Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
neemitere NIR si BC, consecinte - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

neemitere NIR si BC, consecinte

nir-bc consecinte
1 reply to this topic

#1 florincon

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 May 2015 - 10:31 PM

Firma mica de construcții.
Conform căror acte normative și în ce mod se penalizează neemiterea de nir-uri și bonuri consum pt materiale de constructii cumpărate de firma, cu facturi. Acestea sunt transportate de firma sau vanzator, direct la beneficiari care vizează facturile ca au primit materialele, ele sunt introduse apoi în contabilitate, și în final cuprinse în situații de lucrări. Avand initial contract pt lucrari și la final proces verbal de recepție la terminarea lucrărilor, acestea sunt achitate de beneficiar de câțiva ani. Un control anaf poate elimina aceste facturi in totalitate din evidenta contabila cu consecințele de rigoare(legate de tva, impozite, penalizari), pe motiv ca nu exista aviz expeditie, nir-uri, bon consum pe fiecare beneficiar? Deși repet beneficiarul a vizat toate actele care certifica ca a primit materialele care au fost introduse în opera, a recepționat si achitat lucrarea conform situațiilor de lucrări.
Aștept păreri.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 May 2015 - 01:57 PM

acum vreo 10 ani in urma am tinut si eu evid. contabila a unei firme mici de constructii, exact in modul in care spui (materiale trecute direct in consum, acceptate de client prin sit. de lucrari/ deviz si platite ca atare) - nu exista depozit, gestionar angajat special ...
nu au fost pbl.cu acest mod de evidenta contabila; zic asta fiindca, desi am lucrat acolo numai cateva luni, am tinut legatura cu unii fosti colegi ani de zile si cu certitudine as fi aflat daca ar fi fost ceva in neregula.

sigur exista un topic unde am (s-a) vb despre asta, imi amintesc ca atunci am pus pbl. pe forum si s-a dezbatut subiectul.
daca vrei, foloseste fct. de cautare desi e un topic cam vechi ... ! :sad:







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL