Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Casa de marcat PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Casa de marcat PFA


8 replies to this topic

#1 molnar andrea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 27 March 2015 - 03:30 PM

Buna ziua!

Tinand cont ca este obligatoriu achizitionarea unei case de marcat ca pfa neplatitor TVA, avand ca obiect de activitate prestari servicii, as avea urmatoarele nelamuriri.
1. pana in prezent am declarat o data pe an veniturile si cheltuielile pentru impozit. Se schimba ceva in cazul in care scot raportul lunar , trebuie depus zetul fiscal lunar?
2. din banii incasati ar trebui sa scot salariul si contributiile, ce se intampla in cazul in care nu am destui bani in mai multe luni?
3. in afara de registrul de incasari si plati de ce documente mai am nevoie?

Va multumesc pentru ajutor.




#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 March 2015 - 04:48 PM

1. raportul lunar nu se mai scoate/preda de ani buni.

2. aduci bani de acasa (aport numerar)

3. registrul inventar si documentele specifice acivitatii (state,facturi,nir-uri,bonuri de consum, fise de magazie ... in masura in care tipul activitatii le cere)




#3 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 07 April 2015 - 06:23 PM

Daca topicul este despre casa de marcat, am si eu o intrebare: mai este nevoie de justificarea banilor din casa de marcat atunci cand se tine conta in partida simpla?



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 April 2015 - 07:34 PM

sigur ca da



#5 iuliapopescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 09 June 2015 - 04:51 PM

Am un PFA, cod caen 7990(alte servicii de rezervare si asistenta turistica), practic sunt ghid turistic, pot sa facturez si sa incasez cu chitanta de la persoane fizice sau e absolut obligatoriu sa folosesc casa de marcat? Exista vreo exceptie pe care o pot folosi, ca sa nu mai utilizez casa de marcat?
Multumesc



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 June 2015 - 11:12 AM

ar exista o exceptie, aceea priv. profesiile liberale (art. 2, lit f)) si ai mare noroc pt. ca cea de ghid turistic figureaza in lista, vezi atasament (mai la sfarsitul listei).
te sfatuiesc sa mai verifici daca nu cumva exista o lista mai noua decat asta, sa n-ai vreo surpriza neplacuta.

iti dau si baza legala: OUG 28/1999 privind obligaţia agenţilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale (actualizata 2015)

Art. 1
(1) Operatorii economici care încasează, integral sau parţial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum şi a prestărilor de servicii efectuate direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
...........

Art. 2
Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1) încasările efectuate din următoarele activităţi:
..........
f) activităţile desfăşurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implică crearea unei societăţi comerciale;
.......

Fisiere atasate





#7 iuliapopescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 10 June 2015 - 11:47 AM

Multumesc pentru raspuns!
Stiti cumva si daca exista vreo reglementare potrivit careia, daca incasarea se face pe circuit, nu trebuie emis bon, ci chitanta?

Am totusi dubii daca PFA-cod caen 7990 este asimilata unei profesii liberale. Va intrebam pentru ca am auzit ca daca locul incasarii e pe circuit nu e nevoie de bon fiscal si eram curioasa daca e intra-adevar reglementat.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2015 - 10:53 AM

daca, prin natura activ. desfasurate ca PFA, ai obligatia de a utiliza casa de marcat, atunci iti va trebui una mobila, cum se folosesc pe la unele targuri, de ex., sau cum au curierii.
faptul ca incasezi pe circuit nu te exonereaza de la obligatia de a emite BF.



#9 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 June 2015 - 07:55 PM

Profesiile libere sunt definite in Codul fiscal si Norme
In Normele de aplicare ale OUG 28/1999 la art. 2 lit. f sunt prevazute si activitatile desfasurate de catre PFA, dar aceste Norme sunt deja depasite, nu au fost actualizate in urma aplicarii OUG 91/2014, asa ca, dupa parerea mea, ptr. activitatea desfasurata in calitate de PFA-prestari servicii catre populatie, ai obligatia folosirii casei de marcat- Normele nu pot anula reglementarile legale

Norme CF
ART. 46
23. Sunt considerate venituri din profesii libere veniturile obtinute din prestari de servicii cu caracter profesional, desfasurate in mod individual sau in diverse forme de asociere, in domeniile stiintific, literar, artistic, educativ si altele, de catre: medici, avocati, notari publici, executori judecatoreşti, experti tehnici si contabili, contabili autorizati, consultanti de plasament in valori mobiliare, auditori financiari, consultanti fiscali, arhitecti, traducatori, sportivi, arbitri sportivi, precum si alte persoane fizice cu profesii reglementate desfasurate in mod independent, in conditiile legii.

HG 479/2003 Norme metodologice
Art. 15. Intra sub incidenta prevederilor art. 2 lit. f) din ordonanta de urgenta:
b) activitatile economice desfasurate in mod independent, inclusiv prin practicarea unei meserii, de catre persoanele fizice autorizate potrivit legii, cu exceptia activitatilor de taximetrie auto pentru marfuri si persoane.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL