Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozit pt persoane fizice la valorificare masa lemnoasa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


impozit pt persoane fizice la valorificare masa lemnoasa


2 replies to this topic

#1 pumukli11

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 June 2015 - 07:42 PM

Am intrebari privind impozitarea masei lemnoase vandute de catre persoane fizice.
De exemplu am 400 mc de masa lemnoasa care urmeaza a se exploata.
Suntem de exemplu 2 mostenitori care figuram pe titlul de proprietate, astfel suntem scutiti de plata impozitului pentru 2 x 20 mc adica 40 mc, diferenta de 360 de mc se va impozita.
1. Cu ce valoare o sa m-i se impoziteaza diferenta de masa lemnoasa daca de exemplu n-am facut contract, am mers pe intelegere cu o persoana juridica care m-i l-a achizitionat sau am vandut o parte cu contract si o parte l-am valorificat la alte persoane fizice ?
2. Daca toata cantitatea de 400 mc o duc acasa ce valoare o sa-mi puna statul roman sau ma rog inspectorii financiari pe cei 360 mc impozabili?
3. Este corect daca platesc impozit pe declaratia mea pe propria raspundere folosindu-ma ca baza de calcul al materialului lemnos cel folosit pe nivel national de 115 lei/mc ( 115 lei/mc x 360 mc = 41400 lei, 41400 x 21,5% = 8901 lei) ?



#2 gabiignat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 October 2015 - 09:00 AM

Buna ziua,sunt intr-o situatie asemanatoare si nu ma descurc.Va rog daca ma puteti ajuta.Sunt proprietar de padure si am vandut lemn la o societate ,s-a intocmit borderou de achizitie si am fost platita.Cei de la societate nu mi-au retinut impozit la sursa sau altceva..Am fost la FISC si am intrebat ce trebuie sa platesc dupa venitul obtinut (calculat la ce este peste 20 MC ).Deocamdata nu am primit raspuns ma tot cheama peste o saptamana.Cum as putea plati 16 %dupa venit ca sa nu am probleme,pe ce baza este ceva declaratie,trebuie sa ma inregistrez undeva ?




#3 vladioana400

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 17 December 2015 - 09:24 AM

Da, se plateste impozitul pe proprie raspundere si se declara in 200






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL