Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA si retragere numerar in valuta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA si retragere numerar in valuta

3 replies to this topic

#1 alinescoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 30 May 2015 - 09:51 AM

Citesc tot felul de lucruri despre banci zilele astea si am vazut o fraza "ca PFA nu poti sa faci retrageri in valuta, decat in lei" si as vrea sa va intreb daca este adevarata aceasta afirmatie sau nu.

Mai precis, se da urmatoarea situatie:
- cont PFA in EUR si RON in care primesc bani pentru serviciile prestate ca PFA.
- cont PF in EUR pentru o rata la creditul facut pe persoana fizica.
- deoarece am incasari constant in EUR la PFA, prin internet banking am optiunea de transfer fara comision a unei plati repetitive. Mai precis am setat ca si "Retragere Numerar" suma care o am ca rata in fiecare luna, iar banca in data de 27 a lunii, face automat acest transfer intre contrul de PFA si PF.

E corect acest lucru sau incalc ceva norme BNR/cod fiscal ?
Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2015 - 10:43 AM

Regulament nr. 6/2012 – privind modificarea şi completarea Regulamentului Băncii Naţionale a României nr. 4/2005 privind regimul valutar, precum şi abrogarea Normei Băncii Naţionale a României nr. 4/2005 privind efectuarea operaţiunilor de schimb valutar din 9 mai 2012, M. Of. 341/2012;
...................................................................................................
Regulamentul 4/2005 (actualizat 2012)

Art. 3

(1) Plăţile, încasările, transferurile şi orice alte asemenea operaţiuni între rezidenţi, care fac obiectul comerţului cu bunuri şi servicii, se realizează numai în moneda naţională (leu), cu excepţia operaţiunilor prevăzute în anexa nr. 2 „Categorii de rezidenţi care pot efectua operaţiuni în valută“, care se pot efectua şi în valută.

(1) Plăţile, încasările, transferurile şi orice alte asemenea operaţiuni care decurg din vânzări de bunuri şi prestări de servicii între rezidenţi, indiferent de raportul juridic care le reglementează, se realizează numai în moneda naţională (leu), cu excepţia operaţiunilor prevăzute în anexa nr. 2 «Categorii de rezidenţi care pot efectua operaţiuni în valută», care se pot efectua şi în valută.
(11) Plăţile, încasările, transferurile şi orice alte asemenea operaţiuni între rezidenţi care decurg din remunerarea muncii prestate, indiferent de raportul juridic care le reglementează, se realizează numai în moneda naţională (leu).

(2) Toate celelalte operaţiuni între rezidenţi, care nu fac obiectul comerţului cu bunuri şi servicii, pot fi efectuate în mod liber fie în moneda naţională (leu), fie în valută.

(2) Toate celelalte operaţiuni între rezidenţi care nu fac obiectul alin. (1) şi (11) pot fi efectuate, în mod liber, fie în moneda naţională (leu), fie în valută.

(3) Operaţiunile prevăzute la alin. (2) şi în anexa nr. 2 la prezentul regulament se pot efectua şi în valută, numai pe baza acordului de voinţă al părţilor.
..............................................................................

uite niste explicatii interesante legate de statutul PFA in relatia cu bancile, aici : http://www.conta.ro/...ont-bancar-pfa/




#3 alinescoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 01 June 2015 - 09:48 PM

Multumesc mult Doamna Otilia pentru raspunsul detaliat. Am citit si eu acel regulament pe site-ul BNR si sincer sa fiu nu sunt convins 100% ca am inteles bine.

Din ceea ce ati postat eu inteleg urmatoarele:
- eu ca PFA pot sa imi transfer valuta in alt cont personal/sa ii schimb in lei/sa ii retrag numerar deorece acesta este un lucru care NU vizeaza plati pentru servicii sau renumerare pentru munca prestata. Practic sunt banii mei si pot sa ii folosesc cum vreau.
- daca PFA-ul meu lucreaza cu un client din romania, deci ambii suntem rezidenti, este obligatoriu ca factura emisa sa fie in lei deoarece este o prestare de servicii iar plata va fi pentru aceste servicii
- daca PFA-u meu lucreaza cu clienti din alte tari care nu sunt rezidenti, pot avea factura in valuta sau lei

Va rog sa imi confirmati faca am inteles bine.

Va multumesc pentru timpul acordat si felicitari pentru modul in care activati pe acest forum. Eu sunt ITst si nu inteleg foarte bine acesti termeni mai juridici/economici.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2015 - 10:44 AM

- cf. alin 2) de mai sus, si eu inteleg ca poti face transferul in valuta din contul PFA in cel de PF, intre cele 2 entitati (rezidente amandoua) nefiind vb de relatii comerciale sau salariale - ca sa fie obligatorie moneda nationala (cel putin incepand cu modif. din 2012).
- da
- nu in lei, fie doar si din simplul motiv ca respectivii clienti nu ar intelege sumele, cu usurinta.
deci, fact. in valuta (eventual mentionand un curs valutar pe ea, daca exista o conditie contractuala), iar inreg. contabile doar in lei.
daca nu se mentioneaza nici un curs (al vreunei banci, de ex.), atunci (pt. contabilitate) se ia in consid. cursul BNR din ziua tranzactiei (cazul cel mai uzual si mai comod).

multumesc pt aprecieri :smile:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL