Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
facturi-chitante-bonuri fiscale I.F.? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


facturi-chitante-bonuri fiscale I.F.?


1 reply to this topic

#1 MoniL

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 May 2015 - 08:36 PM

Buna seara.
As avea mevoie de ceva lamuriri.
Sunt I.F. si am cod caen-organizare de targuri.
Am organizat un targ pt persoane juridice. Am emis contracte, facturi si chitante.
As dori sa fac un targ cu vanzare de produse second, unde expozantii sa fie persoane fizice. Intrebarea mea este daca se procedeaza la fel ca la persoane juridice. Se emit contracte, facturi si chitante sau trebuie bonuri fiscale in loc de chitante?
Multumesc frumos.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 May 2015 - 05:41 PM

sunt obligatorii BF pt prestari serv. catre pers. fizice DACA acestea achita integral sau parţial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar.

ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 28/1999 privind obligaţia agenţilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale

Art. 1
(1) Operatorii economici care încasează, integral sau parţial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum şi a prestărilor de servicii efectuate direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
(2) Operatorii economici prevăzuţi la alin. (1), denumiţi în continuare utilizatori, au obligaţia să emită bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale şi să le înmâneze clienţilor. La solicitarea clienţilor, utilizatorii vor elibera acestora şi factura.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL