Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit salar si prime persoane cu handicap - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Impozit salar si prime persoane cu handicap

3 replies to this topic

#1 paul25

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 31 March 2015 - 10:47 PM

Buna ziua,
Am cautat o explicatie in mai multe locuri si nu am primit nimic pana acuma si m-am gandit sa va intreb pe voi inainte sa fac vro prostie si sa intreb la servici.
Sunt persoana cu handicap grad I si lucrez din anul 2009 la un srl, pana in martie 2014 lucram cu jumatate de norma iar din martie 2014 cu norma intreaga, sunt trecut ca si persoana cu handicap si sunt scutit de acele taxe la stat, dar problema este urmatoarea: pana in decembrie 2014 am primit in fiecare an prima de pasti si de craciun 900 de lei care erau trecuti pe fluturasul de salar, in toti acesti ani colegi mei primeau 500 de lei si in luna decembrie 2014 am primit si eu tot aceiasi suma de 500 si pe fluturasul de salar este trecut 900 de lei si retineri 400 si nu inteleg de ce. In luna decembrie sa schimbat si persoana care se ocupa de salari si prime, este posibil ca persoana noua sa nu cunoasca forte bine legea si eu sa fiu scutit in continuare de aceasta retinere de 400 de lei si cum vine pastele acuma as vrea sa stiu daca legea a suferit vro modificare si trebuie sa mi se retina si mie acei bani, sper ca am fost destul de explicit. Mentionez ca si dupa ce am trecut la norma intreaga am primit prima de paste de 900 de lei, ma gandesc ca nu are legatura ca mi sa modificat contractul din moment ce de paste am primit si de craciun nu.

Multumesc,



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 31 March 2015 - 11:08 PM

Nu stiu cum se calculeaza la voi salariile, dar n-ai cum sa ai retinere de 400 lei la 900, nici retinere 0 lei nu se poate!
Persoanele cu handicap sunt scutite doar de impozit, nu si de contributii.

Deci se va retine (10.5+5.5+0.5)% adica 16,5% din 900. Va trebui sa primesti net 751 din acea prima.

Ceilalti vor avea o retinere (16+10.5+5.5+0.5)% adica 32,5% din 900 si vor primi net 607 (calculat aproximativ pentru ca impozitul este afectat si de deducerea personala)




#3 paul25

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 05 April 2015 - 09:56 PM

Am atasat doua fluturase de salar in care se observa ca retinerea a fost de 400 de lei din cei 900 si in luna in care nu am primit prima retinerea este de 390 de lei, momentan nu gasesc fluturasul in care se vedea ca nu am nici o retinere la cei 900 de lei.

Fisiere atasate





#4 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 24 April 2015 - 05:03 PM

Se vede cam prost pe fluturase, dar daca disting bine sumele, atunci pare cat de cat ok.

1) Vad un salariu brut de 2300 lei in ambele cazuri (zilele de concediu de odihna vad ca nu ti-au afectat salariul)

2) Nu vad nicaieri unde scrie 900 lei prima, dar daca facem o diferenta simpla, din Total realizat 3235, scadem 2300 (salariu brut) si rezulta o prima bruta de 935 lei (nu 900 cum spuneai).Nu-i deloc in regula sa nu scrie suma clar, si ce reprezinta, dar ti-o acorda macar.

3) Apoi: ca pensionar cu handicap beneficiezi doar de scutirea la plata impozitului pe salariu, nu a tuturor contributiilor (se vede si pe statul de salarii ca ti se iau contributii dar impozit 0)

4) In luna fara prima e corect: 2300 brut - 381 contributii = 1919 lei net

5) In luna cu prima avem asa:
2300 brut + 935 prima = 3235 lei venit brut (se platesc contributii si pentru prime)
Venit brut minus contributii: 3235 - (340+16+178) = 2701 lei venit net

Apoi vin intrebarile mele:
a) ai luat diurna in cursul lunii respective?
b) ai luat un avans din salariul lunii urmatoare?

Pentru ca, conform fluturasului, ai luat 35 lei diurna, si 247 lei avans din salariu mai. Daca este corect, atunci:
2701 venit net - 247 avans salariu - 35 diurna = 2419 lei salariu net (ceea ce este si pe fluturas, deci ar fi corect).

Tu doar ai scazut retinerile din luna cu prima si cele din luna fara prima, si ti-a rezultat 435 lei diferenta (d-aia ziceai ca ti-a retinut 400 lei).

Nu ti-a retinut 435 lei (nu e 400), ci doar, cum a zis @mgabi mai sus, doar 153 lei contributii aferente primei.

Restul de 282 lei (435-153) retinuti in plus sunt din cauza ca (conform fluturasului), ai luat 35 lei diurna si 247 lei avans.

Deci raspunde la intrebarile de la pct. a) si b), si daca raspunsul e "da", atunci ti-a calculat bine salariile. Daca inainte luai mai mult, in lipsa unor poze a fluturasior respectivi, pot spune doar ca vechiul contabil iti calcula gresit ceva.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL