Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dezvoltare aplicatii Microsoft - PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Dezvoltare aplicatii Microsoft - PFA

pfa taxe impozit
3 replies to this topic

#1 Macaret

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 12 March 2015 - 04:53 PM

Buna ziua,

Am deschis un cont de developer la Microsoft si vreau sa public o aplicatie pe App Store, contra cost. Problema este ca nu am un PFA inregistrat si nici nu as dori sa inregistrez unul, deoarece nu am nici o garantie ca aplicatia va aduce venituri. Doresc sa testez platforma Microsoft pentru aplicatii, dar trebuie sa iau in calcul si cazul in care aplicatia incepe sa inregistreze incasari.

Sunt doua cazuri pe care le anticipez, daca public aplicatia fara a avea PFA:

1. Cazul in care se incaseaza sume foarte mici, cativa zeci de dolari. Pot exista repercusiuni de la anaf ca nu am declarat aceste sume de la Microsoft care au intrat in contul personal ? Le-as putea declara in alt mod ?

2. Cazul in care sumele incasate cresc la cateva sute de dolari pe luna. Este prea tarziu sa inregistrez un PFA dupa ce incasez doua luni si am o oarecare garantie a reusitei ?

Sunt programator angajat full time si as vrea ca in timpul liber sa testez cateva idei personale pe App Store Microsoft, nu am intentia de a investii mult timp sau bani in acest domeniu, de aceea nu as vrea sa inregistrez un PFA.

Va multumesc anticipat.



#2 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 13 March 2015 - 01:29 PM

In momentul in care Microsoft va fi in masura sa-ti monetizeze distributia aplicatiilor personale, poti fii sigur ca iti vor solicita dovada statului propriu financiar-fiscal. Vei vedea in acel moment cerintele Microsoft pentru transferul oricaror sume in contul de developer si, de regula, nu sunt termeni ce pot fi negociati. De asteptat ar fi existenta unui SRL cu cod valid de platitor intracomunitar de TVA.




#3 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 March 2015 - 12:20 PM

nu chiar a „oricaror sume” .... daca accepti monede virtuale la plata nu are ce sume sa-ti transfere in contul de developer :smile:
mi s-a parut important acest Comunicat al BNR si din acest motiv l-am postat aici
„Moneda virtuala nu este moneda nationala si nici valuta…”
Comunicat referitor la schemele de moneda virtuala

http://www.bnr.ro/page.aspx?prid=10016

restul sumelor – veniturile optinute din strainatate trebuie impozitate, chiar daca la inceput nu ai o forma de organizare- vezi D201; eu iti recomand ca forma de organizare PFA-ul.



#4 ciuly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 20 March 2015 - 09:11 AM

Si daca prima aplicatie nu va avea cumparatori, renunti?
Nu, deci fa-ti PFA, declari venit brut estimat 300 de lei, cheltuieli deductibile 200, rezulta 100 lei net, platesti 5 lei si ceva impozit trimestiral si 1 leu si ceva sanatate (sau platesti o data 16+5.5 ca sa nu iti bati capul cu maruntis). Vei avea un cost initial de "deschidere" PFA de 200 si ceva de lei parca (ONRC, stampila, banca, registre), dar e o investitie care merita, ca doar vrei sa faci bani nu sa te joci, chiar daca primele 2-3 aplicatii nu iti vor aduce decat cativa dolari. Pina la urma iti dai drumul.
Daca ai noroc si incepe sa iti vina bani multi, dupa 3 luni mergi la anaf si depui o rectificare la estimare, ca sa nu iti vina anu viitor in toamna la regularizare o suma enorma de plata.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL