Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CNP sau CUI la declaratiile pe venit la PFA? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CNP sau CUI la declaratiile pe venit la PFA?


2 replies to this topic

#1 alinescoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 09 March 2015 - 10:05 PM

Uite o intrebare care mi-a ramas in cap si va rog pe voi sa ma lamuriti.


Dupa ce am facut pfa-ul m-am dus la finante si am depus daca bine tin eu minte
- declaratia 220: declaratia privind venitul estimat
- declaratia 600: legat de pensii
- iar anul urmator am depus declaratia 200 privind veniturile estimate.

Cei de la finante mi-au zis ca la informatii contraibuabilului, nu trebuie sa trec CUI-ul ci CNP-ul meu, lucru pe care evident l-am facut. Nu sunt platitor de TVA si nici nu am angajati.

Acum intrebarea care ma roade: e corect asa? Au ei corelatie intre CNP si CUI ? Sau am depus gresit declaratiile si defapt trebuia sa fie cu CUI-ul ?
M-am uitat pe deciziile care vin de la ei (Formular 250 / 260) si acolo nimic legat de CUI-ul meu, totul e legat de CNP. De asemenea cand merg sa platesc la ei la finante trimestrial, chitanta aia o da pe CNP. De aia m-am gandit, bai poate eu la ei figurez ca PF simplu si nu ca PFA si defapt toate platile mele sunt gresite, trebuind facute pe CUI...


De asemenea, daca devin platitor de TVA sau imi angajez o persoana pe PFA, se modifica ceva legat de aceste declaratii ? Ma refer aici CUI in loc de CNP.

Va multumesc pentru sprijin si pentru timpul acordat.

Aceasta postare a fost editata de alinescoo: 09 March 2015 - 10:08 PM




#2 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 10 March 2015 - 03:23 PM

Impozitul pe venit este al persoanei fizice titulare a PFA, acest impozit este datorat astfel.
Dupa ce te inregistrezi platitor de TVA sau de impozite si contributii la salarii, vei avea de platit aceste taxe si impozite pe CUI.
Dar impozitul pe venit este al persoanei care sta in spatele PFA-ului.




#3 alinescoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 11 March 2015 - 02:31 PM

Multumesc mult pentru lamuriri.





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL