Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistrare TVA leasing intern - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Inregistrare TVA leasing intern

2 replies to this topic

#1 Ranettius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 27 June 2005 - 07:51 PM

Pana la 1 mai 2005 am fost micro fara platitor TVA, devenind platitor TVA dupa aceasta data.
In aprilie am inceput un leasing pentru o masina, platind in luna aprilie 2 facturi: cea de avans si cea de taxa de management contract leasing.

Acum in mai am mai platit o alta factura cu prima rata.

1. Cum se fac operatiunile contabile? In ce cont se inregistreaza bunul luat pe leasing? 2. Dar factura de taxa de management

PS. In aprilie stiu ca trebuie sa bag in contabilitate toata suma din factura (cu TVA), urmand ca acum in mai sa fac deducerea de TVA pentru mijlocul fix (masina) aferenta facturii din aprilie. Intrebarea mea e: 3. trebuie sa deduc si TVA aferent facturii de taxa de management sau doar TVA aferent facturii de avans?

Multumesc anticipat



#2 rodica62

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 03 July 2005 - 03:04 PM

Banuiesc ca este vorba de un leasing financiar.Daca da,atunci inregistrarile sunt:
1.inregistrarea bunului conform contractului,inclusiv a dobanzii
2123=167
471=1687
2.taxa de management
628=404
3.inregistrarea obligatiei de plata a ratelor pe baza facturilor emise de proprietarul bunurilor
% =404
167(rata)
1687(dobanda)
4426(tva)
si concomitent
666=471(dobanda-suma egala cu cea din 1687=404)
4.amortizarea cf.duratei de functionare legale
6811=2813
Succes!




#3 Ranettius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 03 July 2005 - 10:49 PM

multumesc de raspuns






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL