Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Firma din Australia - Numar de TVA cu EU... - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Firma din Australia - Numar de TVA cu EU...


1 reply to this topic

#1 BiaT

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 June 2015 - 11:38 AM

Buna ziua,

Am achizitionat un produs software de pe o platforma online inregistrata in Australia, dar pe factura primita de la ei s-a trecut un numar de TVA de forma "EU+cifre". Suma achitata este fara TVA, sau cel putin nu exista o rubrica dedicata pe factura.

Intrebarea mea este cum trebuie inregistrata aceasta factura in contabilitate? Mentionez ca firma noastra este platitoare de TVA.

Multumesc mult pentru raspuns,

Numai bine!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2015 - 12:04 PM

dpv contabil, modul de inreg. depinde de incadrarea ca livrare de bunuri sau prestare de serviciu.

cf. art. 128 (1) si norme CF "Este considerată livrare de bunuri transferul dreptului de a dispune de bunuri ca şi un proprietar.", iar cf. art. 129 (1) "Se consideră prestare de servicii orice operaţiune care nu constituie livrare de bunuri, aşa cum este definită la art. 128."

cf. NM, se incadreaza la prestari de servicii :
(11) În sensul art. 129 din Codul fiscal, sunt considerate prestări de servicii următoarele:
a) furnizarea de programe informatice software standard prin internet sau prin orice altă reţea electronică şi care este în principal automatizată, necesitând intervenţie umană minimă, fiind un serviciu furnizat pe cale electronică, conform art. 125^1 alin. (1) pct. 26 din Codul fiscal;
b) furnizarea de licenţe în cadrul unui contract de licenţă privind programele informatice software, care permite clientului instalarea programului software pe diverse staţii de lucru, împreună cu furnizarea de programe software standard pe dischetă sau pe un alt purtător de date, conform art. 129 alin. (3) lit. b) din Codul fiscal;
c) furnizarea de programe informatice software personalizate, chiar şi în cazul în care programul software este furnizat pe dischetă sau pe un alt purtător de date. Programul software personalizat reprezintă orice program software creat sau adaptat nevoilor specifice ale clienţilor, conform cerinţelor exprimate de aceştia.

tot cf. NM la CF, se incadreaza la livrare de bunuri :
(13) Furnizarea de programe informatice software standard pe dischetă sau pe un alt purtător de date, însoţită de licenţă obişnuită care interzice copierea şi distribuirea acestora şi care permite doar instalarea lor, constituie livrare de bunuri conform art. 128 din Codul fiscal. Programele informatice software standard reprezintă orice software produs ca un bun de folosinţă generală care conţine date preînregistrate, este comercializat ca atare şi, după instalare şi eventual o perioadă scurtă de training, poate fi utilizat în mod independent de către clienţi în formatul standard pentru aceleaşi aplicaţii şi funcţii.
.........................................

dupa parerea mea :
- daca este prestare de serviciu, locul prestarii este in Romania si se aplica taxarea inversa; inreg. se face prin ct. de chelt. 628 si 401.
- daca este achiz. de bunuri, atunci se considera import, cu formalitatile vamale aferente, iar inreg. se face prin ct. 205 si 404.







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL