Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Documente obligatorii activitate bar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Documente obligatorii activitate bar

2 replies to this topic

#1 Vlad Marcu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 April 2015 - 08:54 PM

Salut!
De curand am deschis un bar si as vrea sa stiu care sunt documentele pe care trebuie sa le intocmesc si sa le prezint celor care vin in control.
Deocamdata procedez asa:
Daca vanzatorii nu fac plati la furnizori, tot ce incaseaza imi predau seara impreuna cu raportul zilnic si monetarul, trebuie sa mai fac registru de casa?
Daca da, in Registru de casa ar trebui sa trec incasarile din ziua respectiva si eventual o dispozitie de plata catre mine cu valoarea incasarilor?
Deocamdata atat, dezvoltam pe parcurs.
Va multumesc!

Aceasta postare a fost editata de Vlad Marcu: 02 April 2015 - 08:55 PM




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 April 2015 - 12:27 PM

da, trebuie sa faci registru de casa daca ai incasari si/sau plati in ziua resp.
in cazul in care nu ai alte plati decat banii catre tine, atunci DA - in RC treci doar incasarile cf. raport Z al casei de marcat si DPC cu banii pe care i-ai luat din caserie.

pui intrebari elementare si este laudabil faptul ca te preocupa sa inveti lucruri noi, insa, din pacate, contabilitatea NU se invata pe un forum (asta sau altul); aici doar te putem ajuta sa intelegi unele aspecte uzuale ale evidentei contabile si cred ca sunt sanse bune sa asimilezi corect ce te invatam, insa prezenta unui contabil in activitatea firmei tale este obligatorie.
deci, daca te gandesti ca vei tine conta numai cu ajutorul celor de pe forum, eu cred ca ai asteptari prea mari si e mult prea riscant sa te bazezi doar pe asta.
inteleg perfect ca orice economie la chelt. poate fi de ajutor, insa ar fi pacat sa te coste "mai mult daraua decat ocaua" la vreun control ANAF care ti-ar gasi nereguli in actele contabile facute de tine cu info luate exclusiv din mediul online unde nu poti trage pe nimeni la raspundere.




#3 Vlad Marcu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 April 2015 - 07:57 PM

Multumesc pentru raspuns. Serviciul contabil il am externalizat. Eu vreau doar sa intocmesc documentele care trebuie sa existe la punctul de lucru. M-am consultat si cu contabilul meu, dar mai multe puncte de vedere nu strica, mai ales cu valul asta de controale prin tara.
Raportul de gestiune este obligatoriu? Daca da, in el trec intrarile la valoarea de vanzare?

Aceasta postare a fost editata de Vlad Marcu: 03 April 2015 - 07:59 PM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL