Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Mai este necesar sa depun Contestatie la judecatorie? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Mai este necesar sa depun Contestatie la judecatorie?


  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 Carmen N

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 June 2015 - 11:41 AM

Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie: am primit de curand din partea ANAF sect. 3 o somatie insotita de un Titlu executoriu cu privire la cca 2800 lei reprezentand Contributii la asigurarile sociale de stat (pensii) datorate de PFA-ul pe care il detin (birou individual de arhitectura). De fapt nu datorez aceasta suma pentru ca este greseala lor – au introdus gresit in sistemul lor informatic o declaratie rectificativa astfel incat mi-au aplicat o dubla impozitare pt. anul 2013. In loc sa inlocuiasca sumele din prima declaratie (D600 depusa la inceputul lui 2013) cu cele din decl. D600 rectificativa (depusa la jumatatea lui 2013 - ca urmare a lipsei de activitate nu mai aveam obligatia sa platesc contributie la pensie), functionarii ANAF au introdus in sistemul informatic ambele declaratii ca si cum as avea doua obiecte de activitate (ceea ce nu este cazul) si prin urmare sumele s-au cumulat. La sfarsitul anului 2013 le-am sesizat greseala si am depus la ei o Cerere de Reglare de Rol care timp de un an jumatate a ramas nesolutionata – bineinteles ca au inceput sa apara si penalitati de intarziere la plata... Desi si-au recunoscut greseala m-au tot trimis de la un birou la altul … ca dureaza pana se face corectura in sistemul informatic … sa am rabdare ca se rezolva … etc.

Acum o saptamana am primit aceasta somatie si am fost la ei sa rezolv situatia. Dupa doua zile de stat la ANAF cate 3-4 ore, am primit de la ei urmatoarele:
- Situatie analitica debite plati si solduri – semnata, datata + parafa registratura + scrie de mana: ”conforma cu baza de date”. Din asta rezulta ca nu sunt datoare la pensii cu nimic ci trebuie sa mi se restituie 109 lei.
- Un fel de adresa cu antet ANAF S3 + parafa rotunda + semnatura Sef Administratie Adjunct (asa scrie). In asta mi se da in scris ca “va facem cunoscut faptul ca la data de 27.05.2015 in contul CAS figurati cu suma achitata in plus in suma de 109 lei”.

Functionarii ANAF mi-au spus ca nu mai este cazul sa atac Somatia pe cale juridica (prin contestatie), pt. ca s-a rezolvat pe cale administrativa. Ma ingrijoreaza insa (oarecum…) fraza finala din acea adresa : “ Prezenta adresa nu este act administrativ in sensul art. 41 din Ordonanta Guvernului nr. 92/2003, privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, sau act administrativ de autoritate, in sensul art. 1 din Legea 554/2004 si nu este opozabila tertilor”.

Sunt suficiente aceste acte pe care le-am obtinut de la ANAF sau trebuie sa depun Contestarea somatiei la Judecatoria de sector ?

Multumec anticipat!

CarmenN


  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL