Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Lipsa casa de marcat pt. PFA ! Cum sa ies din aceasta situatie? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Lipsa casa de marcat pt. PFA ! Cum sa ies din aceasta situatie?

13 replies to this topic

#1 jenny06

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 May 2015 - 05:17 PM

Buna ziua!

Am nevoie disperata de sfatul cuiva datorita situatiei in care ma aflu.

Sunt PFA. Dau lectii de baschet copiilor si nu am stiut ca trebuie sa am casa de marcat pentru activitatea pe care o prestez. Nici inspectorul nu mi-a zis niciodata ca as avea nevoie de casa de marcat. Pana acum am taiat chitante parintilor pentru abonamente de o luna. Am aflat insa de la unul din parinti ca am nevoie de casa de marcat, daca nu, risc o amenda de 12500 lei (o suma enorma). Daca imi achizitionez acum casa de marcat, pot primi amenda pentru ca nu am avut pana acum? Cum pot face sa scap de amenda pentru ca nu am atatia bani si intotdeauna am taiat chitante pentru munca depusa, deci nu mi se pare corect sa fiu amendata. Ma gandesc si sa desfiintez PFA-ul acesta si sa imi fac altul, unde sa imi iau casa de marcat inca de la inceput, insa imi e frica de cazul in care la desfiintare sa ma intrebe de casa de marcat... ce ma sfatuiti? va rog sa ma ajutati deoarece sunt disperata si nu stiu cum as putea iesi din aceasta situatie.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2015 - 01:34 PM

in lista cu profesii liber(al)e (care nu au obligatia de a avea case de marcat) se numara si cadrele didactice din invatamantul superior si preuniversitar. http://www.cnfpa.ro/...-2008%20_1_.pdf
poate ca asta a considerat (inspectorul tau) ca esti, doar ca acei copii (banuiesc ca) sunt mai mici, nu ?.
depinde mult cum te-ai inreg. la infiintare - ca PFA sau ca profesie libera; zic asta fiindca am observat ca multa lume spune despre sine ca este PFA, dar, de fapt, sunt inreg. ca liberi profesionisti (mai ales la medici am vazut aceasta confuzie)

a fi PFA NU este acelasi lucru cu a fi liber profesionist !!
PFA se infiinteaza la Reg. Comertului - conform OUG 44/2008, in timp ce profesiile liberale sunt reglementate de legi speciale, de ex. medicii - Legea 95/2006; avocatii - L51/1995, arhitectii - Legea 184/2001, s.a.m.d si se inregistreaza la infiintare numai la administratia financiara, prin declaratia 070.

daca, totusi, esti PFA, atunci iti trebuia casa de marcat, in mod cert, pt. activitatea pe care o desfasori (antrenor baschet). amenda este intre 10.000-15.000 ron, redusa la 1/2 daca platesti in 48 ore de la data si ora PV de contraventie.
sanctiunea pt. lipsa casei de marcat este la art. 10, lit.b) al ord. 28/1999 actualizata si pt acest art. nu se poate aplica avertisment, dar iti poate fi suspendata activ. timp de 3 luni, din pacate....

adica, sit. e albastra rau ... :sad: sincer regret ca ti se intampla asa ceva, mai ales ca nu ai vrut sa faci evaziune fiscala, ci pur si simplu ti-a lipsit informatia corecta.
la acest moment, nu stiu ce sa te sfatuiesc legat de inchiderea acestui PFA, dar incerc sa ma interesez si revin daca aflu ceva sigur.
pana atunci, poate te ajuta altcineva mai informat in proceduri PFA.




#3 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 11 May 2015 - 08:32 PM

@jenny06,
ca sa ti se constate contraventia cu casa de marcat fiscala ar trebui ca organul fiscal sa te viziteze inopinat sau, in urma unei sesizari la organ, sa primesti invitatie prin posta sa te prezinti cu o serie de documente la sediul organului. In faza actuala, daca gasesti o alta metoda de incasare: depunerea "taxei" de catre clienti in contul bancar al PFA sau transfer prin PayPal (eu sunt fan), ori alt sistem virtual de transferuri, nu ai probleme legale cu "inopinat"-ul si nici pana la fiscalizarea celei mai ieftine case de marcat. Calculeaza 6 luni in fata din momentul ultimei incasari cu chitanta si afli ultima zi cand se prescrie contraventia privind neutilizarea casei de marcat fiscale - daca nu vei fi fost chemata pentru control pana la acea data, nu vei mai avea probleme (cauta OG 2/2001 actualizata ca sa intelegi cum este treaba cu amenzile). Asa ca nu ar fi recomandat sa desfiintezi PFA-ul, nu cred ca exista un risc real de control pe case de marcat, ar fi aparut pana acum.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 12 May 2015 - 08:06 AM
eliminare bolduire text integral




#4 jenny06

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 May 2015 - 09:43 PM

Vezi postareamutual, la 11 May 2015 - 08:32 PM, a spus:


Multumesc enorm pentru raspuns. Insa as avea nevoie de o lamurire. Daca as reusi sa ii conving pe parinti sa imi plateasca prin depunere la banca sau PayPal banuiesc ca as avea mai multe sanse de a scapa de vizita inspectorilor(timp de sase luni) decat daca mi-as lua casa de marcat. Este corecta presupunerea mea? Sincer nu vreau sa incasez banii prin banca/internet pe termen lung deaorece parintilor le este mai usor sa imi achite direct mie si sa le ofer bon fiscal. Daca este necesar, si vad ca este, atunci prefer sa imi achizitionez casa de marcat. Problema mea actuala este daca sa achizitionez casa de marcat acum sau sa incerc cealalta varianta si sa o achizitionez dupa sase luni? Tin sa va multumesc pentru ca aceasta informatie privind prescrierea contraventiei imi da sperante de a scapa din aceasta situatie.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2015 - 08:58 AM

stiam si eu de ord. 2/2001, insa nu ti-am mentionat-o fiindca art. 13, alin. (2) prevede ca, pt contraventii in forma continuata, amenda NU se prescrie in acel termen de 6 luni de la data savarsirii faptei si mi-e teama ca lipsa casei tale de marcat timp indelungat poate intra aici.

Art. 13
(1) Aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei.
(2) In cazul contraventiilor continue termenul prevazut la alin. (1) curge de la data constatarii faptei. Contraventia este continua in situatia in care incalcarea obligatiei legale dureaza in timp.


ca interpretare a alin.(2), lucrurile ar sta cam asa (dupa parerea unui avocat tanar, deci fara multa experienta):
constatarea contraventiei in forma continuata intrerupe caracterul ei "continuat", fapt pt care de la constatare inainte se poate aplica termenul de prescriptie de 6 luni (se reseteaza termenul de prescriptie).
in cazul tau, chiar daca iti iei casa de marcat acum si intri in legalitate, la primul control care constata ca timp indelungat (mai mult de 6 luni) nu ai avut-o, tot poti lua amenda - asa stiam si eu de la Garda Financiara (interpretarea lor, de acum vreo 10 ani, despre contraventiile in forma continuata) ....
de asemenea, daca in urmatoarele 6 luni de la data constatarii tot nu iti iei casa de marcat, dar ti-ai luat in urm. 3 zile dupa cele 6 luni si vine alt control care constata toate astea, atunci nu te mai poate amenda a 2-a oara fiindca ai depasit termenul de prescriptie de 6 luni de la prima constatare (pt care ai fost amendata).
daca prima constatare te gaseste cu casa de marcat deja functionala, atunci nu se mai pune pbl. unui nou termen de 6 luni (nu mai are obiect)
ai inteles ??

alte pareri, va rog ??



#6 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 12 May 2015 - 01:15 PM

nu cred ca ai multe solutii la indemana, discuta cu parintii sa-ti plateasca prin banca si intre timp achizitioneaza o casa de marcat cat mai repede pe care sa o fiscalizezi la Anaf si sa declari Registrul de bani personali, chiar daca esti PFA
mult succes



#7 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 12 May 2015 - 03:29 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 12 May 2015 - 08:58 AM, a spus:

Art. 13
(1) Aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei.
(2) In cazul contraventiilor continue termenul prevazut la alin. (1) curge de la data constatarii faptei. Contraventia este continua in situatia in care incalcarea obligatiei legale dureaza in timp.


constatarea contraventiei in forma continuata intrerupe caracterul ei "continuat", fapt pt care de la constatare inainte se poate aplica termenul de prescriptie de 6 luni (se reseteaza termenul de prescriptie).

Contraventia nu are caracter de continuitate pentru ca incasarile fara bon fiscal nu se mai fac din data ultimei incasari cu chitanta de la persoane fizice. De atunci se poate calcula termenul de prescriptie de 6 luni si contraventia trebuie constatata si sanctionata numai conform procedurii legale. Nu are importanta ca ani de zile nu s-ar fi emis bonuri fiscale, daca ultima chitanta a fost intocmita cu mai mult de 6 luni de la data constatarii, contraventia este prescrisa.

Exemplu clasic de contraventie continuata este nedepunerea unei declaratii (fiscale) pana la momentul constatarii acestui fapt, din momentul transmiterii catre organ se mai poate aplica amenda prevazuta timp de 6 luni in conditiile intocmirii unui PV dupa procedura.



#8 jenny06

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 12 May 2015 - 09:02 PM

Multumesc inca o data tuturor celor care si-au dat silinta si mi-au explicat legile si ce am de facut. Astazi am fost in oras si m-am interesat, iar maine dimineata voi achizitiona o casa de marcat accesibila bugetului meu. Sper sa nu am parte de control in viitorul apropiat si de asemenea sper sa pot scapa de amenda dupa 6 luni de la taierea ultimei chitante. Vom vedea ce se va intampla... tot ce pot sa fac este sa trec in legalitate, sa imi pastrez optimismul si sa le multumesc tuturor celor care m-au indrumat pe drumul cel bun :)



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2015 - 09:31 AM

sa dea D-zeu sa fie asa cum zice @mutual !
eu nu cred ca are dreptate in acest caz, fiindca aici nu vb de emiterea bonurilor fiscale ca pbl. separata - cf. art. 10, lit.c), ci de lipsa casei de marcat cf. art. 10, lit. b) mentionat deja, iar termenul de prescriptie ar curge de la data fiscalizarii ei (data la care devine functionala) si nu de la data ultimei chit. emise...
parerea mea ... :sad:

este adevarat ca, uman vorbind, suntem predispusi sa acceptam (vrem sa credem) var. care ne convine cel mai mult/ care ne loveste cel mai putin - poate ca e un mecanism de autoaparare, insa eu cred ca-i mai bine sa luam in considerare serios si var. cea rea, pt. ca eventualele evenimente sa nu ne prinda "descoperiti".

sigur ca este posibil sa nu ai control multi ani de acum inainte si astfel sa scapi de pbl. asta fara a suporta consecintele ei, stiut fiind faptul ca termenul de prescriptie pt a mai stabili impozite si taxe (motivul principal pt care au loc controale ale admin. fin.) este de 5 ani, iar daca incepi sa folosesti casa de marcat cat mai curand, sansele ca fiscul sa "purice" data achizitiei nu sunt mari - in afara unui control al admin. fin. facut inainte de implinirea termenului de prescriptie de mai sus, caz in care aceasta abatere se va vedea in mod implicit - asa ca pericolul nu este chiar iminent.
trebuie sa ai putin noroc si sa nu te reclame nimeni pt. altceva, la fisc si/sau (mai ales) la garda financiara.

oricum, e obligatoriu sa intri in legalitate - asta-i cert.
apoi, sa speram ca timpul va trece fara incidente, mai cu seama ca aici nu e vb de vreo evaziune fiscala.



#10 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 13 May 2015 - 04:53 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 13 May 2015 - 09:31 AM, a spus:

lipsa casei de marcat cf. art. 10, lit. b) mentionat deja, iar termenul de prescriptie ar curge de la data fiscalizarii ei (data la care devine functionala) si nu de la data ultimei chit. emise...

Art. 10
b) neîndeplinirea obligaţiei operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, cu excepţia prevăzută la 1 alin. (8);

Se sanctioneaza neutilizarea aparatelor si nu lipsa acestora, deci, din momentul in care nu se mai: "încasează, integral sau parţial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum şi a prestărilor de servicii efectuate direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale. (cf. art.1 (1) din OUG 28/1999)", contraventia a incetat.



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2015 - 06:00 PM

dragule, nu sunt specificate cauzele neutilizarii, cu exceptia resp. (e spus numai la modul general); rezulta ca nu intereseaza de ce nu s-a utilizat casa de marcat, ci doar ca ea nu s-a utilizat si basta, iar neutilizarea poate fi si din cauza lipsei ei (evident !).

deci, trebuia sa utilizeze si n-a utilizat, scurt/2 !

eu asa inteleg prevederea de la art. 10, lit. b) ...

:smile:



#12 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 13 May 2015 - 08:10 PM

cf. OG8/2015 – art. 10 lit. b) este abrogata
operatorii economici depistati ca nu detin case de marcat -daca au aceasta obligatie, vor plati o amenda de 12.500 lei care se reduce la jumatate daca este achitata in 48 de ore si cu activitatea suspendata pana la cumpararea unei case de marcat

OUG 28/1999 actualizata
Art. 10
Constituie contraventii urmatoarele fapte daca, potrivit legii penale, nu sunt considerate
infractiuni:
b) abrogata;
e) neindeplinirea obligatiei operatorilor economici de a se dota cu aparate de marcat electronice fiscale, achizitionate numai de la distribuitori autorizati sau unitati acreditate pentru comercializare, conform prevederilor prezentei ordonante de urgenta;
dd) continuarea livrarii de bunuri sau prestarii de servicii dupa suspendarea activitatii operatorului economic in punctul de lucru;
Art.11
(1) Contraventiile prevazute la art. 10 se sanctioneaza cu amenda aplicata operatorilor economici, dupa cum urmeaza:
d) cele prevazute la art. 10 lit. e) si dd), cu amenda in cuantum de 12.500 lei, precum si cu:
(i) confiscarea sumelor incasate, pentru contraventia prevazuta la lit. dd);
(ii) suspendarea activitatii operatorului economic la unitatea de vanzare a bunurilor sau de prestare a serviciilor, pana la dotarea cu aparat de marcat electronic fiscal si prezentarea dovezii de plata a amenzii sau a jumatate din cuantumul acesteia, dupa caz, organului constatator, pentru contraventia prevazuta la lit. e);



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 May 2015 - 10:48 AM

multumim pt actualizarea de ultima ora, Lexi ! :smile: se pare ca pe net inca nu exista forma cu ultimele modif. aduse de ord. 8/2015, chiar daca se mentioneaza "actualizata 2015".

din pacate, actualizarea asta nu mi se pare ca schimba lucrurile in bine pt. @jenny06 - sanctiunea pt lipsa casei de marcat ramane, la fel si prevederile aplicabile din ord. 2/2001 priv. regimul contraventiilor.



#14 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 14 May 2015 - 09:39 PM

@jenny06 nu mai risca acum nimic, nu mai incaseaza in numerar de la clienti si nici nu are POS pentru carduri.

Fara nicio o sesizare impotriva PFA, nu se incadreaza in tematica actuala de controale inopinate : unitati de alimentatie publica, divertisment de noapte, cazare turistica, comert cu produse agricole sau alimentare.

Antifrauda nu mai are aceleasi obiceiuri ca vechea GF, nu se permite raspandirea inspectorilor dupa cheful si inspiratia proprie, se actioneaza in echipe mai mari de 2 persoane, se respecta categoria, specificul, unitatilor prevazute a fi verificate si nu se umbla creanga prin targ la pescuit. De aceea si impactul este mai mare, se matura o zona intreaga, cu acelasi mod de lucru si aceleasi sanctiuni pentru toti contravenientii, indiferent de marimea unitatii.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL