Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistrare contabila concurs cu premii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Inregistrare contabila concurs cu premii

6 replies to this topic

#1 CostelC

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 19 March 2015 - 10:09 AM

Buna ziua. Am o firma de software si am organizat un concurs de programare pentru studenti, cu acordul unei universitati (cu care am semnat un acord general de colaborare). Studentii realizeaza proiecte care apoi sunt corectate si notate, iar primii 3 clasati primesc premii in bani. Cum anume pot inregistra contabil iesirea acestor bani (numerar) din firma? Va multumesc.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2015 - 11:22 AM

cata vreme aceasta (organiz. de concursuri) nu este o activ. curenta (obiect de activ. al firmei), atunci vb de o sponsorizare ! :smile: este necesar un contract in forma scrisa, cu mentionarea obiectului, valorii si duratei sponsorizarii, precum si a drepturilor si a obligatiilor partilor.

sponsorizarea sub forma baneasca se inreg. prin NC 6582 = 5311 / 512.

despre sponsorizare s-a discutat destul de mult, te rog sa folosesti fct. de cautare pt alte detalii priv. acest subiect (vezi regulament).




#3 CostelC

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 19 March 2015 - 11:33 AM

Multumesc frumos pentru raspunsul rapid. Deci este o sponsorizare, ok. Am citit despre sponsorizari, insa o chestiune nu imi este clara, se vorbeste peste tot de contract de sponsorizare - care e clar in cazul in care altcineva e organizatorul. Insa daca eu, ca firma, organizez concursul atunci cum anume voi proceda? Ce sponsorizez? Castigatorii? Ce contract fac?



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2015 - 11:40 AM

daca tu - ca firma - organizezi concursul, inseamna ca ai in obiectul de activitate trecuta aceasta in mod obligatoriu (alftel dai de mare necaz la primul control al Garzii Financiare) si atunci banii platiti sunt o chelt. pt firma, alaturi de cele de organizare efectiva.
eu as contabiliza-o prin ct. 6588.

daca, prin ctr. incheiat, scopul firmei tale este acela de a-si face publicitate/ de a se promova prin organiz. acestui concurs, atunci toate chelt. aferente sunt unele de publicitate (cont 623.analitic)

atentie : organele fiscale au dreptul de a recalifica o operatiune economica daca forma sa juridica nu reflecta continutul economic !

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 19 March 2015 - 12:05 PM




#5 CostelC

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 19 March 2015 - 01:40 PM

Eh...completarea cu publicitatea suna interesant. Normal ca scopul concursului este de a face firma cunoscuta printre studenti, deci este scop publicitar. Puteti detalia putin de ce as avea nevoie pentru a justifica astfel cheltuielile? Un contract cu universitatea care sa specifice clar ca este vorba de publicitate prin organizarea unui concurs cu premii? Cand acord premiile, trebuie sa fac ceva document (ex. dispozitie de plata)?



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2015 - 02:15 PM

Vezi postareaCostelC, la 19 March 2015 - 01:40 PM, a spus:

Un contract cu universitatea care sa specifice clar ca este vorba de publicitate prin organizarea unui concurs cu premii?
exact !
bravo, iti merge mintea repede si bine ! :biggrin:

Vezi postareaCostelC, la 19 March 2015 - 01:40 PM, a spus:

Cand acord premiile, trebuie sa fac ceva document (ex. dispozitie de plata)?
da, cu DPC fiindca primitorul banutilor (adica studentul) nu iti poate elibera chit. pt. ca este pers. fizica, iar PF nu pot face asta.

pt. modele de ctr. publicitate (doar ca sa-ti faci o idee), da o cautare pe net (dar asta stii si singur, nu-i asa ? :laugh: )
incearca si pe forum, la "modele fisiere...", "contracte" ...

spor mare !



#7 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 25 March 2015 - 05:00 PM

Cheltuielile de reclama si publicitate efectuate in scopul popularizarii firmei, produselor sau serviciilor, in baza unui contract scris, se incadreaza in categoria cheltuielilor de reclama si publicitate, deductibile fiscal, in conformitate cu prevederile art. 21 alin. 2 lit. d) din Codul fiscal.
In cadrul unui program de publicitate, campaniei de publicitate se urmaresc anumite obiective- acela de a informa clientii sau potentialii clienti cu privire la produsele sau serviciile societatii si sunt utilizate diferite forme de stimulare, printre care si cea privind acordarea premiilor in bani.
Avand in vedere aceste prevederi trebuie sa existe o Decizie a administratorului/conducatorului societatii prin care se decide promovarea activitatii, cu privire la campania de promovare si organizarea acestei actiuni si bineinteles Contractul scris cu unitatea de invatamant.
Regulamentul care sta la baza campaniei publicitare trebuie sa cuprinda termenii si conditiile de derulare, perioada, conditii de premiere, etc.
in evidenta contabila se inregistreaza Borderoul de plati care cuprinde numele persoanei, CNP, suma bruta, impozitul retinut si restul de plata.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL