Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
plata salarii numerar - plafonare L70/2015? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

plata salarii numerar - plafonare L70/2015?

10 replies to this topic

#1 raluca2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 01 July 2015 - 02:53 PM

Buna,

Se poate plati IN NUMERAR salariul unui angajat (se face o singura plata pe luna cf. CIM si nu se doreste impartirea in avans si lichidare) daca suma este de 11.000 lei?

In Legea70/2015 nu se precizeaza (cum era in Ord.15/2006) exceptarea de la orice plafonare a plati salariilor catre angajati.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14085 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2015 - 10:05 AM

eu zic ca te poti baza pe asta :

L70/2015, art. 5
Plafoanele-limită prevăzute de prezentul capitol nu se aplică de către persoanele prevăzute la art. 1 alin (1), pentru următoarele operaţiuni:
.......
d) retragerea de numerar din conturi deschise la instituţiile de credit sau la instituţiile care prestează servicii de plată şi care sunt autorizate de Banca Naţională a României pentru plata salariilor şi a altor drepturi de personal prevăzute de lege şi pentru alte operaţiuni de plăţi efectuate către persoanele fizice, altele decât cele prevăzute la art. 4 alin (4);

dupa parerea mea si bazandu-ma pe faptul ca plata in numerar a salariilor n-a fost limitata niciodata - orice modif. s-au adus de-a lungul anilor, eu cred se subintelege destul de clar ca daca retragerile pt. plata salariilor nu sunt plafonate, implicit nici platile de salarii nu-s plafonate.
e adevarat ca totusi ma roade un pic faptul ca au eliminat precizarea explicita care era in ord. 15/1996, asa ca as dori si alte pareri, va rog ! :smile:




#3 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1280 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 July 2015 - 10:56 AM

Din text eu inteleg exact opusul:

Doar retragerea de numerar din banca pentru plata salariilor NU este plafonata, plata in numerar a salariului catre angajati intra sub incidenta plafonului, pentru fiecare salariat in parte.

Si nici nu poti fragmenta plata lichidarii in 2 zile, deci daca lichidarea depaseste plafonul, atunci e musai sa-si faca un cont bancar!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 03 July 2015 - 10:51 AM
mesaj corectat la cerere.




#4 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 388 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 02 July 2015 - 11:09 AM

Cred ca Gabi a vrut sa spuna ca retragerea de numerar pentru salarii NU ESTE plafonata, iar plata efectiva a salariilor ESTE plafonata.
Modificari facute fie din prostie, fie cu intentie.

Aceasta postare a fost editata de kmkz: 02 July 2015 - 11:10 AM




#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14085 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2015 - 11:21 AM

am inteles, dragilor, va multumesc mult pt ajutor ! :wub:

mi-era un pic teama de interpretarea asta, dupa cum v-am spus ... si iata ca s-a adeverit, din pacate ...
in 25 de ani, niciodata pana acum, legiuitorul n-a plafonat plata in numerar a salariilor !

pfuu ! :sad:



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1280 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 July 2015 - 01:58 PM

Asa este, dar nici cumparaturile cu cash nu au fost interzise pana acum persoanelor fizice (peste un plafon). :angry:

Otilia, modifca postul meu te rog (mai citeste cineva si intelege altceva!), kmkz are dreptate, am "mancat" un NU aici:

Doar retragerea de numerar din banca pentru plata salariilor NU este plafonata ...



#7 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 02 July 2015 - 03:44 PM

Plata drepturilor salariale se incadreaza in plafonul de plati in numerar catre persoane fizice de maxim 10000 lei/zi/persoana;
daca salariul net/persoana nu este mai mare de 10.000 lei, atunci se poate efectua plata in numerar- integral la data platii, in caz contrar salariul net va fi platit prin banca.
Lg. 70/2015 pentru intarirea disciplinei financiare privind operatiunile de incasari si plati in numerar
ART. 4
(4) Operatiunile de plati in numerar efectuate de persoanele prevazute la art. 1 alin. (1), catre persoane fizice, reprezentand contravaloarea unor achizitii de bunuri sau a unor prestari de servicii, dividende, cesiuni de creante sau alte drepturi si restituiri de imprumuturi sau alte finantari se efectueaza cu incadrarea in plafonul zilnic de 10.000 lei catre o persoana. Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre o persoana, pentru tranzactiile mai mari de 10.000 lei.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14085 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 July 2015 - 11:13 AM

daca e sa analizam textul pe categorii (adica "seturi" despartite de virgule), iese cam asa :

(4) Operatiunile de plati in numerar efectuate de persoanele prevazute la art. 1 alin. (1), catre persoane fizice, reprezentand
- contravaloarea unor achizitii de bunuri sau a unor prestari de servicii,
- dividende,
- cesiuni de creante sau alte drepturi
si
- restituiri de imprumuturi sau alte finantari
se efectueaza cu incadrarea in plafonul zilnic de 10.000 lei catre o persoana.


in exprimarea "cesiuni de creanta sau alte drepturi" acele "alte drepturi" nu par ca se refera la salarii... (m-am gandit eu ... :smile: ), ci mai degraba la alte sume - cum ar fi drepturile de autor, de ex.
consider ca era f simplu sa adauge "salarii si alte drepturi de personal" daca acele plati plafonate ar fi inclus si veniturile de natura salariala; intrebarea e de ce n-au facut-o ... , iar daca au facut-o la "alte drepturi" de ce le-au asociat/inclus in categoria din care face parte cesiunea de creanta (cu care salariile n-au nici o legatura), in loc sa le scrie separat (prin virgula), ca sa fie clar pt. toata lumea ...

ma rog, eu chiar nu neg ca aveti dreptate, dragilor, cand spuneti ca si plata salariilor e plafonata ! doar am explicat pe ce mi-am bazat rationamentul si atata tot.
ideea e ca, in legea 70/2015, o referire expresa la plata efectiva a salariilor nu mai exista nici pro nici contra plafonare si de aici se pot naste interpretari gresite (asa cum am facut eu :sad: analizand prea mult); pur si simplu, cuvantul "salari"(ilor) apare o singura data in textul de lege (am fol. fct. find ) si asta alaturi de "si alte drepturi de personal" referindu-se numai la ridicarea sumelor din banca.



#9 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1280 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 July 2015 - 08:34 PM

Art. 4 si eu il interpretez cum l-a "spart" Otilia (ca la scoala, merci frumos :wub: ), dar si posibila interpretare data de Lexi te poate scoate salva la un control :wink2:

Ideea este ca legea ii bulverseaza pe toti pentru ca arunca intentionat formulari greu de interpretat ca sa nu se prinda populatia in timp util de magaria pe care o fac!

Ca la banci cu clauzele ascunse!



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14085 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2015 - 12:30 PM

dragilor, va multumesc frumos pt. mesaje ! :wub:

salariile de a caror evidenta ma ocup nu depasesc 10.000 lei/pers., deci n-am promovat discutia pt ca sit. m-ar fi afectat direct (ca sa zic asa), ci pt. modul general de interpretare a unei prev. legale - daca vreti, ca un exercitiu al mintii / logicii.
cred ca astfel de discutii sunt f. folositoare tocmai pt. ca ne invata sa deslusim corect, in texte nu tocmai clare, ce a vrut sa spuna legiuitorul.

in speta de fata, din prudenta va sfatuiesc sa aplicati plafonarea de 10.000 lei/pers. la plata in numerar salariilor.



#11 raluca2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 06 July 2015 - 03:37 PM

Multumesc pentru raspunsuri. Un coleg a scris si la ANAF - asistenta contribuabili. Dureaza mult pana raspund.
Daca ei dau un raspuns clar il voi posta aici. Daca vor cita din lege - cum s-a mai intamplat - nu am ce sa postez.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL