Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Intrebari referitoare la inregistrare venituri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Intrebari referitoare la inregistrare venituri

moneda straina tranzactii cu strainatatea
4 replies to this topic

#1 72788

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 18 July 2015 - 11:28 AM

Buna ,

Vreau sa ma asigur ca fac totul bine (tinand cont ca legislatia romaneasca este vaga relativ la domeniul meu de activitate ), de aceea o sa expun modul meu de practica:

1. Eu incasez banii pe paypal de pe un site de freelance. In conditiile acestea, sa zicem ca incasez 100$ de la cineva. Site-ul imi ia taxa 10%, deci raman cu 90$. Paypal-ul imi ia taxa 2$ pentru ca trimit banii in contul bancar - deci raman cu 88$. In aceste conditii, este corect daca inregistrez factura de 88$ pe care s-o trimit clientului (desigur prin email) ? Pentru ca eu atata incasez efectiv in contul bancar... restul sunt taxe.
De celalalta parte, este drept ca ar putea aparea o discrepanta intre ce inregistrez eu si ce inregistreaza el-cleintul. Adica el poate inregistra 100$ cheltuieli si eu 88$ la venituri. Poate reprezenta asta o problema ? Este buna practica mea ?

2. Factura o fac la valoarea in lei a dolarului din data facturarii sau direct in dolari/moneda de plata ? Aici iarasi pot aparea discrepante intre valoarea dolarului la data la care fac facturarea si cea de la data la care imi intra banii in banca (ca sa nu mai zic ca ar putea sa-mi ia si comision la conversie). Cum ar trebui sa procedez aici ?

3. Daca scot factura azi, sa zicem, pentru ca azi am incasat banii pe contul de pe site-ul de freelance, insa primesc banii in contul bancar abia peste 10-13 zile, este vreo problema ? Desigur ca ia timp ca site-ul sa transfere pe paypal iar cei de la paypal sa transfere la mine in cont.

4. Referitor la inregistrare in Registrul de Incasari si Plati, ce scriu in rubrica documentelor justificative ? Factura si codul de pe extrasul de cont al facturii aferente ?


Am mai intrebat inainte pe diversi contabili, dar tot in ceata am ramas. Asa ca am hotarat sa le formulez aici in scris.

Multumesc si astept lamuriri - daca este cu putinta.

Aceasta postare a fost editata de 72788: 18 July 2015 - 11:29 AM




#2 micp

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 July 2015 - 01:38 PM

Salut
Din cate am citit, este vorba de un PFA

Trecand direct la subiect, dar mai intai niste intrebari:

este vorba de un cont Paypal business? contul bancar in care intra banii transferati din Paypal este cont facut pe PFA sau pe persoana fizica?

Sa spunem ca ai actionat transparent si este vb de un cont paypal facut pe pfa si un cont bancar facut deasemenea pe pfa: iti recomand sa tratezi ambele conturi drept un singur cont bancar astfel incat nu te vei incurca:

1. valoarea facturii trebuie sa fie acceasi cu a incasarii de la client. este ca si cum ai incasa facturi direct in banca si ai plati comisioane la incasare, la retragere sau comision de administrare. Diferenta o treci la comision in registru: comision intermediere
2. iti recomand sa faci facturile in lei, dar si cu valoarea in valuta la data facturarii: trebuie folosit cursul bnr
discrepantele de care vorbesti vor reprezenta cheltuiala sau venit pentru tine (diferente favorabile sau nefavorabile de curs valutar): faci factura azi cu curs de 4.5, incasezi peste 10 zile cu curs de 4.7. deci incasezi valoarea facturata si diferenta merge cu diferente favorabile de curs valutar (venituri) deoarece incasezi mai mult decat ai facturat si viceversa la dif nefav
3. aici este raspunsul la recomandarea mea de a trata ambele conturi drept un singur cont bancar in registrul de incasari si plati. Transferul din paypal in contul bancar e transfer intre conturi. Daca facturezi atunci cand incasezi , printezi incasarea din paypal. Ca sa poti sa ai o evidenta pentru soldul aferent fiecarui cont atat de paypal cat si pt cel de banca, fa un fisier in excel in care sa-ti tii separat evidenta.
4. aici treci incasarile si platile. facturile sunt doar acte justificate in cazul tau
ai zis ca facturezi in aceeasi zi cu incasarea, deci treci valoarea incasata:
data/ incasare paypal/ incasare banca: valoarea convertita in lei folosindu-se cursul bnr
la transferul in contul bancar, suma ajunsa va fi mai mica, deci diferenta o treci ca si comision bancar/ diferenta curs

cum e transfer intre conturi , ti-ar trebui un cont de intermediere, dar cum registrul de incasari si plati este limitat, te sfatuiesc sa-mi urmezi sfaturile

*** daca nu e vorba de cont de paypal business si
!!!daca e vorba de client persoana fizica si nu are nevoie de factura: atunci emiti factura pe valoarea intrata in contul bancar (daca apare suma la explicatie atunci cu acea suma, diferenta merge pe comision bancar)
!!! daca e vorba de persoana impozabila (firma, pfa etc) atunci nu te risti si emiti factura pe valoarea platita in contul de freelance.
inregistrezi in registru incasarea din banca si la explicatii scrii incasare client nr fact. diferenta reprezentand comisionul perceput de site ul de freelance si comisioanele paypal le cumulezi si le treci in registru la Plati banca : Comisioane

la retragerea in numerar din banca, treci suma la incasare numerar.

bft

Aceasta postare a fost editata de micp: 25 July 2015 - 01:39 PM




#3 72788

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 28 July 2015 - 09:21 PM

Multumesc f. mult pentru raspuns.

Da, am cont de business paypal (nou facut) + cont bancar dedicat PFA (nou facut).

Sa vedem daca am inteles:

Exemplu:

Astazi iau un proiect pe site de 100$. Mentionez ca siteul imi ia bani inainte ca eu sa ii incasez (deci ia sa zic 10$ inainte ca eu sa incasez pe cei 100$). Fac factura sa zicem in momentul in care in sfarsit incasez cei 100$, sau chiar inainte - nu cred ca este asta relevant pentru PFA.

Apoi procedez in registrul de incasari si plati in felul urmator:
Incasare - Banca - Document justificativ factura de 100$ - 88$ trec la incasari (caci atat incasez efectiv) Scriu la explicatii: Diferenta e comision paypal si comision site.
Incasare/Cheltuiala diferenta valutara- Banca - 88$ la valoarea in lei din data facturarii -(minus) 88$ la valoarea in lei la data intrarii banilor in banca
Cheltuiala comision site - Document justificativ fiind factura pe care mi-o fac ei (sper sa fie indeajuns, caci altceva nu as avea ce pune) - 10 $
Cheltuiala comision paypal - Document justificativ fiind factura pe care mi-o fac ei - 2$
====================================
E corect ?

Toate cele bune.



#4 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 29 July 2015 - 09:08 AM

Dupa parerea mea trebuia sa excluzi din contabilitatea pfa contul PayPal, trebuia sa inregistrezi exclusiv operatiunile din contul bancar deschis pe codul fiscal pfa. O sa vezi surprize fiscale cand la un eventual control nu ti se vor recunoaste comisioanele din PayPal, tipul acesta de decontari nu este explicitat in legislatia fiscala actuala, operatiunile efectuate prin sisteme de plata digitale nu sunt asimilate legal drept tranzactii bancare si da posibilitatea nerecunoasterii cheltuielilor inregistrate in acest fel. Veniturile vor fi acceptate ca fiind recunoscute si declarate de catre contribuabil.
Ca urmare, contul bancar pfa si extrasele de cont cu inregistrarile aferente indeplinesc conditiile de document justificativ pentru inregistrarea in RJIP. Daca, la un moment dat, vor aparea reglementari precise privind decontarile tip PayPal sau Bitcoin, atunci se vor aplica prevederile respective.

Am o intrebare pentru stiinta mea: care este avantajul contului de business PayPal fata de un cont obisnuit ?



#5 72788

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 July 2015 - 11:26 AM

Vezi postareamutual, la 29 July 2015 - 09:08 AM, a spus:

Dupa parerea mea trebuia sa excluzi din contabilitatea pfa contul PayPal, trebuia sa inregistrezi exclusiv operatiunile din contul bancar deschis pe codul fiscal pfa. O sa vezi surprize fiscale cand la un eventual control nu ti se vor recunoaste comisioanele din PayPal, tipul acesta de decontari nu este explicitat in legislatia fiscala actuala, operatiunile efectuate prin sisteme de plata digitale nu sunt asimilate legal drept tranzactii bancare si da posibilitatea nerecunoasterii cheltuielilor inregistrate in acest fel. Veniturile vor fi acceptate ca fiind recunoscute si declarate de catre contribuabil.
Ca urmare, contul bancar pfa si extrasele de cont cu inregistrarile aferente indeplinesc conditiile de document justificativ pentru inregistrarea in RJIP. Daca, la un moment dat, vor aparea reglementari precise privind decontarile tip PayPal sau Bitcoin, atunci se vor aplica prevederile respective.

Am o intrebare pentru stiinta mea: care este avantajul contului de business PayPal fata de un cont obisnuit ?

Diferenta, din cate cunosc eu, dintre un cont de paypal personal si unul de business este ca cel de business iti ofera "merchant services". Adica poti vinde pe un oarecare site produse si servicii si incasa direct pe contul de paypal, prin intermediul platformei lor.

Deci tu spui sa facturez exclusiv cat incasez pe contul bancar si atat. Dar atunci, cum explic diferenta dintre ce pun eu pe factura (88$ sa zicem) si ce pune clientul (100$) ?

Aceasta postare a fost editata de 72788: 29 July 2015 - 11:26 AM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL