Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Anunt obligatoriu neprimire bascsis vs fiscalizare/inregistrare bacsis cf. Regulament Intern - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Anunt obligatoriu neprimire bascsis vs fiscalizare/inregistrare bacsis cf. Regulament Intern

9 replies to this topic

#1 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 13 May 2015 - 12:45 PM

Dupa cate stiu, sper sa fiu corectat, a ramas in vigoare acel anunt obligatoriu pt. atentionarea clientilor ref. la faptul ca entitatea nu primeste bacsis. Recent insa a mai aparut un document obligatoriu pt. utilizatorii caselor de marcat: Regulamentul Intern cf. OUG 8/2015 unde printre altele se reglementeaza si modul de inregistrare a bacsisului, optiunile de utilizare a bacsisului etc. Credeti ca ar mai trebui sa fie obligatoriu acel Anunt (neprimire bacsis) in aceasta situatie?

Aceasta postare a fost editata de sirius: 13 May 2015 - 12:47 PM




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2015 - 02:48 PM

Vezi postareasirius, la 13 May 2015 - 12:45 PM, a spus:

Dupa cate stiu, sper sa fiu corectat, a ramas in vigoare acel anunt obligatoriu pt. atentionarea clientilor ref. la faptul ca entitatea nu primeste bacsis.
e prima oara cand aud de un asemenea anunt obligatoriu ref. la bacsis... esti sigur ca exista asa ceva ? daca da, ne poti o baza legala ? :smile:

sa mai vedem o data ce zice Ord. 8/2015 legat de acest ROI special.

extras din : ord. 8/2015

"ART. 2^2
(1) Prin bacşiş se înţelege orice sumă de bani oferită în mod voluntar de client, în plus faţă de contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate de către operatorii economici prevăzuţi la art. 1 alin. (1), precum şi restul dat de vânzător clientului şi nepreluat de acesta în mod voluntar.
(2) Este interzis operatorilor economici prevăzuţi la art. 1 alin. (1) să condiţioneze, sub orice formă,livrarea de bunuri sau prestarea de servicii de acordarea bacşişului.
(3) Suma de bani prevăzută la alin. (1) se justifică prin datele înscrise în documentele emise cu aparate de marcat electronice fiscale şi se evidenţiază pe un bon fiscal distinct. Prevederile art. 1 alin. (8) se aplică în mod corespunzător.
(4) Operatorii economici utilizatori stabilesc printr-un regulament de ordine interioară dacă veniturile provenite din încasarea bacşişului rămân la dispoziţia lor sau constituie o sursă de alte venituri care se distribuie salariaţilor. În cazul în care bacşişul se distribuie salariaţilor, acesta nu poate fi asimilat unei livrări de bunuri sau unei prestări de servicii.
(5) Regulamentul se păstrează la locul de instalare a aparatului de marcat electronic fiscal în vederea prezentării acestuia organelor de control.
(6) Sumele provenite din încasarea bacşişului se înregistrează în contabilitate la alte venituri, iar sumele distribuite salariaţilor se înregistrează pe seama cheltuielilor, potrivit reglementărilor contabile aplicabile."

......................................

deci, dragilor, eu NU inteleg (din textul de mai sus) ca, daca pun un anunt ca nu primim bacsis, scap de intocmirea acelui ROI care trebuie tinut langa casa de marcat spre a fi prezentat organelor de control si nici ca (prin analogie) sunt scutit de a mai introduce in casa de marcat un nou articol numit "bacsis" cu tva 0%.

alte pareri, va rog ? :sad:




#3 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 13 May 2015 - 03:30 PM

Nici eu nu stiam ca pana sa apara acesta ordonanta (despre care s-a vorbit destul intr-un alt topic deja), ca erai obligat sa afisezi ca unitatea nu primeste bacsis. Nici nu pot sa-mi dau seama cum poti obliga clientul sa nu ti-l lase.

Ordonanta respectiva, cum a zis si @Otilia , te obliga sa evidentiezi primirea acelui bacsis prin emiterea unui bon fiscal corespunzator. Deci trebuiesc modificate casele de marcat astfel incat sa poata emite un bon fiscal cu serviciul/produsul "bacsis" cu tva 0% si trebuie facut un regulament intern cu privire la bacsis (ce este, cum se utilizeaza, cum se distribuie, etc).

Dar ce stie clientul este ca daca da un bacsis, trebuie sa primeasca bon fiscal pentru acesta (ca si pentru orice alt produs/serviciu). Altfel acel bacsis va reprezenta o suma de bani nejustificata ori in casa de marcat ori a personalului (pentru ca acestia din urma vor completa registrul de bani personali la inceputul programului de lucru).

Eu realizez ca toata lumea va incerca sa faca clientul sa nu lase bacsis (rest) dar nu-l poti obliga sa nu o faca (chiar daca pui sau nu un anunt ca unitatea nu primeste bacsis), deci esti tu obligat sa fii pregatit pentru asa ceva, prin cele mentionate mai sus.

Si in ROI poti mentiona ca bacsisul se pastreaza de unitate, astfel incat personalul sa nu fie tentat sa pastreze cat mai mult rest/bacsis pentru a-si mari veniturile.



#4 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 13 May 2015 - 03:38 PM

Daca bacsisul ramane la dispozitia unitatii, atunci este purtator de TVA 24%
Cota 0 de TVA se aplica doar daca:

"In cazul in care bacsisul se distribuie salariatilor, acesta nu poate fi asimilat unei livrari de bunuri sau unei prestari de servicii."



#5 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 13 May 2015 - 05:30 PM

Chestiunea cu anuntul mentionat in topicul initial am preluat-o necritic de pe linkul urmator ..........

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 13 May 2015 - 06:05 PM
eliminare link, citeste regulamentul !!




#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2015 - 06:04 PM

nu conteaza de unde ai luat-o, ideea merita dezbatuta oricum !

ti-am editat mesajul, citeste regulamentul !

@kmkz : multumesc mult pt precizarea cu tva-ul afer. bacsisului, se pare ca ai dreptate, desi guvernul a zis de tva 0%, pe la TV am vazut tot cu tva 0%, iar in ord. nu se fac precizari clare ref. la tva afer. bacsisului care ramane in firma ci numai la cel ce ramane la salariati, deci cred c-am asimilat-o asa fara sa-mi dau seama :sad: .
e f. bine de stiut ! :biggrin:



#7 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 13 May 2015 - 06:33 PM

Imi cer scuze pentru necunoasterea regulamentului (privitor la interzicerea postarii de legaturi).

Intretimp citind din diverse surse despre aceasta problema am aflat ca anuntul respectiv intr-adevar nu este obligatoriu, dar ca avandu-se in vedere faptul ca se poate stabili de catre operatorii economici prin regulamentul de ordine interioara ca nu se primeste bacsis de catre entitate, numai in acest caz ar fi obligatoriu ca aceasta decizie sa fie afisata la loc vizibil. Sper sa mai apara in continuare si alte clarificari sau simple pareri despre acest subiect.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 May 2015 - 11:03 AM

Vezi postareageorgyc, la 13 May 2015 - 03:30 PM, a spus:

Nici eu nu stiam ........... ca erai obligat sa afisezi ca unitatea nu primeste bacsis. Nici nu pot sa-mi dau seama cum poti obliga clientul sa nu ti-l lase.

cum sa obligi clientul ?
GLUMESC ... pai, o var. ar fi sa ii zici de la obraz, cu tupeu: "Ia-ti, dom'le, banii d-aici !! Vrei sa ma bagi in belele cu bacsisul dumitale ?? Nu intelegi ca nu primim bacsis ?? uite afisul acolo !! " ... daca nu ii ia, dar se uita la tine ca la un apucat si se indreapta repejor catre iesire, atunci alergi dupa el cu banutii chiar pana in strada (la nevoie) ! daca nici asa nu reusesti sa ii inapoiezi, nu poti decat sa ii arunci pe jos, in afara magazinului, numai sa scapi de ei.

... scenariu nebunesc, nu-i asa ?? :blink: :laugh:



#9 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 14 May 2015 - 01:08 PM

@Otilia

Din pacate, nu-i chiar asa nebunesc. La inceputul anului cand a devenit obligatoriu sa emiti bon fiscal (de parca nu era si pana atunci, dar deh, daca asa stie lumea de la TV) sa vezi ce fugeau vanzatorii dupa clienti sa ia bonul altfel daca ii prindea garda ca n-au emis bon sau cu bonuri fiscale in cosul de gunoi, le inchide pravalia.

Apoi a aparut si loteria bonurilor fiscale si au devenit smecheri: au pastrat toate bonurile fiscale (ce, ei nu pot incasa premiul de la loterie?), dar dupa ce-au strans la ele timp de vreo 2 luni, au realizat ca s-au strans asa multe bonuri castigatoare (fiind asa o suma mica castigatoare) incat mai aveai putin si trebuia sa dai bani inapoi (impozit pe venit) daca se mai gaseau multe.

Iar acum cu bacsisurile/restul ... la hypermarket X, unde dau si monezi de 1 ban rest, sa vezi ce scandal iesea cand gaseau directorii banuti d-astia pe jos sau in cosul de gunoi, pentru ca ei n-au voie sa aiba plus/minus de casa deloc, dar nici sa-l arunce la gunoi.

Deci vorba ta, iesit din unitate si aruncat bacsisul pe jos, ca altfel e jale mare. Trist, dar adevarat.



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 May 2015 - 02:52 PM

Ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici, a anunțat că impozitarea bacșișului a fost scoasă din Ordonanța de Urgență.

http://www.conta.ro/...na/#entry268635






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL