Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cercetare disciplinara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Cercetare disciplinara

13 replies to this topic

#1 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 22 July 2015 - 12:35 PM

Buna ziua!
Va rog s-mi spuneti parerea dvs in legatura cu urmatorul caz: In data de 13.07.2015 o salariata a venit la serviciu, a avut o discutie cu prietenul administratorului, (acesta nu are nici o functie in firma), salariata ia vorbit urat, acesta i-a spus sa iasa din magazin, administratorul nu i-a adresat nici un cuvant, apoi angajata a plecat la ITM si spune ca a depus plangere ca nu a fost primita la serviciu. Din acea zi ea nu a mai venit la munca. In data de 20.07.2015, administratorul i-a trimis prin posta cu confirmare de primire convocarea prin care o anunta sa se prezinte pe 28.07.2015 sa-si rezolve situatia, in caz contrar pe 29.07.2015 i se desface contractul cf art 61 lit a. Odata cu convocarea ia trimis si o decizie prin care ii spune ca de la data de 13.07.2015 pana la data de 29.07.2015 are contractul suspendat. Referat nu i-a mai facut deoarece in firma sunt numai administratorul si inca 2 vanzatoare.
1.Este corect cum am procedat si mai ales daca am scris corect in decizie ca e suspendat pana la 29.07.2015? (eu cred ca se intelege ca e suspendat inclusiv 28.07.2015)?
2.Ce parere aveti, ce ar putea pati administratorul, angajata a spus ca il va da in judecata.
Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2015 - 12:48 PM

eu cred ca este corect cum s-a procedat :
- suspendare CIM pe per. 13.07-28.07, pt absente nemotivate
- convocare la discutii (in scris, cu conf. de primire)
- desfacere CIM incepand cu data de 29.07

capetele intervalului sunt cuprinse in per. de suspendare, deci intervalul este 13-28.07, nu 29.07.
pe 29.07. deja i-ai desfacut CIM, deci e prima zi in care persoana nu mai este salariata firmei.

salariata are toate sansele sa piarda procesul fiindca nu trebuia sa plece din unitate cata vreme prietenul admin. nu are nici o fct. de conducere acolo, deci nu are dreptul sa concedieze pe nimeni.
mai mult, salariata a lipsit, apoi, zile in sir de la serviciu, fara nici o justificare dpv legal (demisie, conced. medical, etc ..)
a depus plangere la ITM ca nu a fost primita la lucru ... de catre cine ?? de catre prietenul administratorului ?? sa fim seriosi ! ITM-ul e obligat sa primeasca reclamatia, chiar sa o si cerceteze daca o considera indreptatita, ori (sincer) eu am indoieli ca vor exista consecinte pt firma.

ce situatie stupida ... :blink:




#3 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 22 July 2015 - 12:56 PM

1.Azi ar vrea sa operez in Revisal suspendarea sa scriu, data incepere 13.07.2015 (ziua din care nu a mai venit) si data sfarsit 28.07.2015. Corect? Urmand ca pe 28.07.2015 sa operez incetarea suspendarii si tot pe 28 sa incetez contractul cu data de 29.07? Este bine? (nu am mai avut astfel de situatii pana acum)
2.Cred ca daca se ajunge in instanta nu e o problema ca am scris suspendare pana la 29.07.2015, in loc de 28, nu-i asa? Asta am scris in decizie, in convocare am scris corect, sa se prezinte pe 28 si pe 29 ii inceteaza contractul

Aceasta postare a fost editata de nico1979: 22 July 2015 - 01:00 PM




#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2015 - 01:09 PM

conteaza ce ai scris in decizie !!
daca ai scris ca suspendarea este pana pe 29, atunci data de 29 e ultima zi de suspendare, iar pe 30 ii poti face decizia de incetare CIM.
daca vrei ca suspendarea sa inceteze pe 28 - asta fiind ultima zi, nici o pbl., dar numai atunci (zic eu ca) trebuie decizie de incetarea suspendarii fiindca e cu 1 zi mai devreme decat intervalul initial si, apoi, ii poti inceta CIM cu data de 29.
daca ramane suspendarea valabila pana pe 29, dupa parerea mea nu mai are rost sa-i faci decizie de incetarea suspendarii pe 29 cata vreme ea inceteaza de drept ca urmare a implinirii termenului, dar ma rog ... poti sa faci acea decizie ca sa fii "acoperita" orice ar fi (mie mi se pare in plus si inutila decizia resp., insa si la revenirea din CIC se face chiar daca se implineste per. ... o formalitate, pana la urma).

una peste alta, cred ca ar trebui sa consultati si un avocat specializat in dreptul muncii, mai ales ca fosta salariata ameninta cu tribunalul... iar treaba poate deveni serioasa.
cel putin, incearca sa pui pbl. de aici si pe un forum de avocati ... vezi ce zic si acolo. :smile:



#5 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 22 July 2015 - 01:16 PM

Da, eu as vrea pe 28 sa fie ultima zi de suspendare si pe 29 sa ii incetez contractul, in acest caz sa mai fac inca o decizie de suspendare a activitatii si sa specific ca perioada de suspendare incepe pe 13.07 si ultima zi este 28.07?



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2015 - 01:22 PM

nu mai poti sa emiti alta decizie de suspendare fiindca deja i-ai trimis-o salariatei pe cea cu data de 29 - cum s-o mai inlocuiesti ca sa modifici data de 28 in loc de 29 ? nu mai ai ce-i face acum, s-a dus .... si sa nu cumva sa ai la firma alte docum. (cu alte date in ele) fata de ce ai trimis salariatei !

dar nu-ti face griji, exista o solutie usor de aplicat : emiti decizie de incetare a suspendarii incepand cu data de 29.07 (si asta va prima zi de dupa suspendare, adica intervalul ramane 13-28.07 asa cum iti doresti), apoi decizie de incetare CIM tot cu data de 29.07 cand CIM deja nu mai este suspendat si ai voie sa-l inchizi.



#7 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 22 July 2015 - 01:29 PM

Da, multumesc este o idee buna. Si in acest caz, trebuie sa i-o trimit si pe asta prin posta? (trimit pe 28.07, daca nu se prezinta, deoarece i-am scris sa vina la ora 10).
Si asa pot sa operez in Revisal pe 28 incetarea suspendarii si tot pe 28 incetarea contractului cu data de 29, este corect nu-i asa?
Si tot atunci trebuie sa-i majorez salariul minim, chiar daca trece termenul, acum nu mai pot ca e suspendat.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2015 - 01:42 PM

nu, Nico ! :smile:
operezi in Revisal pe 29 atat incetarea suspendarii cat si incetarea CIM, dupa care ii pui la posta ambele decizii, tot cu conf. de primire.
de ce te tot grabesti cu 28 asta ?

mare atentie la plata drepturilor salariale !! sa-i dati si salariul pe per. lucrata in iulie + CO neefectuat, daca e cazul.
ii puteti vira in cont, sau cu mandat postal la aceeasi adresa cu deciziile. daca adresa nu e buna si se intorc banutii, nu e pbl. voastra, voi dovedeti ca ati vrut sa ii platiti ce-i datorati.
deci, atentie la toate detaliile de inchidere CIM.

decizia de majorare o poti face pana in 13.07 fiindca majorarea e prin efectul legii si decizia se emite fara acordul salariatului.
deci, o poti face si cu data de inceput al lunii iulie (banuiesc ca va fi una colectiva, daca mai aveti o vanzatoare).



#9 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 22 July 2015 - 01:51 PM

Bine, acum am inteles (asa ma sfatuise cineva care se ocupa numai de resurse, ca e mai bine pe 28), da, am facut act aditional de majorare cu data de 10.07, dar intrebarea este daca il pot opera in revisal pe 29, odata cu toate celelalte, chiar daca trece termenul de majorare,sau il pot opera azi, cand operez revisalul cu inceperea suspendarii?



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2015 - 02:01 PM

din cate stiu, majorarile salariale NU se opereaza in Revisal.

nu ai cum sa-i inchizi CIM pe 28 cata vreme chiar in data aceea salariata este invitata la discutii ! ar insemna ca ar veni sa discute pe un CIM deja incheiat fiindca data de 28 ar fi prima zi in care ea nu ar mai fi salariata voastra si atunci la ce mai vine sa discutati ??
CIM nu se inchide pe ore (sa zici ca n-a venit la ora 10 si la ora 11 i-ai incetat CIM), ci pe zile, Nico... :huh:
formularea din decizie e de forma " ... incepand cu data de ... inceteaza ctr. indiv. de munca al d-rei X ...), ori asta inseamna ca incepand cu data aceea, d-ra X nu mai este salariata acolo.

la destula lume am mai vazut pbl. asta cu capetele intervalelor ... nu esti singura, daca te "incalzeste" cu ceva ... :smile:



#11 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 22 July 2015 - 02:05 PM

Multumesc foarte mult pentru rabdare, o sa va tin la curent, am pus intrebarea si pe un site de avocatura.



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2015 - 02:10 PM

cu drag ! :smile:

bine ai facut ca ai intrebat si acolo ... chiar sunt curioasa ce-o sa ti se spuna.

aaa, acum am sesizat : NU act aditional, Nico, fiindca ala trebuie semnat de ambele parti, ori eu nu cred ca d-ra resp. iti mai semneaza ceva retroactiv.
in plus, e perfect legal sa faci decizie de majorare fiindca majorarea aceea e prin efectul legii, nu prin un acord al partilor - ca sa trebuiasca act adit.!!
ca regula de baza, numai ce necesita acordul partilor se face prin act adit. ! pt. ce e prin efectul legii se emite decizie !

inca de pe-acum poti opera in Revisal suspendarea CIM incepand cu 13.07, nu astepta data de 29 cand vei transmite numai incetarea suspendarii si inchiderea CIM.
daca, cumva, apare cu vreum medical pe toata per., ii faci atunci incetarea suspendarii tot cu data 13.07 (emiti o noua decizie), nu-i nici o pbl. fiindca aveai dreptul sa-i suspenzi CIM cata vreme atatea zile nu a prezentat nici o dovada ca absentele sunt motivate.
la discutii trebuie sa mai fie cineva din firma, poate chiar tu sau vanzatoarea cealalta (chiar daca nu interveniti), eu zic ca nu pot fi acolo numai administratorul si salariata in cauza - bine ar fi sa mai aveti un martor.
toata procedura de cercetare disciplinara trebuie sa plece de la existenta unui referat de constatare a faptei, in care sa se arate ca, in urma unui incident petrecut cu o pers. din afara firmei, salariata a plecat pe 13.07 de la serviciu, fara acordul administratorului si nu a mai venit de atunci, ca este in viata (s-a vb cu ea la tel., de ex. ... ), dar nu a prezentat nici un act medical sau cerere de CO sau fara plata si ca in urma acestei stari de fapt absentele ei sunt nemotivate, drept pt care s-a decis initierea procedurii de cercetare disciplinara.
referatul va fi datat cel mai tarziu cu ziua in care i s-au intocmit decizia de suspendare si convocarea la discutii ( adica maxim 20.07 - tu stii mai bine asta) fiindca in cercetarea disciplinara trebuie parcursi niste pasi firesti si cf. cu codul muncii.



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2015 - 05:04 PM

vezi si aici : http://www.conta.ro/...i-disciplinare/

materialul e mai vechi (2011), insa contine indicatii cat se poate de punctuale, valabile si acum, cu exceptia celor prev. in CCMNN 2007-2010, care a expirat (evident).
dupa cum vei observa, procedura e delicata, migaloasa si consumatoare de resurse (timp, nervi, poate chiar bani pt un avocat...), deci lucrurile nu sunt deloc simple.
cu toate astea, daca sunteti atenti si rigurosi cu pasii de urmat cf. Codului muncii, o sa reusiti si singuri sa solutionati corect aceasta pbl. atat de neplacuta pt ambele parti.

confirmarea de primire returnata de posta/ curier, cu sau fara semnatura salariatei, o vei pastra la dosarul de cercetare disciplinara.
neprezentarea salariatei la convocare simplifica lucrurile (ii scade si mai mult sansele de castig la un eventual proces), dar tot trebuie sa fiti rigurosi si sa parcurgeti toate etapele.
la data convocarii, chiar daca pers. nu se prezinta la discutii, intocmesti un alt referat sau PV al cercetarii disciplinare.
daca data la care se incheie toata procedura depaseste per. suspendarii initiale raportata in revisal, atunci faci o prelungire a suspendarii si ai rezolvat pbl.

incerc sa caut niste modele de docum. pt cercetarea disciplinara, eram sigura ca sunt deja pe forum ... dar nu dau de ele, inca.
.......................................
later :

am gasit pe net niste modele de referat intocmit pt inchiderea CIM datorata absentelor nemotivate (adica cel ref. la discutiile din timpul convocarii sau lipsa acestora), da un google cu " model referat cercetare disciplinara pentru absente nemotivate "



#14 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 23 July 2015 - 11:24 AM

Multumesc foarte mult






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL