Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabilitate produse handmade - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contabilitate produse handmade


1 reply to this topic

#1 lightgirl06

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 July 2015 - 02:46 PM

Salutare tuturor,

As avea si eu nevoie de ajutorul vostru. Detin o mica afacere ( mai bine zis hobby) cu produse lucrate manual. Sunt SRL-D, neplatitoare de TVA. Si as vrea sa stiu care sunt actele necesare pentru a fi in regula cu marfa? Mentionez ca vand online si la targuri.Stiu ca trebuie si bon de productie, NIR, bon de consum, etc. As vrea sa ma lamureasca cineva care sunt pasii unui produs handmade, pentru a fi ok in contabilitate cu el si bineinteles in cazul unui control. Multumesc mult anticipat!



#2 BroscutaNorocoasa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 January 2016 - 09:19 PM

Buna seara.
Am nevoie de ajutorul dnv. Cu niste sfaturi/consultanta, in vederea infiintarii unei PFA, SRL sau SRL-D
Am scris aici, pentru ca asta e activitatea pe care o fac: handmade.
Doresc sa particip la targuri, sa comercializez produsele on-line, sa organizez workshopuri.
Sunt la inceput si am cautat pe net informatii dar mi-am prins urechile rau de tot in legislatie, mai ales ca nici nu stiu UNDE sa caut toate informatiile necesare.
Ar urma sa vand produsele atat la persoane fizxice cat si juridice. Nu am nevoie de angajati, dar nu stiu daca este sau nu obligatoriu sa am angajati. Ce sume ar urma sa platesc lunar dupa ce infiintez o forma legala a activitatii mele? Impozite, taxe, servicii..
Nu reusesc sa gasesc aceste informatii, sau mai bine zis nu stiu cum sa le caut.
Aici informatiile sunt oferite cu drag de persoane pasionate de contabilitate, nu se percepe o taxa pentru consultanta, taxa pe care acum probabil ca nu mi-as permite-o :( la cate intrebari am :(
Asadar, in speranta ca ma va "auzi" cineva, astept cu nerabdare un raspuns...SI la cata rabdare am vazut ca aveti, poate voi reusi sa fac lumina si sa aleg corect.

Multumesc mult si seara cat mai frumoasa!
Cristina

daca am gresit topicul imi cer miii de scuze, dar aici am crezut ca ma incadrez :(

Aceasta postare a fost editata de BroscutaNorocoasa: 28 January 2016 - 09:20 PM






2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL