Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozitul de 3%, la emiterea facturii sau la incasarea facturii ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


impozitul de 3%, la emiterea facturii sau la incasarea facturii ?


2 replies to this topic

#1 rentz2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 117 Postari:

Postat 21 July 2015 - 09:03 AM

Buna ziua

Va rog sa imi spuneti cand se ia in calcul impozitul de 3%, la emiterea facturii sau la incasarea facturii ?

Am o factura emisa in luna iunie care nu s-a incasat inca.
Nu stiu daca trebuie sa o iau in calcul pentru impozit micro pentru trimestrul II

Multumesc



#2 kamtech

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 21 July 2015 - 11:24 AM

In primul rând trebuie să ţinem cont că impozitul se numeşte "Impozit pe venit".

Să presupunem că emitem factura cu data de 15 iunie şi o încasăm în 30 iulie.
Dacă contăm operaţiile vom avea urmatoarele formule contabile:

15.06.2015: 4111 = 704 = x lei (factura)
30.07.2015: 5121 = 4111 = x lei (încasarea totala sau parţială a facturii)

Deoarece venitul apare în 15 iunie, odată cu emiterea facturii, înseamnă că si impozitul pe venit apare la aceeasi dată.
In concluzie factura dumneavoastră va fi luată în calcul pentru trimestrul II.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 21 July 2015 - 11:47 AM
elimin. culoare rosie - sa nu se interpreteze ca 704 e in rosu (negativ)




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 July 2015 - 12:33 PM

@kamtech are dreptate : veniturile se iau in calcul la data aparitiei (facturarii) lor, nu la data incasarii.
facilitatea de impozitare "tva la incasare" NU se aplica si veniturilor ("venituri la incasare").

TITLUL IV^1
Impozitul pe veniturile microîntreprinderilor
..............................
ART. 112^9 Plata impozitului şi depunerea declaraţiilor fiscale
(1) Calculul şi plata impozitului pe veniturile microîntreprinderilor se efectuează trimestrial, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare trimestrului pentru care se calculează impozitul.
(2) Microîntreprinderile au obligaţia de a depune, până la termenul de plată a impozitului, declaraţia de impozit pe veniturile microîntreprinderilor.
(3) Obligaţia fiscală reglementată de prezentul titlu reprezintă venit al bugetului de stat.

de asemenea, nu uita ca :
(2) În cazul în care o microîntreprindere achiziţionează case de marcat, valoarea de achiziţie a acestora se deduce din baza impozabilă, în conformitate cu documentul justificativ, în trimestrul în care au fost puse în funcţiune, potrivit legii.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL