Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
proces verbal de compensare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


proces verbal de compensare

12 replies to this topic

#1 rose67

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 27 June 2005 - 01:20 PM

va rog sa-mi spune-ti cu aproximatie data de la care au intrat in vigoare formularele cu regim special pentru compensari(am un control si nu stiu exact).
Astept raspun , va multumesc anticipat!



#2 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 27 June 2005 - 01:37 PM


Puterea observatiei clare este denumita cinism de cei care nu o poseda



#3 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2005 - 02:11 PM

ORDINE DE COMPENSARE

I. CADRUL LEGISLATIV

Principalele reglementari care fac referire la operatiunile de compensare se regasesc in urmatoarele acte normative :

Hotararea Guvernului nr.685/1999
Ordonanta Guvernului nr.77/1999
Hotararea Guvernului nr.804/1999

Dintre actele normative mentionate, prin H.G. nr.685/1999 s-au aprobat Normele metodologice privind monitorizarea datoriilor nerambursate la scadenta ale contribuabililor, persoane juridice, in vederea diminuarii blocajului financiar si a pierderilor din economie, precum si Regulamentul de compensare a datoriilor nerambursate la scadenta ale contribuabililor, persoane juridice.

Autoritatea care gestioneaza informatiile despre datoriile nerambursate la scadenta si asigura desfasurarea efectiva a compensarilor succesive a obligatiilor de plata reciproce dintre persoane juridice, pe baza de ordine de compensare, este Institutul de Managemenet si Informatica din cadrul Ministerului Industriei si Comertului.

GUVERNUL ROMANIEI

HOTARAREA nr. 804 din 30 septembrie 1999

privind modificarea art. 3 din Hotararea Guvernului nr. 685/1999 pentru aprobarea Normelor metodologice privind monitorizarea datoriilor nerambursate la scadenta ale contribuabililor, persoane juridice, in vederea diminuarii blocajului financiar si a pierderilor din economie, si a Regulamentului de compensare a datoriilor nerambursate la scadenta ale contribuabililor, persoane juridice
In temeiul prevederilor art. 8 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 77/1999 privind unele masuri pentru prevenirea incapacitatii de plata,
Guvernul Romaniei h o t a r a s t e :

Articol unic. - Articolul 3 din Hotararea Guvernului nr. 685/1999 pentru aprobarea Normelor metodologice privind monitorizarea datoriilor nerambursate la scadenta ale contribuabililor, persoane juridice, in vederea diminuarii blocajului financiar si a pierderilor din economie, si a Regulamentului de compensare a datoriilor nerambursate la scadenta ale contribuabililor, persoane juridice, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 416 din 30 august 1999, se modifica dupa cum urmeaza:
"Art. 3. - Incepand cu data de 1 noiembrie 1999, se interzice utilizarea altor documente de compensare in afara celor prevazute in regulamentul de compensare aprobat prin prezenta hotarare. De la aceeasi data, pentru facturi cu valori mai mari de 100 milioane lei, compensarea datoriilor neplatite la termenele scadente se va realiza numai in conformitate cu prevederile regulamentului de compensare aprobat prin prezenta hotarare, iar pentru suma reprezentand contravaloarea facturilor mai mici de 100 milioane lei, inclusiv compensarea reciproca intre contribuabili, persoane juridice, se poate efectua si in afara cadrului institutional creat de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 77/1999, dar pe baza acelorasi formulare."

Eu cred ca asta cauti ...



#4 rose67

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 27 June 2005 - 02:27 PM

va multumesc, sunteti cei mai tari ... senior contabili. eu am facut pvc folosind modele editate de mine pe calculator dar de valori mici sub 20000000 lei si 4 pvc pe anul 2004 si mi-a fost teama ca primesc amendat, va multumesc ....pe curand(astiade la fisc sunt disperati trebuie sa fii la punct cu legislatia caci altfel o patesti...stau pur si simplu cu legislatii pe birou si controleaza... ei stiu chiar totul?)



#5 simmy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:iasi

Postat 27 April 2006 - 10:29 AM

Acest PV de compensare se intomeste in 2 exemplare: unul albastru si altul rosu. Exemplarul albastru este primit de cel ce initiaza compensarea?



#6 Mara_ms

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Mures

Postat 28 April 2006 - 10:18 AM

e ca si in cazul facturilor...
exemplarul rosu se pastreaza de cel care emite (deci de agent economic initiator)



#7 Mara_ms

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Mures

Postat 28 April 2006 - 10:19 AM

e ca si in cazul facturilor...
exemplarul rosu se pastreaza de cel care emite (deci de agent economic initiator)



#8 GabrielaG

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 April 2006 - 12:13 PM

Este exact invers decat la facturi: exemplarul albastru ramane la initiator, rosul la destinatar.
N-as putea sa va spun unde scrie chestia asta dar eu fac compensari cu firme de genul Praktiker, Bricostore si altele si asa lucrez cu toate.



#9 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 28 April 2006 - 01:45 PM

OC: se emite un set de cel ce initiaza compensarea cu facturile ce le datoreaza partenerului de compensare, le semneaza si le trimite acestuia.Inapoi primeste exemplarul albastu si un set de la furnizor(daca este si client) cu ce va datoreaza, semnati ambele exemplare, expediati exemplarul lui albastru. Rosu reprezinta incasare, albastru- plata.




:



#10 carabela.anca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 311 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:cunoastere, perfectionare...

Postat 16 May 2006 - 11:31 AM

Poate cineva sa imi spuna unde scrie ca trebuie sa emita ambele parti ordinul respectiv de compensare?
Va multumesc



#11 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 May 2006 - 11:48 AM

carabela.anca a spus:

Poate cineva sa imi spuna unde scrie ca trebuie sa emita ambele parti ordinul respectiv de compensare?
Va multumesc

Nu scrie.



#12 carabela.anca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 311 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:cunoastere, perfectionare...

Postat 16 May 2006 - 11:50 AM

Cum nu scrie.Pai si atunci care este baza legala dupa care se intocmesc aceste ordine de compensare.Ma refer la faptul ca trebuie sa fie emis de catre ambele parti.



#13 MihaelaMM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2006 - 05:40 PM

Art. 5 din Regulamentul de compensare a datoriilor nerambursate la scadenta ale contribuabililor, persoane juridice zice : " Persoana juridica initiatoare devine persoana juridica destinatara in momentul in care au fost emise si primite ordinele de compensare ". La ultimul control mie mi-au spus ca de aici se subintelege.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL