Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ordin de compensare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

ordin de compensare


19 replies to this topic

#1 elke

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 March 2015 - 12:35 PM

Buna ziua
Am un ordin de compensare intre mine si un furnizor de imobilizari si as vrea sa stiu daca inregistrez coret ordinul in conta.
404=998 5000 lei
998=4111 5000 lei
Mai trebuie sa inregistrez ceva?
Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2015 - 04:18 PM

- da, e corect cum ai inreg.
- nu, nu mai trebuie altceva in afara ordinului in sine (evident)

:smile:




#3 Arekusandora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 24 April 2015 - 12:59 PM

Buna ziua,


Va multumesc pentru raspunsurile pe care mi le-ati oferit de fiecare data.

Referitor la ordine de compensare, am si eu urmatoarea situatie:

Firma la care lucrez a realizat lucrari de instalatii electrice pentru un complex rezidential, iar societatea noastra doreste sa achizitioneze un apartament in contul datoriei furnizorului (cost apartament 79 000 euro + TVA, cost lucrari 70 000 euro + TVA).

Se poate face compensare (cu ordine de compensare) pentru sumele de mai sus daca beneficiarul lucrarilor de instalatii electrice emite factura pentru apartament, iar firma noastra pentru lucrarile prestate?


Multumesc frumos,



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 April 2015 - 12:40 PM

eu nu stiu nici un motiv pt. care compensarea (financiara) n-ar fi permisa.

de ai indoieli ? din cauza sumei mari ?



#5 Arekusandora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 27 April 2015 - 12:46 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 27 April 2015 - 12:40 PM, a spus:

eu nu stiu nici un motiv pt. care compensarea (financiara) n-ar fi permisa.

de ai indoieli ? din cauza sumei mari ?

Da. Nu prea sunt lamurita cu plafonul de 10000 RON.....



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 April 2015 - 10:15 AM

plafonul se refera la platile in numerar !! aici nu aveam de-a face cu asa ceva, ci cu o compensare - banii nu circula deloc.



#7 Arekusandora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 28 April 2015 - 01:33 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 28 April 2015 - 10:15 AM, a spus:

plafonul se refera la platile in numerar !! aici nu aveam de-a face cu asa ceva, ci cu o compensare - banii nu circula deloc.

Multumesc pentru raspuns!

Mai am o intrebare:daca operatiunea de compensare se realizeaza inainte de scadenta facturilor se mai transmite la Institutul de Management si Informatica?



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 April 2015 - 02:52 PM

NU ! :smile:

OUG 77/1999 privind unele masuri pentru prevenirea incapacitatii de plata :
..................
"Art. 2. - Persoanele juridice vor intocmi situatia privind sumele restante mai vechi de 30 de zile catre orice creditor, respectiv de la orice debitor, persoana juridica, dupa caz, cu sediul in Romania, ....

Norma metodologica privind monitorizarea datoriilor nerambursate la scadenta ale contribuabililor, persoane juridice, in vederea diminuarii blocajului financiar si a pierderilor din economie aprobata prin HG 685/1999 ,
............
art. 2 : contribuabilii, persoane juridice, sunt obligati sa se conecteze prin INTERNET sau sa foloseasca suportul magnetic (dischete) pentru a transmite in baza de date a Institutului de Management si Informatica datele privind platile restante mai vechi de 30 de zile, cu o valoare mai mare de 10 milioane lei (adica 10.000 ron).



#9 gabiignat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 October 2015 - 07:33 AM

Buna ziua d-na OTILIA imi cer scuza ca intervin cu urmatoarea intrebare ? Este gresit daca pana acum am inregistrat compensarile in contul 581 respectiv 401-581,581-4111.



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 October 2015 - 09:22 AM

Contul 581 "Viramente interne"
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența viramentelor de disponibilități între conturile de trezorerie.
Contul 581 "Viramente interne" este un cont de activ.
În debitul contului 581 "Viramente interne" se înregistrează:
‐ sumele virate dintr‐un cont de trezorerie în alt cont de trezorerie (512, 531, 541).
În creditul contului 581 "Viramente interne" se înregistrează:
‐ sumele intrate într‐un cont de trezorerie din alt cont de trezorerie (512, 531, 541).

De regulă, contul nu prezintă sold.
.........................................................................................

dupa parerea mea, din cele de mai sus rezulta ca acest cont poate fi folosit doar atunci cand viramentele vizeaza efectiv disponibilitati banesti de genul celor evidentiate in ct. 531, 512, 541 - ori 401 si 411 nu sunt conturi de trezorerie.

compesarile intre ct. 401 si 411 se fac direct, adica fara cont intermediar sau, daca sit. specifica o impune/ trebuie neaparat, poti folosi mai degraba ct. 999, dar nu-ti face griji pt ca ai inreg. transferurile prin 581, nu este grav, zau nu e, dar de acum inainte poti renunta la aceasta metoda.

:smile:



#11 gabiignat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 October 2015 - 11:12 AM

Va multumesc inca o data pentru promptitudune.De acum inainte voi renunta la aceasta metoda si aplic contul 999.



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 October 2015 - 11:54 AM

... sau faci compensarea direct, fara cont intermediar.

Cu drag,
N-a fost mare lucru :smile:



#13 roxi.u

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 14 July 2016 - 08:08 PM

buna seara, va rog sa imi raspundeti si mie la urmatoarea problema: am un ordin de compensare de facut intre 2 societati. stiu ca valoarea compensata intr-o zi trebuie sa fie pana in 10.000 ron ca sa nu raportez la IMI, dar nu-mi este clara ce suma trebuie sa trec la valoarea facturata: sub 10.000 ron sau poate sa fie si peste 10.000 ron? stiti ca , coloana cu valoarea facturata cuprinde mai multe facturi dintre care din valoarea unei facturi se poate compensa doar o parte ca sa ajung la totalul stabilit pentru compensare. sper ca m-am facut inteleasa, multumesc!



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2016 - 11:21 AM

dupa parerea mea, pragul limita se refera la compensarea efectiva, nu la sumele totale facturate.
este vb despre decontarile facute, nu despre datoriile catre furnizori.
prin urmare, eu cred ca sumele facturate nu se supun plafonului de 10.000, ci numai cele compensate.



#15 roxi.u

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 20 July 2016 - 07:29 PM

multumesc



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 September 2016 - 03:20 PM

Dragilor :smile: , daca tocmai s-a modificat OUG 77/1999 m-am gandit ca ne-ar prinde bine sa "compun" un material informativ despre compensarea datoriilor cu creantele fata de acelasi tert, modalitatile de compensare, limitele valorice si documentele utilizate in aceste operatiuni.

Baza legala :
  • OUG 77/1999 privind unele masuri pentru prevenirea incapacitatii de plata
  • H.G. nr. 685 din 23 august 1999 pentru aprobarea Normelor metodologice privind monitorizarea datoriilor nerambursate la scadenta ale contribuabililor, persoane juridice, in vederea diminuarii blocajului financiar si a pierderilor din economie si a Regulamentului de compensare a datoriilor nerambursate la scadenta ale contribuabililor, persoane juridice.
  • ORDONANŢĂ Nr. 22/2016 din 24 august 2016 pentru modificarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 77/1999 privind unele măsuri pentru prevenirea incapacităţii de plată
Compensarea datoriilor cu creantele fata de acelasi tert, pt. facturile cu valori individuale mai mari de 10.000 lei si care au depasit 30 de zile de la scadenta se poate efectua numai prin intermediul Institutului de Management si Informatica (IMI), cf. OUG 77/1999 privind unele masuri pentru prevenirea incapacitatii de plata si Regulamentul de compensare a datoriilor nerambursate la scadenta ale contribuabililor, persoane juridice, aprobat prin HG 685 /1999. In cazul in care scadenta nu este stipulata clar pe factura, atunci cele 30 zile curg de la data emiterii facturii, cf. modificarii aduse de OG 22/2016.
Daca facturile nu au depasit 30 de zile, indiferent de valoarea individuala a facturilor, nu este obligatorie raportarea si efecuarea compensarii la IMI. Pentru stingerea datoriilor si creantelor reciproce se vor utiliza Ordinele de compensare, acestea fiind documente cu regim special.
Asadar, daca intre doua sau mai multe persoane juridice cu sediul in Romania exista obligatii de plata reciproce, se poate proceda la stingerea obligatiilor respective prin compensare fara numerar, pana la concurenta obligatiei celei mai mici. Aceasta operatiune are loc prin ordine de compensare, actionand ca o dubla plata, cf. procedurii reglementate prin H.G. nr. 685 din 23 august 1999 pentru aprobarea Normelor metodologice privind monitorizarea datoriilor nerambursate la scadenta ale contribuabililor, persoane juridice, in vederea diminuarii blocajului financiar si a pierderilor din economie si a Regulamentului de compensare a datoriilor nerambursate la scadenta ale contribuabililor, persoane juridice.
cf. HG 685/1999, art. 3, incepand cu data de 1 noiembrie 1999, se interzice utilizarea altor documente de compensare in afara celor prevazute in regulamentul de compensare aprobat prin prezenta hotarare. De la aceeasi data, pentru facturi cu valori mai mari de 10.000 lei, compensarea datoriilor neplatite la termenele scadente se va realiza numai in conformitate cu prevederile regulamentului de compensare aprobat prin prezenta hotarare, iar pentru suma reprezentand contravaloarea facturilor mai mici de 10.000 lei, inclusiv compensarea reciproca intre contribuabili, persoane juridice, se poate efectua si in afara cadrului institutional creat de OUG 77/1999 dar pe baza acelorasi formulare. Documentele de compensare, altele decat cele emise de serviciul de compensare si neoperate pana la data de 1 noiembrie 1999 vor fi finalizate pana la data de 31 decembrie 1999 prin grija emitentilor, data dupa care isi pierd valabilitatea.

Procedura de efectuare a actiunii de compensare este urmatoarea :

* persoanele juridice transmit cererile de compensare care cuprind situatia creantelor si a datoriilor restante; situatia se va depune prin internet la adresa dedicata in acest scop, in vederea includerii in procedura de compensare a datoriilor neplatite la termenele scadente
* compartimentul de organizare a sedintelor de compensare intocmeste procesele verbale ale sedintelor si transmite hotararile pentru emiterea ordinelor de compensare;
* compartimentul de decontari, impreuna cu inspectorii de compensare imputerniciti sa reprezinte agentii economici de pe circuitele de compensare, emit ordinele de compensare.

Incepand cu data de 27 sept. 2016 (termenul de 30 zile de la data publicarii in MO a OG 22/2016 - 29.08.2016, aug. are 31 zile) se aplica noile contraventii si valori ale amenzilor cuprinse in art. 5 si 6, asa cum acestea au fost modificate.
De asemenea, in termen de 30 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentei ordonantei 22/2016 (adica 30 sept. / 3 zile pt intrarea in viguare a ord.+30 zile) se vor emite alte norme metodologice de aplicare a OUG 77/1999.

Tabelul sintetic din atasament (nu se poate posta la mesaj, nu iese tabelar) prezinta modalitatile de compensare cf. legislatiei in vigoare actualmente (cu norme nemodificate inca !).

Aveti toata baza legala atasata aici : http://www.conta.ro/...569#entry275569

Fisiere atasate





#17 Miha2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2016 - 07:54 PM

Buna seara ,

In legatura cu O.G. 22/2016 ,as avea cateva nelamuriri :
- stie cineva adresa de e-mail la care se transmit situatiile ?
- in situatie trebuiesc raportate toate facturile neachitate /neancasate indiferent de sold , sau raportam numai facturile
cu valoare mai mare de 10.000 , asa cum era prevazut in Ord.77/1999 ?
In 1999 , aveam un programel in format dbf in care inregistram facturile si le trimeteam listate insotite de un borderou si de discheta .Acum , cum se vor transmite ?Ne reantoarcem la dischete ?
Cum credeti ca ar trebui sa procedam ?



#18 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2016 - 07:03 AM

Sa asteptam sa apara normele si vedem dupa aceea cum vom face si ce vom raporta
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2016 - 10:05 AM

vezi si aici, ultima postare (un material sintetizat de mine) : http://www.conta.ro/...577#entry275577



#20 Miha2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2016 - 06:29 PM

Am citit. Multumesc mult!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL