Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Tva achitat in vama - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Tva achitat in vama


1 reply to this topic

#1 marietadragos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ZALAU
  • Interests:contabil autorizat

Postat 04 March 2015 - 03:34 PM

Buna ziua,
la o societate platitoare de tva, am o factura de achizitii mijloace fixe din China, la care am achitat in vama taxe, comisioane si tva, nu stiu cum sa introduc tva la aceasta factura sa apara in D.300 si in jurnale ?
poate ma ajuta cineva care a avut asa ceva - lucrez cu Saga.
Multumesc.



#2 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 04 March 2015 - 05:34 PM

Se introduc pe baza de invoice extern si PV de receptie (punere in functiune), formula simpla
21... = 404... analitic furnizor chinez valoare de intrare calculata la cursul BNR,
21... = 446... analitic cu suma TV,
4426 = 404... fz. chinez cu suma TVA achitata in avans in vama, se preia in JC pt. TVA la rubricile corespunzatoare.







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL