valid VIES; dupa obtinerea codului de tva intracomunitar va transmite acest cod beneficiarului
Locul de prestare al serviciilor de realizare software la comanda catre o persoana impozabila din UE care furnizeaza un cod valid de TVA este la beneficiar cf. art. 133 alin (2) CF; in acest caz beneficiarul aplica taxarea inversa sau va plati cota de TVA prevazuta in Germania dupa cum beneficiarul este inregistrat in scopuri de TVA sau inregistrat doar in scopuri de TVA intracomunitar daca aplica vreo scutire, cf. echivalentului Codului fiscal din Romania-mai bine spus cf. Directivei UE 112/2006 privind sistemul comun al TVA transpusa in legislatia germana
Factura se intocmeste fara TVA catre firma din Germania, operatiunea nefiind impozabila in Romania cf. art. 133 alin (2) CF si se va mentiona acest lucru pe factura
va depune D390 pana pe 25 luna urmatoare
depune tot pana la aceasta data decontul de TVA - D300 daca este platitor de TVA in Romania sau nu depune D300 daca nu este platitor de TVA in Romania



#6 costelcar

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 09 March 2015 - 05:35 PM

Multumesc pentru raspunsurile rapide si la subiect!

Firma mea este inscrisa in ROI dupa cum ati presupus.

Stiu ca nu este obligatoriu de specificat pe factura, insa pentru linistea noastra sufleteasca, puteti sa-mi recomandati un text scurt pe care sa-l trec ca informatie pe facturi, cum ca este responsabilitatea beneficiarul sa realizeze operatiunile de taxare inversa conform directivei XY...sau alt text "standard" de acest gen?



#7 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 10 March 2015 - 04:31 PM

Inscrierea unei mentiuni pe o Factura este prevazuta in CF
pe factura se va face mentiunea "servicii neimpozabile in Romania conform art 133 alin (2) CF ", sau mentiunea "taxare inversa la beneficiar cf art 133 alin 2 CF", sau una din mentiunile enumerate dar cu trimitere la art 44 din Directiva UE 112 care reglementeaza locul de prestare a serviciilor catre o persoana impozabila din UE

Codul fiscal
ART. 155 Facturarea
(19) Factura cuprinde in mod obligatoriu urmatoarele informatii:
l) in cazul in care este aplicabila o scutire de taxa, trimiterea la dispozitiile aplicabile din prezentul titlu ori din Directiva 112 sau orice alta mentiune din care sa rezulte ca livrarea de bunuri ori prestarea de servicii face obiectul unei scutiri;


Directiva 2006/112/CE A CONSILIULUI din 28 noiembrie 2006
privind sistemul comun al taxei pe valoarea adaugata
Continutul facturilor
Articolul 226
Fara a aduce atingere dispozitiilor speciale prevazute de prezenta directiva, este necesar sa se mentioneze doar urmatoarele detalii in scopuri TVA pe facturile emise in temeiul articolelor 220 si 221:
(11) in cazul unei scutiri, trimiterile la dispozitia aplicabila conform prezentei directive sau la dispozitia nationala corespondenta sau la orice alta trimitere care indica faptul ca livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor sunt scutite;
(11a) in cazul in care clientul este obligat la plata TVA, mentiunea „taxare inversa”;



#8 costelcar

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 10 March 2015 - 04:50 PM

Cele 2 variante sunt exclusive (scutire vs taxare inversa)? Pentru speta mea in care varianta ma incadrez?



#9 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 10 March 2015 - 05:26 PM

In amandoua.
Pe facturile Google Ireland (din UE) se mentioneaza:
"Servicii supuse unei taxe inverse - TVA-ul va fi contabilizat de catre destinatar conform art. 196 din Directiva consiliului 2006/112/CF"



#10 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 10 March 2015 - 08:37 PM

Furnizorul nu colecteaza TVA in Romania-operatiunea nu este impozabila in Romania avand locul prestarii la beneficiar - este o operatiune taxabila la beneficiar, clientul este persoana obligata la plata TVA si aplica taxarea inversa
Codul fiscal
ART. 155 Facturarea
(19) Factura cuprinde in mod obligatoriu urmatoarele informatii:
l) in cazul in care este aplicabila o scutire de taxa, trimiterea la dispozitiile aplicabile din prezentul titlu ori din Directiva 112 sau orice alta mentiune din care sa rezulte ca livrarea de bunuri ori prestarea de servicii face obiectul unei scutiri;
m) in cazul in care clientul este persoana obligata la plata TVA, mentiunea «taxare inversa»;



#11 costelcar

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 11 March 2015 - 08:36 PM

Multumesc. Atunci inseamna ca fraza de pe factura Google specificata de kmkz e corecta, cuprinde si "taxare inversa" si referinte la articolul din directiva UE, o folosesc aceea.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL