Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
factura DKV se trece in 390? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


factura DKV se trece in 390?


3 replies to this topic

#1 elenaslav

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 11 May 2015 - 01:21 PM

Heeeeelp. Am o societate care, mai nou, face prestari servicii transport in UE. Pentru cheltuielile cu carburantul si taxele de drum a achizitionat un card DKV. Lunar DKV trimite un sumar al cheltuielilor efectuate cu cardul in fiecare tara din UE iar la sfarsit o parte din TVA este recuperat (nu tot). Restul de plata trebuie achitat de societate catre DKV. Help. Cum inregistrez factura si o trec in 390? Multumesc anticipat



#2 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 11 May 2015 - 04:39 PM

Factura se separa pe tipuri de operatiuni(daca aceeasi factura le cuprinde pe toate). Cele care au locul prestarii/livrarii in alta parte decat RO(respectiv cele la care recuperati TVA de la alte state) cum ar fi combustibil taxe de drum etc nu se declara in 390, cele care au locul prestarii in RO(adica acolo unde este stabilit beneficiarul - dvs) cum ar fi servicii de intermediere recuperare TVA, comisionare etc se declara in 390.




#3 AdelinaS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 11 May 2015 - 09:02 PM

La fel declar si eu in D390 numai comisioanele, nu declar carburantul si taxele de drum.
O neclaritate am insa. Codul partenerului extern pentru comision de recuperare TVA este al DKV Germania sau al Remobis Refund Service C.V Olanda ?
(pe Credit Note scrie ceva de genul "facturarea serviciilor este facuta de Remobis Refund Service Olanda, in baza acordului de recuperare TVA intre Remobis si client" .
Multumesc anticipat!



#4 elenaslav

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 12 May 2015 - 07:39 AM

Multumesc. Toate cheltuielile cuprinse in factura DKV sunt efectuate pe teritoriul UE, iar comisionul este al DKV pentru fiecare tranzactie efectuata cu cardul, respectiv la plata cu cardul a carburantului, DKV are un comision de 1.5% din valoarea bonului.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL