Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Marfa in custodie la evenimente - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Marfa in custodie la evenimente

4 replies to this topic

#1 mihaig78

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 31 March 2015 - 06:10 PM

Buna ziua,
Am cautat pe forum si nu am gasit raspunsul.

Lucrez intr-un restaurant care organizeaza exclusiv evenimente - nunti, botezuri etc.
Noi livram produse finite din bucatarie si clientul uzual vine cu bautura.
Cum procedez pentru a fi ok legal? Proces verbal de custodie, nir de custodie ... si dupa?
Cum descarc gestiunea?


Multumesc pentru ajutor.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2015 - 12:46 PM

Dupa parerea mea, nu trebuie sa faci nimic legat de bautura clientului ! In caz de control, clientul da decl. ca e bautura lui adusa din afara restaurantului si cu asta basta. Nu cunosc vreo prevedere legala care sa interzica unui restaurant sa accepte bautura adusa de client pe socoteala lui, mai ales la evenimente mari.
De ce sa bagi "lichidul" in custodie ?? Ca doar nu se pastreaza si nici nu-l mai dai inapoi, ci se consuma.




#3 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 04 April 2015 - 12:54 PM

Marfa primita la bar trebuie consemnata la primire intr-un proces verbal, marfa neconsumata se preda clientului iar procedura trebuie prevazuta in contractul incheiat intre parti; nu ai voie sa detii marfa fara acte de provenienta-nici macar o sticla de palinca :smile:



#4 mihaig78

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 April 2015 - 06:07 AM

Multumesc pentru raspunsuri :) Asa stiam si eu ca totul trebuie justificat. O recomandare a unui contabil a fost sa intocmesc acest nir de custodie, care insa nu intelegeam cum il descarcam. Asa pare mai logic, prevazut in contract tot parcursul si procese verbale atat la primire cat si la predare.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2015 - 10:28 AM

desigur ca nu este nimic gresit in a face acel PV, insa atata timp cat exista un ctr. in care se prevede ca bautura o aduce clientul, deci aceasta bautura NU se comercializeaza (asta-i f important : nu se comercializeaza, nu e marfa !), eu cred ca nu-i neaparat necesar PV respectiv de justificare in primul rand a provenientei si apoi a cantitatii, mai ales ca prin el se incarca automat gestiunea restaurantului cu un produs care nu apartine acestuia (nici nu se afla in custodie) si pt care nu are o alta raspundere decat sa-l duca la mese.
apoi, se poate pune si pbl. descarcarii de gest. dupa ce ea a fost incarcata cu PV de primire ... cati litri sau sticle s-au consumat, ca sa poti face PV de restituire a ceea ce a ramas ... cum dovedesti ca atata a ramas fara sa tii evidenta consumului cu acte justificative (cu vreun bon de consum, ceva - ca nota de plata n-ai, BF n-ai ...), sau consumul iese numai prin dif. dintre cantitatile primite si restituite ? ... o fi corect asa ?

repet, nu consider gresit sa se intocmeasca PV, daca asa va simtiti voi mai in siguranta, insa ctr. deja mentioneaza ca bautura e adusa din afara restaurantului; prin urmare, nu vad de ce v-ati complica...in plus, mi-e f greu sa cred ca vreun inspector fiscal ar strica o nunta ca sa faca un control in maxima forfota/ agitatie generata de activitatile specifice, iar - daca chiar o face si ctr. nu-i ajunge - atunci decl. lui tata-socru (de ex.) precum ca bautura e "de acasa" rezolva (o data in plus) pbl. provenientei acesteia la eveniment fiindca, pana la urma, provenienta e pbl. aici !

parerea mea ... :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL