Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistrare fiscala sediu secundar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Inregistrare fiscala sediu secundar

anaf d050
3 replies to this topic

#1 iuliapopescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 22 July 2015 - 01:46 PM

Termenul de 30 de zile calendaristice pentru inregistrarea fiscala a sediului secundar, se calculeaza incepand cu data elliberarii certificatului constatator de la Registrul comertului sau cu data in care depui declratia model 2 si celelalte documente la Registrul comertului?
Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2015 - 02:21 PM

CPF, Art. 74, Declararea filialelor şi sediilor secundare

(1) Contribuabilii au obligaţia de a declara organului fiscal competent din subordinea Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală, în termen de 30 de zile, înfiinţarea de sedii secundare.


prin urmare, se declara infiintarea in termen de 30 zile curge de la data infiintarii, ori infiintarea este data/ confirmata de certificatul constatator (nu de documentele depuse pt a obtine inreg.= infiintarea sediului secundar).

analog, eu am buletin din data la care acesta s-a emis, nu din data la care am depus documentele pt a-l obtine ... (daca e cel mai bun ex. :blush: )




#3 adrian5891

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 February 2016 - 07:45 AM

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati intr-o chestiune in care habar n-am.

Am avut sediul social al firmei in localitatea X. Acum cateva saptamani am mutat sediul social in localitatea Y si am deschis un punct de lucru in localitatea Z.

Din pacate X, Y si Z sunt localitati care sunt arondate fiecare de alta reprezentanta ANAF.

Cineva mi-a spus ca trebuie sa depun o declarataie 050 la sediul ANAF din localitatea Y de care apartine sediul social actual.

Citind instructiunile de completare a declaratiei trebuie sa recunosc ca am ajuns in ceata totala pentru ca nu inteleg ce reprezinta pana la urma "domiciliul fiscal": punct de lucru sau sediu social ?

Rugamintea mea este sa ma ajutati cu completarea formularului 050 la rubrica adresa.

Multumesc anticipat!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2016 - 05:33 PM

- sus, sediul social actual, adica datele actuale de identificare a firmei, acolo spuneti in numele cui se face cererea (e similar oricarei cereri "subsemnatul cutare, domiciliat .. etc...")
- dedesubt, sediul vechi - unde ati fost pana acum si de unde plecati/ati plecat, presupunand ca acolo ati avut domiciliul fiscal... la administratia aceea de care apartineati cu sediul ati depus decl. de impozite si contributii, da ? adica ii spuneti ANAF de unde plecati ca sa va scoata din evidenta de acolo.
- urmator, sediul social actual sau adresa pct. de lucru - unde vreti sa fie domiciliul fiscal de acum inainte, adica ii spuneti ANAF unde va mutati, ca sa va ia in evidenta acolo.

cf Cod de procedura fiscala 2016, art. 31, pt persoanele juridice, domiciliul fiscal este sediul social sau locul unde se exercita gestiunea administrativa si conducerea efectiva a afacerilor, in cazul in care acestea nu se realizeaza la sediul social declarat, sau locul unde se afla majoritatea activelor.

ART. 32 Înregistrarea/modificarea domiciliului fiscal
(1) Domiciliul fiscal definit potrivit art. 31 se înregistrează/modifică la/de organul fiscal central în toate cazurile în care acesta este diferit de domiciliul sau de sediul social prin depunerea de către contribuabil/plătitor a unei cereri de înregistrare/modificare a domiciliului fiscal, însoţită de acte doveditoare ale informaţiilor cuprinse în aceasta.
(2) Cererea se depune la organul fiscal central în a cărui rază teritorială urmează a se stabili domiciliul fiscal. Cererea se soluţionează în termen de 15 zile lucrătoare de la data depunerii acesteia, prin emiterea deciziei de înregistrare/modificare a domiciliului fiscal care se comunică contribuabilului/plătitorului.
(3) Organul fiscal prevăzut la alin. (2) emite din oficiu decizia de înregistrare/modificare a domiciliului fiscal ori de câte ori constată că domiciliul fiscal este diferit de domiciliul sau sediul social, iar contribuabilul/plătitorul nu a depus cerere de modificare a domiciliului fiscal.
(4) Data înregistrării/modificării domiciliului fiscal este data comunicării deciziei de înregistrare/modificare a domiciliului fiscal.
.......................................................

in cazul in care mutarea sediului social se face intr-un alt judet, firma va fi radiata automat din judetul in care a fost initial inregistrata.

dupa cum observati, cf. art. 32(1), modificarea se face numai daca domiciliul fiscal difera de sediul social, insa decl. asta devine f importanta pentru ca declaratiile fiscale depuse electronic sa ajunga corect la noua unitate fiscala in raza careia sunteti arondat (de aceea este nevoie ca noua admin. financiara sa fie anuntata de modificare prin depunerea formularului 050.)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL