Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
infiintare proprire - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

infiintare proprire

2 replies to this topic

#1 Nicoleta ifr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 03 August 2015 - 08:27 AM

Buna ziua!am 23 de ani si sunt contabil debutant la o primarie.In momentul de fata am doar 3 luni de cand m-am angajat si sunt foarte multe lucruri pe care nu le cunosc inca, dar vreau foarte mult sa invat.Spun toate acestea, deoarece intrebarile mele pot parea banale pentru unii dintre dumneavoastra. Va multumesc aticipat pentru intelegere!
Luna trecuta am primit de la un birou executor judecatoresc o infiintare proprire pe numele unui salariat, dar nu i-am oprit 1/3 din salariu in luna respectiva deoarece acesta avea anumite probleme financiare si m-a rugat sa mai aman infiintarea popririi cateva luni. Exista reglementari in acest sens, cum ca pot amana infiintarea popririi mai mult de 15 zile cum este specificat in codul de procedura civila?



#2 ena.and

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 03 August 2015 - 10:45 AM

Buna ziua,
...si mult succes in ceea ce vrei sa faci!

Poprirea se va face in cota de 1/3 din venitul lunar net, conform art. 729 alin. (1) Iit. b) C.P.C.

Potrivit art. 729 alin. (2) C.P.C, daca sunt mai multe urmariri asupra aceleiași sume, urmarirea nu poate depași jumatate din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creanțelor, in afara de cazul in care legea prevede altfel.

In cazul in care venitul debitorului este mai mic decat cuantumul salariului minim net pe economie, poate fi urmarit numai asupra parții ce depașește jumatate din acest cuantum, conform art. 729 alin. (3)C.P.C.

Potrivit art. 784 alin. (l)C.P.C, din momentul comunicarii adresei de infiintare a popririi catre tertul poprit sunt indisponibilizate toate sumele poprite.

...................
Eu am gasit oameni deosebiti pe acest forum! Sper sa gasesti si tu raspunsuri la intrebarile tale.




#3 Nicoleta ifr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 03 August 2015 - 01:06 PM

Va multumesc foarte mult! Deci oricat de mult mi-as dori sa mai aman infiintarea acestei popriri, legea nu imi permite...Mentionez ca nu sunt mai multe urmariri asupra aceleiași sume .o zi buna! :)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL