Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Revendicare bani fond de pensii privat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Revendicare bani fond de pensii privat

2 replies to this topic

#1 Foxxie

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 July 2015 - 12:11 AM

Buna seara, tatal meu a decedat recent, la varsta de 46 de ani. El a fost participant la fondul de pensii privat (pilonul II), incepand cu anul 2011. Eu, impreuna cu mama mea, dorim sa revendicam suma de bani prezenta in acel cont. Din cate am inteles, activul personal net va fi impartit intre mostenitori, eu avand dreptul la 50%, iar mama la restul de 50%. Este corect? Si in plus de asta, lucrul pe care noi ni-l dorim neaparat este sa beneficiem de acei bani, in numerar acum, dar mama este participanta la acelasi fond de pensii privat, iar conform regulilor, partea ei cuvenita este cumulata in fondul propriu. Eu sunt elev (si minor), si nu detin un astfel de cont, prin urmare eu primesc partea mea acum, dar mama nu. Din ce stiu eu, este dreptul mamei ca ea sa renunte la partea ei de mostenire, in favoarea mea, astfel incat urmeaza ca eu sa fiu unicul beneficiar si sa primesc intreaga suma de la Metropolitan Life. Va rog mult sa ma ajutati si sa-mi spuneti cum sta situatia, daca gresesc sau nu. Multumesc.



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 July 2015 - 12:26 PM

Orice mostenitor are dreptul sa opteze pentru modalitatea in care primeste suma cuvenita.

Deci si tu si mama ta aveti dreptul sa alegeti intre ridicarea banilor si transferarea lor in fondul personal.
Avand in vedere ca tu nu ai un fond de pensie deschis in acest moment, nu vei putea decat sa-i ridici.

PS: Si minorii isi pot deschide fond de pensie (adica parintii lor deschid pe numele lor :biggrin: ), nu trebuie sa fi major ca sa acumulezi, trebuie doar sa ai bani sa depui.




#3 Foxxie

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 July 2015 - 10:12 PM

Multumesc pentru raspuns.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL