Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
OUG 27/2015 MAJORARE 12% - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

OUG 27/2015 MAJORARE 12%

15 replies to this topic

#1 Nicoleta ifr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 04 August 2015 - 08:32 AM

buna dimineata! va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns !!!
secretara primariei a emis dispozitiile privind majorarea salariului minim pe economie incepand cu 1 iulie, iar astazi va emite si dispozitiile privind majorarea cu 12% (precizez ca asteptam marirea plafonului si ca sursa de finantare o avem) , insa dumneaei sustine sus si tare ca cei care au primit majorarea minimului nu mai primesc 12% pe considerentul ca au primit deja un drept salarial, ...mie mi se pare o aberatie pentru ca aceasta lege cu 12% este data tocmai pentru a mai scapa de salariile astea mizerabile iar dumneaei vrea sa mareasca tot la cei care au peste minim. Mentionez ca eu sunt incadrata ca inspector contabil debutant si primesc un salariu minim pe economie, iar ca urmare a actiunilor dumneaei asa o sa raman...cum este posibil asa ceva??????



#2 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 04 August 2015 - 09:09 AM

se pot acorda ambele majorari: si salar minim, si majorarea de 12%.
Drept dovada va atasez adresa ministerului muncii ! :smile:

Fisiere atasate





#3 ela_andra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 04 August 2015 - 09:36 AM

Atunci intrebati-o pe d-na secretar carui principiu de echitate se supune dumneaei? Categoria salarizata la nivel min pe economie creste de la 975 la 1050 lei, deci cu 7,69 %, în timp ce, pentru ceilalti, cresterea este de 12 %????!!!!! Nu are nicio legatura una cu alta, cresterea sal minim este pe economie, deci si pentru mediul privat, indexarile salariale sunt doar pentru bugetari,TOTI BUGETARII, indiferent de nivelul salariului.



#4 Nicoleta ifr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 05 August 2015 - 08:44 AM

se vor majora cu 12% si salariile demnitarilor?



#5 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 06 August 2015 - 01:29 PM

NU!!!



#6 Raluca_Elena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 28 August 2015 - 08:41 AM

Buna dimineata!
Sunt incadrata ca referent debutant cu salariul minim pe economie.
Jurista de la noi din institutie care se ocupa cu salarizarea imi spune ca eu nu beneficiez de majorare conform legii unice de salarizare.
Este corect? Daca da, foarte bine, dar daca nu, imi puteti atasa un document pe care pot sa il prezint in care se arata clar ca se poate?
Multumesc!



#7 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 28 August 2015 - 09:19 AM

Raluca, vezi mai sus atasamentul pus de mine!



#8 Raluca_Elena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 31 August 2015 - 07:54 AM

Vezi postareaovidiu_adrian79, la 28 August 2015 - 09:19 AM, a spus:

Raluca, vezi mai sus atasamentul pus de mine!
Multumesc, dar ea tot insista ca nu am dreptul. ce ma sfatuiti sa fac? sa merg la prefectura sa intreb? nici nu mai stiu



#9 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 31 August 2015 - 07:57 AM

Daca lucrezi in primarie, da, la prefectura. Daca nu, la institutia publica ierarhic superioara.



#10 Raluca_Elena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 31 August 2015 - 08:02 AM

Vezi postareaovidiu_adrian79, la 31 August 2015 - 07:57 AM, a spus:

Daca lucrezi in primarie, da, la prefectura. Daca nu, la institutia publica ierarhic superioara.
Multumesc!



#11 Nicoleta ifr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 03 September 2015 - 08:36 AM

Am adus la cunostinta primarului ca nu avem bani suficienti nici pentru acordarea salariilor in starea actuala si cu toate acestea a acordat dispozitie pentru majorarea cu 12% . Nu incalca conditia in care se precizeaza ca trebuie sa avem plafon necesar pentru acordarea majorarii? Plus ca a acordat doar catorva persoane din institutie, iar ceilalti angajati primesc drept raspuns ca nu se incadreaza si ca are dreptul sa dea diferentiat.este posibil ca situatia actuala sa fie una corecta? care sunt criteriile dupa care poate acorda diferentiat sau in cazul nostru pentru care nu poate majora deloc la unele persoane?Cum sa procedez eu in calitate de contabil in aceasta situatie?

Aceasta postare a fost editata de Nicoleta ifr: 03 September 2015 - 08:37 AM




#12 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 03 September 2015 - 09:15 AM

Nicoleta...Nicoleta... tu esti singurul contabil din primarie? Si debutant? Ma intreb cine mama...ei de treaba a avizat asa ceva...

Referitor la postarea ta (ultima), ai adus la cunostinta-in scris- celor de la finante ca nu aveti plafon pentru salarii, si cam care ar fi necesarul pana la finalul anului? Cu si/sau fara acea majorare de 12%! Eu stiu ca s-au trimis in teritoriu adrese de la finante pt majorarea plafonului de cheltuieli cu salariile...
In ordonanta scrie clar...se poate acorda doar daca ai prevedere bugetara, si da, se poate acorda diferentiat majorarea (de asta si scrie pana la 12%!)...insa daca acorzi diferentiat, trebuie facut si un regulament in care sa se specifice clar cine, ce, de ce, si cat primeste
Majorarea salariala se face prin decizie/dispozitie a primarului. La voi cum s-a procedat? Daca exista decizie/dispozitie, s-a inaintat prefecturii pt acordarea avizului de legalitate? A fost obtinut acest aviz?

Ai viza de control financiar preventiv? Mare atentie la ce vizezi..si angajezi (ca si cheltuiala, ma refer)...



#13 Nicoleta ifr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 03 September 2015 - 09:36 AM

Am transmis la Finante situatia privind necesarul pana la finele anului si mi-au dat doar 75 mii lei, acestia luand in considerare executia de la 31.12.2015, conform careia aceasta marire de plafon mi-ar fi ajuns, insa noi avem anul acesta salariati in plus( 8 asistenti personali, 4 contractuali si 1 functionar public), ceea ce schimba lucrurile. aceasta majorare ne pune in dificultate. Dispozitiile s-au trimis la Prefectura, inca nu a venit legalitatea...nu exista un regulament dupa care s-a facut aceasta majorare. Se va mai acorda marire de plafon? Sunt singurul contabil, debutant........si parca am ajuns intr-o gaura de sarpe....Mentionez ca nu detin eu viza

Aceasta postare a fost editata de Nicoleta ifr: 03 September 2015 - 09:41 AM




#14 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 03 September 2015 - 09:42 AM

Din punctul meu de vedere, nu se poate acorda majorarea.
Asteapta insa si avizul prefecturii.
Mai multe...nu pot sa zic...decat...
Mult succes in activitate! :smile:



#15 Nicoleta ifr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 03 September 2015 - 11:41 AM

va multumesc mult pentru toate raspunsurile...ma juta enom.o zi buna! :)



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2015 - 12:15 PM

si eu iti multumesc mult, Ovidiu !! :biggrin: raspunsurile tale chiar sunt de mare ajutor !

sa traiesti mai mult, mai bine si cu cine-ti place ! :biggrin2:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL