Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Repartizarea incasarilor pentru facturi restante - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Repartizarea incasarilor pentru facturi restante

repartizare incasari facturi restante plata facturi vechi plata noua alocata unor factu
1 reply to this topic

#1 fotbal@gmail.com

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 July 2015 - 08:34 AM

Buna ziua,

Am in derulare un contract pt prestari servicii cu un abonament lunar fix. Clientul, plateste facturile cu intarziere si in mai multe transe (in zile diferite prin banca). In contract sunt prevazute si penalitati.

Intrebarea este cum se repartizeaza platile daca resp. client scrie la detaliile ordinului de plata ca a efectuat o plata pentru o factura recenta, in conditiile in care exista facturi mai vechi inca neachitate. Este important pentru plata penalitatilor.

Se tine cont de ceea ce a scris clientul la detaliile op-ului, sau ultima plata stinge cea mai veche factura??? Cum e legal?
Este posibil sa se ajunga in instanta cu penalitatile si nu as vrea sa am contestatii pt ca nu s-au calculat corect.

Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 July 2015 - 11:03 AM

se procedeaza cum scrie in contract !
daca nu aveti aceste precizari contractuale, atunci se achita fact. asa cum sunt mentionate pe OP-uri -
deci, se procedeaza cum vrea platitorul.

Daca datoriile sunt de egala natura (de exemplu ambele sunt scadente), stingerea lor se realizeaza in ordine cronologica (a vechimii), iar daca datoriile sunt egale (de exemplu din punct de vedere cronologic nu se pot deosebi), plata se aloca proportional acestora.

vezi Codul Civil, sectiunea despre "Imputatia platii"







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL