Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
facturi cu acelasi numar!; urgent - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

facturi cu acelasi numar!; urgent

6 replies to this topic

#1 cristinanicoleta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 March 2015 - 10:23 PM

Buna seara. Sunt noua in domeniu si am nevoie urgent de cateva raspunsuri.
1. Factura emisa miercuri, 18.03, cu nr 20276. Acelasi nr de factura apare si joi, 19.03. Facturile le-am predat directorului. Ce pot face?
2. Astazi mi s-a spus: faci asa: emiti o factura pentru 3 bunuri vandute si stornezi 2 bunuri vandute in data de 12.03. In factura de azi apar 3 bunuri vandute si 2 bunuri cu minus. Nu mi se pare corect. Cred ca trebuiau 2 facturi. Una pt marfa de azi si alta pt stornare factura din 12.03.Este corect?

sper sa primesc un raspuns

Precizez ca azi am sesizat greseala.

Precizez ca azi am sesizat greseala.



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 March 2015 - 11:35 AM

Sincer nu prea am inteles , este dublata factura cu totul (nu trebuia sa existe) sau este alta vanzare dar s-a folosit acelasi numar?
Poti face corectia cum vrei desi este mai clar cu o factura separata de storno.

Aici sunt insa cateva probleme legate de modul in care "gandesc" (mai mult nu gandesc) cei care scriu codul. Pentru ca acest CF nu este facut de oameni care sa fi lucrat "in economia reala" macar o singura zi. Toti "scriitorii" sunt soricei de birou care n-au vazut in viata lor un dosar de firma complex si complet pe un an.

Gandeste-te ca totusi factura cu numarul dublat RAMANE in evidente, chiar daca nu respecta conditiile unei facturi (n-are serie/numar unic) si deci nu poate fi inregistrata teoretic (sic!). Pentru aceste situatii nu exista procedura legala clara, pentru ca potrivit CF, nu se mai poate corecta prin modificare direct pe factura cu semnatura si stampila (nu stiu ce minte creata a gandit asta!).

PS: Nu am vazut nicaieri in CF sa scrie ca numerele trebuie date cronologic, scrie doar ca trebuie sa fie indentificate UNIC prin serie si numar. Daca stie cineva un paragraf de lege unde apare ca trebuie sa fie cronologic numerotate, dati-mi si mie o trimitere.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2015 - 04:43 PM

1. pune un "bis" la a 2-a fact. ... ce sa-i mai faci acum ?
2. fiind pt acelasi fz., e corect sa fie si livrarea si stornarea (returul) pe aceeasi fact.
desigur ca poti face 2 fact., asa cum ai spus - e mai bine cand le urmaresti (le "imperechezi"), dar nu este gresit sa treci totul pe o singura fact.

parerea mea ...



#4 cristinanicoleta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 March 2015 - 08:30 PM

Multumesc pt raspunsuri. Facturile au acrlasi nr dar clientii sunt diferiti. Am vazut astazi in programul de facturare ca mai sunt asemenea facturi emise si in februarie.



#5 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 March 2015 - 12:56 AM

Daca sunt 2 facturi diferite, atunci si eu as face la fel , as schimba direct in factura emisa seria, ceva de genul:

FCT 00150
FCTB 00150

In acest caz vor avea 2 serii diferite, exact cum ti-a sugerat Otilia.
Nu m-as mai incurca cu storno. Este cea mai simpla solutie.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2015 - 12:50 PM

eu ziceam sa puna un "bis" la nr., nu sa modif. seria fiindca daca modif. seria trebuie sa faca o decizie de alocare a unei serii noi de facturi.
se mai fac deciziile alea, nu ?

daca pune "bis" la nr. e ca si cum ar zice ca-i fact "X si jumatate" (in loc de X) ca sa zic astfel, ceea ce e tot un compromis, dar asa mi se pare mai simplu fiindca intra in secventa de nr. alocate + inca se respecta unicitatea seriei si a nr..
eu asa rezolv sit. astea... cu "bis" la nr. fact. ... noroc ca se intampla f. rar (dar se mai intampla).



#7 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 March 2015 - 04:14 PM

Da, trebuie sa faca si decizia de alocare pt. serie.

Totusi, mi-ai dat o idee Otilia, ai spus ceva foarte interesant: nr.35 si jumatate
Nu scrie nicaieri ca numerele trebuie sa fie fara zecimale, deci poate da numere de genul: 35,00 sau 35,20 sau 35,71 :laugh:

Singura problema cu numerele astea este ca de regula nu poti introduce in aplicatii numarul de factura cu zecimale.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL