Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Somaj - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Somaj

1 reply to this topic

#1 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 12 July 2015 - 02:17 PM

Buna ziua! Am o societate cu 5 salariati, cu asociat unic, acum el s-a mai asociat cu cineva, urmand ca in cateva zile, el sa se retraga definitiv si sa ramana numai aceasta persoana asociat unic. Noul administrator doreste sa vina cu proprii angajati, numai ca cei actuali nu vor sa-si semneze de buna voie incetarea contractului de munca, vor somaj, dar eu stiu ca e posibil numai cand se desfiinteaza postul, aici activitatea este la fel, numai ca se schimba administratorul. Ce parere aveti? Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2015 - 09:48 AM

Da, ai dreptate, Nico.

CODUL MUNCII
SECTIUNEA a 4-a
Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului

ART. 65
(1) Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului reprezinta incetarea contractului individual de munca determinata de desfiintarea locului de munca ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fara legatura cu persoana acestuia.
(2) Desfiintarea locului de munca trebuie sa fie efectiva şi sa aiba o cauza reala şi serioasa.
ART. 66
Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului poate fi individuala sau colectiva.
ART. 67
Salariatii concediati pentru motive care nu tin de persoana lor beneficiaza de masuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensatii in conditiile prevazute de lege şi de contractul colectiv de munca aplicabil.







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL