Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Srl platitor tva - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Srl platitor tva

3 replies to this topic

#1 Roxanayusty

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 February 2015 - 03:12 PM

Buna ziua, am un srl platitor de tva de la 1 februarie..as vrea sa stiu cum se calculeaza tva_ul care trebuie platit la stat....un exemplu....am tva_ul din facturile intrate pana in data de 18 febr in valoare de
1310 lei...iar tva_ul din raport zilnic pana in data de 18 este de 1580 lei...Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2015 - 12:18 PM

din postarea ta inteleg ca nu esti inreg. cu tva la incasare, ci cu tva in regim normal ...
in acest caz scazi din tva-ul aferent vanzarilor (tva colectat = 1.580 ron), pe cel aferent cumpararilor (tva deductibil = 1.310), fie ca ai platit fact. furnizorilor, fie ca nu.
deci, 1.580 - 1.310 = 270 ron tva de plata !!
..................................................................

pe scurt, iti explic si cum functioneaza tva la incasare :

daca ai fi avut optiunea pt tva la incasare, atunci ai fi scazut din tva colectat (mentionezi un raport zilnic si din asta inteleg ca vinzi cu plata pe loc), doar tva-ul deductibil din facturile pe care le-ai platit - atat cat ai platit.
de ex. daca in luna febr. ai vanzari incasate cu tva aferent de 1.580 ron si cumparari cu facturi platite in care tva-ul aferent platilor este de numai 1.200 ron (ai un fz. neachitat), atunci tva de plata va fi 1.580 - 1.200 = 380 ron.
regularizarea se face pe masura ce facturile sunt platite.

avand incasarile pe loc, pe tine te avantajeaza regimul normal de tva, prin care iti poti deduce tot tva-ul aferent cumpararilor, fie ca fact. furnizorilor sunt achitate sau nu la momentul calculului priv. tva. :smile:




#3 tati_chi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 02 March 2017 - 07:20 PM

Buna seara,

Am rugamintea sa ma ajutati cu un raspuns.
Pana la sfarsitul lui februarie am fost neplatitor de tva si am facturat fara tva, iar de ieri am primit certificat pentru platitor de tva, iar acum ar trebui sa emit doua facturi si nu stiu cum sa fac, merg in continuare cu aceeasi numerotare a facturilor sau incepand cu luna martie incep numerotare noua la facturi (de la 1)?

Multumesc anticipat!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2017 - 03:36 PM

Puteti adopta oricare dintre cele 2 var.
In locul dvs, ca sa fie evidenta mai usor de urmarit, eu as incepe o noua serie de facturi, de la nr. 1 (repet, o alta serie, nu cea folosita pana acum).

Sa fie intr-un ceas bun ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL