Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
creditare societate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

creditare societate

cu contract si act aditional
18 replies to this topic

#1 ena.and

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 17 April 2015 - 10:09 AM

Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti cu privire la un aspect contabil: societatea X face un contract de creditare societate cu o persoana fizica. Banii sunt depusi - numerar - la banca. Cum trebuie inregistrata corect in contabilitatea firmei, persoana care crediteaza societatea? Mentionez ca persoana fizica crediteaza societatea.
Va multumesc.

Aceasta postare a fost editata de ena.and: 17 April 2015 - 10:11 AM




#2 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 April 2015 - 07:21 AM

5121 = 462 , creati un analitic special pt persoana fizica respectiva care a creditat firma

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#3 ena.and

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 20 April 2015 - 08:13 AM

Va multumesc mult pentru amabilitatea raspunsului. Eu sunt la inceput in ceea ce priveste activitatea contabila si am observat ca aceasta creditare s-a integistrat - daca va vine sa credeti - in felul urmator:
5121 = 461. Acum persoana respectiva vrea sa-i fie restituit imprumutul si i s-a spus ca nu este posibil deoarece banii depusi au fost inregistrati in 461.. Realizati ca ma aflu ca in situatia in care as invata o limba straina si as fi corectata de un cineva care stie limba doar pe jumatate...si imi pierd increderea si in ceea ce am invatat
Va multmesc inca o data.



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 April 2015 - 08:46 AM

1. Orice inregistrare se poate corecta daca este eronata.
2. Daca are contract de creditare, nu conteaza ce apare in balanta voastra (care nu-i treaba lui!) ci conteaza contractul. Deci mai bine ii dati banii decat sa ajungeti la proces si sa platiti si cheltuieli de judecata si eventuale daune!

PS: Verifica totusi de ce s-a inregistrat asa, poate nu este o eroare ... sau poate este, doamne-fereste, o "greseala" intentionata!



#5 ena.and

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 20 April 2015 - 09:09 AM

Va multmesc mult. Mai prind si eu un pic de curaj.. Am fost atat de derutata...



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2015 - 12:49 PM

de vreme ce exista un ctr. de creditare in care este clar ca PF a imprumutat firma si nu invers, eu cred ca la inreg. initiala a fost o simpla eroare de simbol cont, adica s-a pus 1 la coada (461) in loc de 2 (462).
probabil ca restituirea s-a blocat din alte motive, cum f bine a intuit si @mgabi, fiindca e mult prea usor de corectat eroarea de inreg. din ct. 461, ca sa se puna pbl. in acei termeni ... :blink2:



#7 ena.and

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 20 April 2015 - 02:49 PM

Dna Otilia, va rog de la bun inceput sa-mi iertati indraznea generata de nestiinta, dar expresia dumneavoastra ”(...) e mult prea usor de corectat eroarea de inreg. din ct. 461”, se refera practic sa fie stearsa inegistrarea din ct 461 si inegistata in 462? Pur si simplu intru in mentor si fac lucrul asta?

Va multumesc.



#8 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 April 2015 - 09:34 AM

Depinde cand a fost inregistrata. Daca este din perioadele anterioare si s-au inchis balantele si bilantul, nu mai puteti modifica, faceti corectie. Daca este de luna trecuta (de ex.), modificati inregistrarea.

Corectia se face cel mai corect/sugestiv astfel:

5311= 461 cu -1000 lei
5311= 462 cu +1000 lei



#9 ena.and

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 21 April 2015 - 09:48 AM

Mgabi, Va multumesc mult pentru invatatura.
Daca va permite timpul...va rog sa ma lamuriti si cu intrebarea pe care am lansat-o la topicul legat de modificarile care apar in lg.70/2015 privind plata in numerar catre persoana fizica.
.



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2015 - 10:06 AM

Vezi postareamgabi, la 21 April 2015 - 09:34 AM, a spus:

5311= 461 cu -1000 lei
5311= 462 cu +1000 lei
inreg. nu era prin casa, ci prin banca. :smile: ... zic asta pt fidelitatea operatiunilor fiindca rezultatul final e la fel.



#11 ena.and

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 21 April 2015 - 10:12 AM

D.na Otilia, da, am luat asta in calcul, intrucat creditarea s-a facut prin banca. Dar va multumesc! Macar la atata m-am priceput si eu... V-am spus, sunt... incepatoare....



#12 Delia11

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 September 2016 - 12:32 PM

Buna ziua,

Imi imaginez ca este o intrebare foarte simpla : Ce se intampla cand eu (ca si administrator) depun bani (pe care vreau sa ii folosesc pentru achizitii ulterioare) in contul fimei mele?

Care este incadrarea legala a acestei actiuni? Pot ulterior sa retrag acei bani din cont oricand?

Va multumesc anticipat.



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 September 2016 - 03:37 PM

Delia, bine-ai venit ! :smile:

Sumele depuse de catre asociat in contul firmei sale, pt desfasurarea activitatii, se considera aport numerar asociat (creditare firma) si se pot recupera practic oricand doresti.
Iti trebuie un contract de imprumut, forma cadru (simpla, minimala) in care sa scrii ca sumele respective se vor putea restitui in masura disponibilitatilor banesti ale societatii.

Eu folosesc formularele atasate.

Fisiere atasate





#14 S.Anita

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 October 2016 - 06:00 PM

Bună!
Este nevoie neapărat de un contract? (nu este ciudat dacă asociatul/administratorul semnează și în locul destinat creditorului și în locul reprezentantului legal?) Nu este suficientă doar o dispoziție de încasare?



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2016 - 12:32 PM

Da, pare ciudat, dar el semneaza in dubla calitate pe care o are. E aceeasi pbl. ca atunci cand asociatul unic se angajeaza cu CIM la propria firma - semneaza si la angajat si la angajator fiindca nu e alta solutie.

Avocatii spun ca e recomandabil ca un astfel de contract de imprumut sa fie scris, pentru a putea justifica provenienta sumelor primite si pentru a fi folosit ulterior in alte operatiuni, cum ar fi stingerea creantei cu actiuni ale societatii. In cazul unor astfel de contracte, chiar daca e vorba de un asociat unic, Legea societatilor comerciale nr. 31/1990 prevede, la art. 15, ca toate contractele intre societatea cu raspundere limitata si persoana fizica sau persoana juridica, asociat unic al celei dintai, se incheie obligatoriu in forma scrisa sub sanctiunea nulitatii absolute.

Vezi postareaLexiroxi, la 23 September 2013 - 11:24 AM, a spus:

Orice societate comerciala are nevoie de un Contract de imprumut incheiat intre societate si persoana fizica asociata – cf. lg. 31/1990 a societatilor comerciale incheierea contractului este obligatorie.




#16 Alex St

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 12 July 2018 - 02:05 PM

Buna ziua,

Tot de pe acest forum am descarcat acest contract si act aditional, dar era un topic ceva mai vechi, prin urmare as dori sa stiu daca inca e ok sa fac aceasta chestie prin metoda asta? (Vedeti fisierele atasate)

O alta intrebare ar fi, cum procedez dupa aceea, adica tin contractul la mine in actele de firma? Tin sa precizez ca inca nu am un contabil si tocmai ce doresc sa imi incep activitatea si voiam sa depun in contul firmei 3000 lei.. care sunt pasii? Va trebui sa fac ceva anume cu acest contract?
Declaratia 100 pana acum am completat-o pe 0 lei ca nu am avut nici o cheltuiala.. de acum cred ca va trebui sa trec unele chestii in declaratia 100.. umpic de ajutor?..

Fisiere atasate





#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 July 2018 - 02:27 PM

Buna ziua, :smile:

1. Da, le poti folosi asa, sunt intr-o forma generala.

2. Intocmeste-le in 2 ex originale, 1 ex il tii ca pers. fizica si unul il pui la dosarul firmei dedicat special evidentei acestor creditari.

3. In declaratia 100 nu se trec cheltuieili curente ale firmei, ci unele impozite si taxe !!! Ea se completeaza in functie de vectorul fiscal pe care il are societatea ta la Fisc.



#18 Alex St

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 12 July 2018 - 07:54 PM

Bun, deci intocmesc acest contract si anexa in doua exemplare, mi le tin in dosare separate, dupa care merg la banca si depun in contul firmei suma respectiva pe care am scris-o acolo, nu? Atata tot?
Cu declaratia 100 deocamdata o completez pe 0, cum am facut-o si acum in iulie, dar in septembrie/octombrie va trebui sa pun ceva diferit ma gandesc, nu tot pe 0.. dar aia vedem mai incolo..



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2018 - 11:20 AM

Poti sa depui numerarul si in casrie daca ai de facut plati cash. De asemenea, poti sa pui si-si .
Cu decl. 100, ti-am explicat ... Nu se pune aleatoriu zero sau "ceva diferit" de zero, ci se pune ce trebuie pus / ce reiese din evidenta contabila in functie de vector fiscal cu care este inreg. firma. :blink: In plus, s-ar putea sa nu fi pus suficienti de zero pe unde este necesar sau, dimpotriva, sa fi pus prea multi, ceea ce ar insemna ca declaratie este gresita. Te bagi unde NU te pricepi si s-ar putea sa ratezi, cu consecintele legale ce deriva de aici.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL