Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Adeverinta venit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Adeverinta venit

1 reply to this topic

#1 GeorgianaIvan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 24 July 2015 - 10:00 AM

Buna,
Am o cumnata care este stabilita in Grecia de 25 de ani, cu dubla cetatenie. Acum, vrea sa iasa la pensie pe caz de boala, In Grecia. Autoritatile grecesti i-au cerut o adeverinta din Romania cum ca nu are nici un fel de venit. Am fost la ANAF sa intreb cum as putea obtine acea adeverinta, dar doamnele de acolo mi-au spus ca nu au ce adeverinta sa-mi dea avand in vedere ca este plecata de atata timp, cel mult o adeverinta din care sa ateste ce venituri a obtinut inainte de a pleca ( a lucrat inainte de 1990 in Romania). Mi-au spus ca cel mult as putea sa ma duc la evidenta populatiei si sa scot o adeverinta care sa ateste ca de atata timp, persoana respectiva nu si-a schimbat domiciliul pe teritoriul Romaniei. Problema este ca, cumnata nu mai are nici un act valabil romanesc (este expirat atat pasaportul cat si buletinul romanesc). Ea vine in tara acum sa-si faca buletinul, dar stiti cumva cum ar putea obtine adeverinta ca nu are nici un fel de venit in Romania? Adica daca este suficienta acea adeverinta pe care ar putea sa o elibereze cei de la ANAF sau mai trebuie si vreo adeverinta de la casa de pensii (pentru ca de fapt presupun ca autoritatile grecesti de asta sunt interesate de venituri: sa nu ia vreo pensie si in Romania)?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri si sper ca m-am facut cat de cat inteleasa.



#2 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 July 2015 - 12:39 PM

Eu cred ca, ar trebui si adeverinta de la casa de pensii .

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL