Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cum se calculeaza corect o pensie alimentara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cum se calculeaza corect o pensie alimentara


6 replies to this topic

#1 ramona1979

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 May 2015 - 08:36 PM

Buna seara. Va rog sa ma ajutati si pe mine cu raspunsul la o intrebare. Cum se calculeaza pensia alimentara de 25 la suta din venitulnet dintr.un salariu brut de 2750 ron plus 209 lei bonuri valorice. Contabila firmeiil calculeaza scazand CAS, CASS, SOMAJ, DEDUCERE PERSONALA , apoi scade 25 la sutapensia alimentara si di ce ramane impozitul pe venit, atat la venit cat si la pensie. La venituri sus mentionat se opreste o pensie de 625 ron. Este corect? Multumesc



#2 ena.and

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 14 May 2015 - 11:27 AM

Buna ziua,
Am facut un calcul pentru situatia dumneavoastra si suma corespondenta pensiei alimentare ar fi 611 lei. Oricum, mai asteptati si alte pareri, Numai bine.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 May 2015 - 11:51 AM

cota de 25% se calculeaza din venitul NET lunar !
la un salariu brut de 2750 ron + 209 ron in bonuri de masa, calculat la fct. de baza si fara alta pers. in intretinere, rezulta un venit net de 1935 (din sal.) + 175 (din tichetele care se impoz. doar cu 16% impozit venit), adica 2110 ron.

pensia in cota de 25% din net = 2.110 x 25% = 527,5, adica 528 ron.



#4 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 14 May 2015 - 10:00 PM

O pensie alimentara se plateste corect cat mai mult pentru copil dintr-un venit peste media generala.

Am fost cativa ani director economic si mi-am luat raspunderea cu semnatura si viram pensii alimentare peste cote si calcule legale, nu-mi pare rau, i-am dovedit si pe scandalagii. O singura exceptie am avut cu un caz in care mama beneficiara de pensie era betivanca si am gasit o metoda cu o asociatie non-profit sa transfer acolo banii pentru copil.

Recomandarea mea este sa lasati calculul si plata asa cum este acum, numai intr-o situatie dramatica in care banii nu sunt folositi pentru copil trebuie gasita o solutie alternativa.



#5 ramona1979

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 15 May 2015 - 04:44 AM

Nu stiu la ce se folosesc banii aceaia. Copilul vine si la tata care contribuie la imbracarea lui, meditatii pentru scoala, hrana etc. Copilul este hranit si iubit si de tata. Fiecare in familie isi cunoaste propriile calcule. De acei bani care raman va beneficia oricum, dar in familia tatalui. Ma intereseaza cum este LEGAL. Nu mi se pare normal ca legea sa poate fi aplicata distinct. Multumesc.



#6 ena.and

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 15 May 2015 - 08:43 AM

Pt. Ramona1979: Nu va inteleg revolta! Iar intrebarea pusa (in contexul raspunsului pe care l-ati dat) a fost inutila!

Pt. Mutual: Daca, lucrurile au fost asa dupa cum le-ati descris.. atunci... Jos palaria si Felicitari!



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 May 2015 - 02:39 PM

mai, oameni buni,
asa cum este, legea trebuie respectata si nu e loc de tocmeala aici !
restul considerentelor, de ordin moral si subiectiv, nu sunt relevante in fata prevederilor legale.
modul de calcul al pensiei alimentare este bine definit, iar retinerea unei sume mai mari, cu buna stiinta si partinire (oricat de laudabile ar fi intentiile ce o insotesc - si ma refer la grija fata de un copil) poate atrage dupa sine actiuni in instanta soldate cu recalculari si restituiri de bani, penalitati, chiar daune interese ...
de asemenea, a miza pe nestiinta omului a devenit o chestiune f riscanta in conditiile de astazi ale accesului la informatie !

dupa parerea mea, fara suparare si cu tot dragul, eu nu cred ca (prin functiile pe care le ocupam la un moment dat) este in regula sa ne erijam drepturi pe care nu le avem si sa denaturam voit un calcul aflat sub incidenta legii.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL