Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
preluare firma - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

preluare firma


9 replies to this topic

#1 JoyOnline

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 April 2015 - 10:48 AM

Buna ziua, sunt noua si pe forum si in domeniul contabilitatii ( de aceea va rog sa aveti intelegere)
Am preluat o firma care si-a reluat activitatea ( a fost suspendata) . Balanta de preluare este pe 0, insa eu am o nelamurire, nu trebuia ca in balanta sa-mi apara capitalul social care a fost depus la infiintarea socieatii ? Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2015 - 12:44 PM

desigur !
macar capitalul subscris si varsat + suma respectiva aflata in casa sau in banca (unde se afla cap. social).... asta la minim posibil.
oricum, e greu de crezut ca nu a avut nici o alta miscare pana la suspendare ... cum ar fi inreg. chelt. de infiintare, iar astea misca numerarul si-i afecteaza soldul ...




#3 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 20 April 2015 - 08:27 AM

Buna ziua.

Sper ca postez bine aici deoarece contine multiple teme de discutie.Mesajul va fi lung, deci imi cer scuze de pe acum. Daca exista rabdarea si bunavointa de a fi de ajutor, as ramane profund indatorat. O sa fie ordonat pe puncte si subpuncte, deci oriunde credeti ca este ceva corect sau gresit sau care poate fi adaugat, nu ezitati sa raspundeti (la tot postul sau doar la ce stiti).

Preiau o contabilitate de luna aceasta, de la cineva care nu si-a facut meseria cum trebuie (si nici nu s-a chinuit sa afle cum trebuie, ca mine acum :happy: ) si am o serie de lucruri pe care nu sunt 100% sigur sau poate exista ceva la care nu m-am gandit eu.

Problema:

E un SRL (vanzare cu amanuntul), sediu social intr-o localitate plus 2 puncte de lucru in alte 2 localitati. Toate sunt in acelasi judet. Cate 2 persoane sunt prezente la fiecare locatie (total angajati societate = 6). O singura contabilitate tinuta la sediu.

1) Fiecare P.L. trebuie inregistrat la ORC si la AF (fara a primi CUI deoarece nu au peste 5 angajati la PL), avand fiecare un registru unic de control si platindu-se toate contributiile cu salariile personalului doar cu 1 OP catre trez. sediului.

2) Societatea are un singur asociat (administrator de drept, dar NU are contract de mandat) si fiind SRL poate sa fie si angajat cu CIM.

3) Resurse umane:

a) CIM pentru cei de la PL, la lit. B - Locul de munca: activitatea se desfasoara la pct de lucru X al angajatorului Y
b) Tinut un singur Revisal la sediul social pt toti angajatii si depus la ITM-ul sediului social
c) Tinut un singur stat de salarii cu toti angajatii, facandu-se si tinandu-se foi de pontaj pentru fiecare PL
d) Un singur rand de note contabile pentru tot statul sau chinuiala de pe Pamant cu analitice distincte?

4) Fiecare P.L. va avea un registru de casa/raport de gestiune.

a) analitice distincte pt 5311/371

b) banii sunt ridicati de personal si trimis la sediul central in fiecare seara. Ce document trebuie completat? Merge DOAR cu dispozitie de plata la PL, urmand apoi o D.I. la sediu? Daca da, ce se va scrie la explicatii, "transfer numerar subunitati"?

Note contabile:

transfer de la subunitate: 481 = 5311PL
transfer la unitate: 5311S (sediu) = 481

Se poate face pe calculator o dispozitie de plata/incasare? Pentru ca trebuiesc facute 4 in fiecare zi => 120 de dispozitii pe luna. Inseamna ca stam cu orele sa le scriem fata/verso cu toate informatiile. Asa pe calculator ar completa decat un numar, o data si valoarea.

c) marfa se achizitioneaza doar la sediul social, se face Nir cu adaos comercial, urmand apoi ca in fiecare dimineata sa fie mutata la cele 2 PL in functie de necesitati. Ce document trebuie completat? Merge cu Aviz de insotire a marfii, cu destinatia PL ?

Note contabile:

transfer de la unitate: 481 = 371S
transfer la subunitate: 371PL = 481

Trebuie analitice distincte si pe 4428 si 378? Ar ajuta la o analiza economica pe PL dar ma gandesc acum ca ar fi ceva de munca sa aflu 378 la marfa care intra/iese la PL.

5) Mijloace fixe/obiecte de inventar/cheltuieli regie PL/etc: analitice pentru fiecare gestiune pt o buna analiza ecnomica sau nu se practica/merita sa ma incarc asa mult cu balanta?

6) Ce documente trebuiesc tinute la PL: in timpul lunii si dupa? Ma gandesc ca trebuie sa stea acolo in cursul lunii: foaia de pontaj, registrul de casa, raportul de gestiune, Z-urile caselor de marcat, DP a transferului de bani catre unitate, avizele de iesire marfa de la unitate.

Dar apoi, la sfarsit de luna, obisnuiesc sa fac un singur dosar pe tot anul cu indicatori (declaratii, state, foi, bilant, balante), un dosar lunar de facturi (sau mai multe) si unul tot lunar de note contabile (restul actelor din luna). Sa le fac pe toate in 3 exemplare, pe PL si sa le tin acolo, sau cate unul singur pe toata societatea si tinute la sediu, singurele acte de la PL sa fie cele din cursul lunii?

7) Trebuie neaparat inventar facut la preluare? Ma gandesc ca ar fi bine sa stim ce-i acolo, dar avand in vedere ca administratorul nu vrea sa inchida pt inventar, plus ca nu intra oricum in atributiile mele sa tin gestiunea de marfa, nu prea ii vad rostul sa insist pe tema asta. Ca poate fi si cel mai bun rezultat la inventar, dar a doua zi sa selecteze gresit pozitii cand face vanzari oricare din gestionari, sa nu-mi dea o factura venita, sa faca procese verbale fara sa mi le prezinte, si se da peste cap totul iar.

Eu cred ca obligatia mea este de a inregistra tot ce primesc sub forma de document, nu de a-i garanta eu intotdeauna ca gestiunea de marfa (fapticul) este egal cu scripticul meu din raport. Eu sunt sigur ca ce am primit, am introdus, si daca apare vreo diferenta undeva, candva, pe viitor, n-as avea inventar cu ce sa compar (cel de la preluare) ca sa demonstrez ca diferenta nu este din vina mea, dar chiar daca as avea, tot n-ar fi vina mea daca gestionarii fac prostii, si pot sa las oricand orice inspector sa verifice ce am introdus.

Pareri?

8) Va urma. Mai sunt o groaza de alte greseli facute de vechiul contabil (nici n-as reusi sa spun ceva ce-a facut bine) dar deocamdata astea m-ar ajuta pentru inceput. Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 21 April 2015 - 12:14 PM
unire postari/ adaugare intrebare la pct. 4, b)




#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2015 - 12:23 PM

1) - da !
2) - da !
.........................
3) ,
a) si b) - da !
c) - foi de pontaj separate sau nu, state separate sau.
exista prg. de conta care fac pontajul si statul general, dar au optiune de listare separata - eu asta as folosi ! asa pastrez si confidentilitatea sumelor macar la PL.
d) un singur rand de note contabile, as face eu ....
..............................
4) - da pt enuntul general
a) - da !
b) da si da !
NC cu 581, nu 481
c) da, aviz de insotire a marfii

nu mai folosi ct. 481 !! Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa decontărilor între unitate şi subunităţile sale fără personalitate juridică, care conduc contabilitate proprie. (ceea ce nu e cazul la tine, nu se fac inreg. contabile la PL, ci doar niste docum. contabile)
NC :
371PL = 371S

eu as fol. analitice la PL ca sa urmaresc mai bine desc. de gest; ar fi util si la inventariere.
.....................................
5) eu as tine analitice doar mijl. fixe si O.I., m-ar ajuta mult (macar) la inventariere

trebuie ma opresc aici, deocamdata ... dar incerc sa revin mai tarziu ! :smile:



#5 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 21 April 2015 - 05:40 PM

@Otilia Alupei

Sarut-mainile! Mi-ati luat o piatra de pe inima cu raspunsul dumneavoastra. Credeam ca se sperie lumea de mesajul lung, dar l-am creat astfel incat sa fie usor de raspuns, si ati facut-o de minune. Multumesc pentru rabdare si pentru ajutor.

4b) cont 581, corect. Nu stiu de ce nu m-am gandit ca se poate folosi si pentru PL. M-a indus in eroare ct. 481 stiind ca-i singurul cu legatura intre unitate/subunitate.

4c) Si nu exista alt cont intermediar pentru transferul de marfa? De ce este necesar pentru casa, iar pentru marfa merge direct nota contabila? E mai usor, intr-adevar, dar la fel de usor ar fi si 5311S = 5311PL direct.

Cat despre analitice la 4428 si 378: ma gandesc acum cat de greu si complicat ar fi sa tin evidenta incarcarii si descarcarii acestora pentru fiecare PL avand in vedere ca sunt old-fashioned si fac contabilitatea in Excel, cu propriile tabele, introducand de la inceput toate documentele primare (chitante, bonuri, z-uri, pos, facturi + niruri) pentru a verifica/compara/corecta ce s-a introdus la societate. Trebuie sa introduc actele pe o luna ca sa pot daca pot face sau daca se merita.

6,7) Cand puteti. Pentru ca am un administrator si zgarcit si lenes, si as dori o confirmare inainte de a ma duce pana in panzele albe in fata lui cu punctele astea.

Pct. nou 8) Recapitulatie analitice:

Analitice doar la 371, 5311, mij. fixe, OI. In plus eu as mai face si la regie (6022, 605, 612, 626, ...) adica ce e clar ca-i doar chelt. cu PL.

Apoi avand analitic la 371, si stiind adaosul mediu pe societate, pot afla un "benefiu" pe PL (fara sa creez analitic distinct pt 4428, 378, 707 sau 121) si pot compara asta cu regia + chiria + un calcul rapid a chelt. cu salariatii de acolo (tot fara analitice distincte) pentru a gasi o suma cat de cat apropiata de adevar, a profitului net pe fiecare PL.

Ati face altfel dumneavoastra (in afara faptului ca mi-ati zis deja ca n-ati face pentru 6xx si ca ati face pentru 378/4428)?



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 April 2015 - 12:27 PM

inainte de altele, sa stii ca pe acest forum ne putem tutui fara ca asta sa insemne lipsa de respect ! :biggrin:

4 c)
- nu stiu sa existe un cont intermediar pt transfer marfa si sunt 99,9% sigura ca nu exista daca n-am de el pana acum... :biggrin2:

- functia ct. 581 este una de control; ea previne inregistrari contabile eronate prin aceea ca transforma o NC in 2 NC separate, soldul contului fiind o cheie de control pt. efectuarea corecta a tuturor operatiunilor necesare.
personal, nu prea fol. ct. 581 la operatiuni in lei, ci numai la cele in valuta - acolo am avut situatii (f. rare, ce-i drept) cand acest cont a fct. f bine ca o cheie de control pe baza careia am urmarit / corectat lejer miscarile valutare.

5) analiticele multe sunt f utile daca si numai daca se urmareste activitatea pe centre de cost - ceea ce e f rar la firmele mai mici; in 99% dintre cazuri patronii isi fac propria imagine despre cat de bine merge un PL si nu solicita contabilului situatii manageriale.
crede-ma ca mie NICIODATA nu mi s-a cerut vreo analiza de acest tip, desi intotdeauna am mesterit un plan de conturi ajutator; singura data cand mi-a folosit structura arborescenta a planului de conturi afer. furnizorilor a fost la niste sit. de cash-flow ... dar cate firme mici au nevoie de asa ceva ?

6) la PL este obligatoriu sa ai aut. de functionare/ acte infiintare PL, registru casa, NIR-uri, raport de gestiune zilnic (pentru gestiune global valorica), fise de magazie (gestiune cantitativ valorica), condica de prezenta, o copie dupa fiecare ctr de munca ale angaj. care lucreaza acolo si registru unic de control.
trebuie afisat la vedere CIF-ul societatii, programul de functionare si anuntul nou legat de bonurile fiscale.
de asemenea, este necesar un facturier pt cazul in care clientul solicita fact. fiindca vei fi obligat sa o emiti la cerere.
cat despre dosare, eu le-as tine astfel :
- la PL, tot ce ti-am zis mai sus, puse in dosar(e) pe tipuri de acte (cu separatoare sau alonje), mai putin copiile dupa CIM-uri si actele de fct. ale PL + anuntul pt BF - toate acestea stau permanent la PL
- la sediu : as tine in dosare separate
* casa cu anexele ei (BF de plata, DPC, DIC, Z-uri, chit., deconturi pt BF care se inreg. pe chelt....)
* actele de banca,
* intrari si docum. aferente,
* deconturi,
* state de salarii + pontaje+ condica de prez., + cereri CO/fara plata/medicale (adica tot ce tine de intocmirea statelor)
* declaratiile
* balantele si alte sit. lunare/trim./semestriale...
* bilanturile (+ acte anexe)
* mijl. fixe + copie fact. de achiz. + fise mf + registrul mf+ PV de punere in fct./ casare, etc ... tot ce tine de ele
* ob. de inventar + copie fact./ BF achiz. + bon consum + lista ob.inv in fol .... etc
am intalnit arhivarea tuturor actelor contabile in acelasi dosar lunar, separate cu alonje, pe fiecare grupa de docum. - asta la firme de conta care nu tin actele clientilor - este o metoda ideala pt firme de conta, iar pt firma beneficiara a serv. contabile e usor de vazut activ. lunara, insa atunci cand urmaresti niste operatiuni pe luni de zile devine mai dificil sa iei dosarele la "puricat".
vezi si aici : http://www.conta.ro/...elor-contabile/

7) daca nu lucrezi efectiv cu nr. si nu ai atributii de gestiune, atunci poti renunta la inventarul de preluare.

:smile:



#7 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 23 April 2015 - 09:39 PM

Multumesc mult pentru raspunsuri. Dar:

Bun, nu exista cont intermediar pentru transfer marfa intre puncte de lucru, dar eu aveam in balanta urmatoarea verificare:

credit 371 (total) - debit 4428 = rulaj 707

Adica toata vanzarea de marfa fara tva-ul aferent, rezulta veniturile din vanzarile de marfa (logic). Eu cam asta am vazut ca verifica lumea cand se uita pe-o balanta (si-n controale).

Daca eu fac transferul de marfa intre PL (punct de lucru) si S (sediu) cu nota contabila:

371PL = 371S

Atunci eu imi dublez suma de pe credit cu cea de transfer. Pentru ca nu este o vanzare efectiva. Si nu mai am acea verificare decat daca mai scad si debitul contului 371PL, noua verificare fiind:

credit 371 (total) - debit 371PL - debit 4428 = rulaj 707

Dar daca functiona folosind cont 481 (sau oricare altul), atunci as face nota contabila:

%= 481 0
371PL x
371S -x

In felul asta are acelasi efect asupra la cele 2 conturi 371, dar imi si raman in continuare creditele contului 371 (oricare din ele) curate pentru a verifica cu vanzarile de marfa.

Ca asa, pe intrari, nu prea am ce verificari sa fac, deci il pot pune pe debit cu minus. La fel cum fac si cu reducerile de pret pe care le acord clientilor (tot pe intrari, cu minus le bag), sau schimbarile de pret (pozitive sau negative) facute obligatoriu de Casa de Asigurari (tot pe intrari, cu minus).

Si asa chiar daca folosesc contul 481, este intotdeauna cu sold/rulaj 0, si practic poate fi inlocuit cu orice alt cont, ca nu conteaza care e.

Tu nu faci acea verificare cu rulajul creditor al lui 371 de faci direct 371PL = 371S?



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 April 2015 - 10:27 AM

daca faci oper. de stornare marfa intrata la sediu si apoi intrare la PL (cu ct. intermediar) e ca si cum ai inregistrat initial intrarea de marfa in mod eronat, adica ea nu s-a mai dus/ n-a mai intrat in gest. sediu, ci direct in gest. PL (de parca PL s-a aprov. direct de la fz.), caz in care avizul de expeditie (insotire a marfii) si desc. de gest. marfa a gestionarului de la sediu (in fisa de magazie, de ex.) devin fara rost, iar evid. operatiunilor economice este alterata.

daca vrei sa evidentiezi mai bine marfa transferata catre PL folosind un ct. intermediar, atunci fa operatiunile in cursul lor real, adica 999.PL1(2) =371S si 371PL1(2)=999.PL1(2). astfel ai f clar val. marfii primita de la sediu, la pret de intrare (de fz.)
asta ca fim rigurosi cu fenomenul economic desf. in realitate.

inteleg ca faci desc. de gest. pe fiecare loc de vanzare, adica sediu + 2 PL, caz in care nu inteleg unde e pbl. ta fiindca ai toate elem. necesare (ct. analitice) ...
daca vrei sa faci desc de gest. grupat pe toata firma, atunci Si371 il iei de fiecare loc, iar RD371 il iei doar pe cel de la sediu - oricum, RD 371PL nu poate proveni decat din RC371S fiindca PL nu se aprov. direct de la fz.
ct. 378 si 4428 sunt simplu de adunat fiindca nu-s influentate de transferul la PL cata vreme marfa pleaca de la sediu la pret de intrare (de fz.), iar incarcarea la pret cu amanuntul se face la PL.



#9 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 24 April 2015 - 02:22 PM

Cred ca m-am exprimat eu gresit sau incomplet undeva, pentru ca nu vorbim despre aceleasi lucruri :biggrin:

Citeaza

iar evid. operatiunilor economice este alterata [...] cata vreme marfa pleaca de la sediu la pret de intrare (de fz.), iar incarcarea la pret cu amanuntul se face la PL

Nu alterez nimic. Tocmai, chiar asa se fac operatiunile. Si marfa pleaca de la sediu cu valoarea cu amanuntul, nu la pretul de intrare, adaugandu-se adaos la PL.

Adaosul se aplica doar o singura data, la sediu, cand se face NIR-ul, pretul cu amanuntul fiind acelasi pentru toate punctele de lucru.

Citeaza

daca vrei sa evidentiezi mai bine marfa transferata catre PL folosind un ct. intermediar [...] astfel ai f clar val. marfii primita de la sediu, la pret de intrare (de fz.)

Am zis mai sus: marfa primita de la sediu nu-i sosita la pret de intrare. Plus ca deja am foarte bine evidentiata marfa transferata la PL, fara un cont intermediar. Pentru ca deja am RD 371PL pentru asta. De ce as avea nevoie de un altul?

Da, e cam ciudat sa stornez marfa folosind pe debitul lui 371S o inregistrare cu rosu, dar o fac la pretul de vanzare (adaos si tva neexigibil deja aplicate), nu la valoarea de intrare cand fac nota contabila in rosu.

Dar folosind transferul de marfa cu nota contabila 371PL = 371S (cum ai zis initial) sau cu notele contabile 999=371S si 371PL=999 (cum ai zis acum) atunci e acelasi lucru, adica tot imi trec pe creditul lui 371S o suma care nu inseamna o vanzare propriu-zisa.

Nu mai am verificarea din balanta: RC 371 (total) - RD 4428 = RC707 . Eu asta intrebam, daca voi faceti sau nu aceasta verificare.

Folosind varianta mea de nota contabila, atunci imi ramane curat RC 371 (oricare din ele) si raman acolo doar vanzarile propriu-zise (cum cred eu ca ar trebui sa fie)

Nota contabila fiind:
%= 481/999 0
371PL +100 lei
371S -100 lei

Citeaza

daca vrei sa faci desc de gest. grupat pe toata firma [...] iar RD371 il iei doar pe cel de la sediu - oricum, RD 371PL nu poate proveni decat din RC371S fiindca PL nu se aprov. direct de la fz

Tocmai, o sa fie 3 descarcari de gestiune, pentru ca eu am marfa si cu 9% si cu 24% si vanzari am la toate 3 locatiile (sediu si puncte de lucru, sediul nu e doar pct de strangere a marfii), deci imi dau peste cap RC 371S daca fac notele contabile mentionate de tine.

Teoretic, eu as dori sa stiu, in orice moment, urmatoarele:
1) marfa din stoc de la fiecare pct
2) cata marfa am cu 9% si cata cu 24%

Si am toate informatiile:
- intrarea de marfa cu 9% si 24% la sediu si acolo fac aprovizionarea incarcand 371S
- aviz de iesire de la sediu/intrare la PL, defalcat pe 9% si 24% (nu am si adaosul acolo) deci pot incarca 371PL, scazand 371S
- vanzari cu numerar/pos/borderouri defalcate pe 9%/24% deci pot descarca 371S si 371PL
- am un adaos mediu (RD 378 doar la aprovizionarea sediului) pe care-l folosesc pentru a descarca gestiunile

In concluzie: singura mea problema era ca nu vrea sa trec transferul de marfa catre PL, prin creditul lui 371S, deoarece nu mai am un control al vanzarilor in felul asta. Daca urmaresc total 371, atunci o sa am pe credit total vanzari, si pe debit total aprovizionari (chiar daca fac stornare la sediu, am incarcare la punct de lucru, RD ramanand acelasi, cel corect).

Si asta intrebam, daca e ok asa, acum ca am expus corect toate informatiile suplimentare (sper). Eu mai mereu incerc sa fac stornarile/corectiile in rosu, pentru a nu strica rulajele conturilor. Spre exemplu un retur de marfa, tot in rosu il fac, ca sa nu-mi apara:
401 =% +x
371 +y
4426 +z
Asa nu mai am rulaje la niciunul verificabile, RC371 nu mai reprezinta doar vanzarile, RD401 nu mai reprezinta doar platile, etc.

Vai, iar am scris un kilometru. Am inteles ca e o boala asta. Imi cer scuze, si multumesc pentru rabdarea de a citi/raspunde.



#10 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 April 2015 - 09:29 AM

Pentru evidenta cu amanuntul distincta pe puncte, eu tot asa procedez la avizele intre locatii.

371S cu -x
371PL cu +x

la fel 378,4428 ... si la cont corespondent nu conteaza ce treci pt. ca se stinge rulajul.
Adica repartizez marfa aprovizionata catre alte puncte ("mut" apovizionarea).

Iar la fiecare punct de lucru am de fapt 2 analitice (unul pt.9% si unul pt. 24%). Si fiecare analitic are K-ul lui.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL