Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
monografie produs facturat dar nelivrat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

monografie produs facturat dar nelivrat

2 replies to this topic

#1 doris2012

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 09 July 2015 - 12:25 PM

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu monografia contabila pentru un produs finit pe care l-am facturat in luna iunie la valoarea integrala de vanzare conform contract , dar care inca nu s-a livrat clientului , urmand sa se livreze in luna iulie.Inregistrez pe contul 701 ( vanzare produse finite) sau pe contul 472 avand in vedere ca inca nu s-a livrat produsul catre client ? Este corect sa-l inregistrez la venituri din moment ce inca nu s-a livrat si sa platesc si impozit pe profit cand inca nici nu am livrat produsul , iar din factura am incasat doar jumatate?



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 July 2015 - 11:17 AM

Daca l-ai facturat, inseamna ca ai transmis dreptul de proprietate, adica l-ai vandut "oficial". Deci ai venit din vanzarea respectiva.
Unde este el fizic la ora asta, nu are mare importanta din punct de vedere fiscal (tu nu mai esti proprietarul produsului).

Deci inregistrezi vazarea normal, ca la orice factura.
In plus (teoretic si nu numai) ar trebui sa inregistrezi si in 803x valoarea produselor care nu au fost inca expediate, iar la expeditie le scoti de acolo.

PS: Venitul si/sau cheltuiala n-au nici o legatura cu plata/incasarea la societati (nu vorbesc de cazurile exceptionale de faliment)
PS2: Daca produsul finit nu este de fapt "finit" (adica ai vandut pielea ursului din padure) atunci ... te incurci. Ai transferat dreptul de proprietate aupra unui bun care nu exista :)) ... este doar o posibilitate de a se materializa in viitor.
Totusi, chiar si in acest caz, ai vandut un viitor bun al tau (ai cedat dreptul de proprietate asupra lui) deci si in acest caz eu consider ca ai un venit ca la orice alta vanzare.




#3 micp

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 July 2015 - 12:28 PM

Salut

Nu stiu daca mai este de actualitate subiectul, dar te sfatuiesc sa vorbesti cu clientul si sa emiti o factura de storno cu toata valoarea (emisa tot in iunie pentru a evita incarcarea CA si tva ului daca firma ta nu este cu tva la incasare)
Daca este de acord emiti factura de storno, si apoi factura pentru avansul incasat. Trebuie luat in considerare daca: ti-a platit si a2-a transa si data incasarii primei transe. Daca ti-a platit in iulie , poti emite factura de avans pana in data de 15 august. Daca ti-a platit in iunie, emiti factura de avans pana la data de 15 iulie. Totul tine de intelegerea cu clientul. (daca este platitor de tva nu prea va fi de acord)

%
4111=701 - val tot fara tva - cu minus
4111=4427 (4428.02 tva ul neexigibil af vanzarilor) - cu minus

apoi emiti factura de avans conform incasarii:
%
4111=419 VFTVA
4111=4427 (4428.02)

apoi emiti factura finala (pe intreg produs) in care faci storno la avans
%
4111=419 VFTVA cu minus
4111=701 VFTVA
4111=4427 (4428.02)


bft

Aceasta postare a fost editata de micp: 25 July 2015 - 12:31 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL