Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Examene ACCA - topic 2015 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Examene ACCA - topic 2015

46 replies to this topic

#41 Maya C.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 09 December 2015 - 03:30 PM

Buna ziua,
Eu am sustinut luni examenul F8. A fost primul examen scris si trebuie sa recunosc ca am fost surprinsa de nivelul de cunostinte pe care trebuie sa il ai sa poti sustine examenul. Timp de 3 ore am scris in continuu si am reusit sa termin cu 5 minute inainte de expirarea timpului. Nu prea a fost timp de gandire, dar din fericire am facut un "past paper exam" contra timp inainte, asa ca stiam la ce sa ma astept. Sunt nerabdatoare sa aflu rezultatul..

As vrea sa va intreb daca este cineva care sustine examene la Iasi? Din cate am inteles Iasul este centru special si s-ar organiza doar 2 sesiuni de examen pe an, este adevarat?

Va doresc multa bafta celor care mai aveti examene saptamana asta!



#42 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 January 2016 - 12:42 PM

Buna,

Ma uitam pe site-ul acca incercand sa gasesc o informatie si am dat peste lamuririle de mai jos, care cred ca iti pot fi de folos:

http://www.accagloba...am-centres.html

Cum a fost sesiunea aceasta? Eu se pare ca nu am studiat suficient pentru P5, asa ca ma gandesc sa ma reapuc de invatat pentru martie, nu as mai astepta pana in iunie...

Multa bafta tuturor!




#43 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 January 2016 - 02:34 PM

Vezi postarealuna_plina, la 23 November 2015 - 06:42 AM, a spus:

@ alexandra_stanca

Felicitari pentru P3! Si multa bafta in sesiunea din decembrie, atat tie, cat si celorlalte colege de forum (mva012, marcela)!
Pont pentru P5: concentreaza-te pe tehnica de examinare din sesiunile anterioare (exista unele cerinte cu caracter repetitiv de-a lungul anilor), pentru a intelege ce urmareste examinatorul. E valabil pentru toate examenele ACCA, dar cu atat mai mult pentru P5.

Asteptam vesti legate de membership!

@luna_plina

Nu stiu daca mai urmaresti forumul, dar daca da, as avea nevoie de ajutor. Stiu cat de dezamagita ai fost tu dupa P5 cand ai sustinut prima oara, la fel m-am simtit si eu, mi se pare ca efectiv nu ti se da ocazia sa demonstrezi cunostintele acumulate pentru ca modul de formulare a cerintelor este foarte alambicat. Vroiam sa iti cer un sfat in legatura cu strategia de studiu, stiu ca tu ai spus atunci ca nu ai insistat foarte mult pe teorie, ci te-ai axat pe probleme. Eu am reusit sa trec prin Course Notes si cam 50% din probleme sesiunea trecuta, insa se pare ca a fost insuficient. Ma gandesc sa trec intai prin toate past papers de pe site-ul acca si apoi prin probl din PRK. Altfel nu stiu cum sa abordez...e descurajator pass rates-ul de 29% . Multumesc!



#44 blueeyes_hart

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 27 January 2016 - 09:01 PM

buna, in acest an vreau sa incep si eu, cu P1. vva rog sa-mi spuneti, stiu ca e subiectiv, cam care este timpul alocat studiului zilnic / saptamanal, si cu cat timp inainte ar trebui sa ma apuc de studiu,
repet, stiu ca sunt simple pareri, dar m-ar ajuta, si mentionez ca sunt la prima experienta deci...va fi un soc sigur :)
va rog sa-mi spuneti si ce as putea sa citesc din F care sa-mi aprofundeze cunostintele, inainte de P1.

va multumesc frumos!



#45 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 January 2016 - 08:03 AM

@alexandra_stanca

Imi pare rau pentru rezultatul examenului, te inteleg foarte bine. Eu am picat prima data cu 49%, desi mancasem pe paine materia.
La a doua incercare, efectiv n-am mai deschis manualul. Pur si simplu am trecut de mai multe ori prin subiectele din toti anii anteriori (nu am cumparatv PRK, eu il consider necesar doar pentru Taxation si IFRS), am incercat sa sintetizez ce vrea examinatorul la intrebarea de tip "x" sau "y". Mai ales problema principala (50 p) se cam repeta, deci ai toate sansele sa scoti punctajul necesar.
Nu am ce alt sfat sa iti dau, din pacate... Pana sa ajung la optionale, picasem doar F8 (o singura data). Daca e sa fiu carcotasa (sau realista), "it`s not you, it`s them". Modalitatea de notare la cele 2 optionale e o mare necunoscuta pentru mine, cred ca, de fapt ti se testeaza dorinta de a deveni membru. Nu renunta, asta e tot. E ultima "reduta".
Multa bafta!

@blueeyes_hart

Nu exista o formula magica privind timpul alocat studiului, fiecare are un stil propriu de invatare.
Daca e primul examen ACCA, rezerva-ti suficient timp, astfel incat sa parcurgi toata materia si subiectele din anii anteriori.
Ai putea sa treci prin manualul F8 (audit and assurance), desi te-as sfatui sa te limitezi la P1 (e mai "friendly").
Bafta!

@ Maya C.

La Iasi se organizau 2 sesiuni de examinare (pe vremea mea). Suna la British Council si te vor lamuri ei.
Succes cu ACCA!



#46 blueeyes_hart

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 28 January 2016 - 09:18 AM

multumesc frumos luna_plina, stiu ca esti o persoana cu experienta pe acest forum, am citit si postarile anterioare, unele m-au ambitionat, altele m-au facut sa dau un pas inapoi, cand am vazut cum pers care inavata temeinic pica examene la limita, este cam deprimant.

este primul examen si nu stiu de unde sa incep...mai ales ca engleza este basic sa spun asa iar timpul de invatare...nu stiu cand va fi intrucat seara copiii stau pe mine, ziua la munca...nu prea, iar in week-end e pe baza de curatenie si altele casnice, dar trebuie sa fac si acest lucru.



#47 Maya C.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 12 February 2016 - 01:24 PM

Buna ziua,
Am scapat si eu cu bine de examenul F8, iar pentru sesiunea din martie m-am inscris pt F5 la Cluj. Intradevar, la Iasi se organizeaza doar doua sesiuni de examen si se plateste o taxa suplimentara.
Materia asta mi se pare mult mai usoara decat auditul, multe subiecte fiind deja atinse in cursul F2. (Sper sa nu ma incred prea tare si sa stau cu burta pe carte pt ca incet se apropie examenul..). Spor la pregatire tuturor!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL