Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Examene ACCA - topic 2015 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Examene ACCA - topic 2015

46 replies to this topic

#21 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 February 2015 - 09:13 PM

@ mva012

Multumim pentru informatie. Deocamdata nu intentionez sa devin membru CAFR, dar cine stie? Carla2015 are planuri in privinta asta :smile: .Tie cum ti-a mers in sesiune? Ce examene vrei sa dai in iunie?

@ Carla2015
La mine a durat putin sa primesc confirmarea statutului de membru (max 4 zile, luand in calcul si incurcatura legata de omisiunea lor de a-mi actualiza contul). Daca te referi la cat a durat sa imi analizeze documentatia, chiar nu mai stiu. O saptamana, max. doua....

@ Otilia Alupei
Multumesc pentru cuvintele frumoase. Si pentru tot sprijinul si incurajarile pe care le-am primit din partea dumneavoastra, de cand m-am inscris pe forum (sa tot fie vreo 5 ani). Pentru ca ne oferiti posibilitatea de a interactiona pe forum si a ne sustine reciproc, in acest demers deloc usor. Eu promit sa raman activa pe forum si sa ajut, cu incurajari si sfaturi.

@ iubesc_viata si Maya C.
E greu sa sintetizezi intr-o postare, tot ceea ce s-a scris in aceasta sectiune de forum, de prin 2005-2006. Intrebari legate de inscriere, cea mai indicata optiune privind primul examen (mai ales legate de F4), gradul de dificultate al examenelor, au tot fost adresate pe forum si li s-a raspuns (la momentele respective).
Cand am descoperit pentru prima data sectiunea ACCA (forumul www.conta.ro il citesc de vreo 10 ani), am citit "din scoarta-n scoarta" toate postarile si-am aflat raspuns la toate intrebarile legate de ceea ce inseamna ACCA. Dupa care m-am inscris la ACCA, avand temele facute. Abia peste 2 ani si ceva mi-am facut curaj sa postez o intrebare, legata de F7 (eram foarte demoralizata, dupa ce picasem F8).
Va sfatui sa parcurgeti postarile din anii anteriori, va vor ajuta sa obtineti raspunsuri la intrebarile adresate si veti avea o imagine mult mai clara legata de ceea ce inseamna ACCA. Ar fi pacat sa nu profitati de tot ceea ceea ce s-a scris pe forum :sad: .
Ca si recomandare generala: incepeti cu un singur examen/sesiune (invatati din greselile altora, care s-au aruncat la 2-3 si s-au dat cu capul de zid), sustineti F4 inaintea celorlalte F-uri (mie mi-a fost echivalat, deci n-as sti sa va spun cum e, dar am inteles ca-i mai bine sa scapi intai de acesta). Legat de card: trebuie sa fie autorizat pentru plati online (sa aiba cod CVV pe verso, format din 3 cifre) si sa aveti suficiente fonduri pentru plata, nu vad ce probleme ar putea aparea.
Multa bafta cu examenele ACCA si sper sa ramaneti active pe forum, sa impartasiti la randul vostru din experienta ACCA!



#22 mva012

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 21 February 2015 - 11:03 AM

@luna plina
Am optat pentru sustinerea examenului la P3, asta dupa ce P1 am ajuns sa-l urasc de-a dreptu', cu toate ca initial materia parea digerabila. Inteleg ca P.urile sunt mai mult descriptive decat tehnic, fapt ce clar nu ma avantajeaza sau mai bine spus nu-mi este pe plac.
Pe parcursul ultimului an, timpul alocat studiului s-a tot redus, asa ca nu stiu cum voi reusi sa ma organizez pentru P3, dat fiind ca stim prea bine ca la orice examen acca cheia succesului este "practice, practice and practice again" :) Au mai ramas 4 examene, sper sa le trec pana la sfarsitul anului 2014.
Nu in ultimul rand multumim pentru suportul acordat pe parcursul acestor ani, sper sa ne mai "vedem" pe forum
Succes!

A se citi "sfarsitul anului 2016" :)




#23 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 February 2015 - 07:13 AM

@ mva012
Multa bafta cu P3! Fii optimista, ai scapat de 10 examene, mai ai doar 4!



#24 annelyn c

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 March 2015 - 11:07 AM

Buna ziua,

Am incercat sa cumpar ebook-ul ptr examen de pe site-ul bpp-ul (cel de afara), ma anunta ca respectivul manual este valabil ptr sesiunea din iunie 2015. Intrebarea mea este: pentru fiecare sesiune exista un manual? aveam impresia ca este unul pe an.

Eu vreau sa sustin in sesiunea din decembrie si sa incep de acum sa invat. Sa il iau totusi pe cel valabil pana in iunie 2015?

Multumesc



#25 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 May 2015 - 07:12 AM

Ce mai faceti, dragi colege/colegi de forum? Cum merge studiul?
Eu mai am 2 saptamani pana la examenul de DiplFR si inca nu m-am apucat de recapitulare.
Spor la invatat si multa bafta in sesiune!



#26 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 June 2015 - 08:46 AM

Vezi postarealuna_plina, la 24 May 2015 - 07:12 AM, a spus:

Ce mai faceti, dragi colege/colegi de forum? Cum merge studiul?
Eu mai am 2 saptamani pana la examenul de DiplFR si inca nu m-am apucat de recapitulare.
Spor la invatat si multa bafta in sesiune!

Buna,

Ai sustinut examenul? Cum a fost?
Noi ne pregatim, pe ultima suta...nu am avut prea mult timp la dispozitie, incerc sa recuperez. Sper sa trec prin majoritatea problemelor la P3 si duminica sa recapitulez si sa ma uit pe past papers (ex e pe 8). Ai vreun sfat pentru mine, cum sa retin mai usor modelele? :)

Stiu ca si mva012 studiaza pentru P3, se tot plangea si ea de lipsa de timp, iar Marcela pentru P2... sper sa fie bine, daca nu, avem o noua sansa in septembrie.

Multumim ca te gandesti la noi !



#27 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2015 - 12:04 PM

Buna,

Din pacate eu trec printr-o perioada mai dificila asa ca studiul pentru P2 a ramas lunile astea cam la sfarsitul listei cu prioritati...Totusi, incerc sa fac un efort si sa recuperez cat mai mult in astea cateva zile ramase. Macar voi vedea cu arata examenul live si data viitoare voi avea o experienta in plus (si mai mult timp pentru studiu, sper).

@luna_plina, cum e sa fii membru ACCA? Cum a fost ceremonia? Simti ca s-a schimbat ceva in viata ta? :biggrin2:

Pentru mine, obtinerea calitatii de membru pare ceva atat de indepartat incat nu vreau sa imi fac sperante desarte legate de ziua Z. Deocamndata, parca merg inainte cu examenele doar din obisnuinta, din instinct...

Sa aveti spor la invatat cu totii si sa auzim numai de bine in august!



#28 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2015 - 10:38 AM

Vezi postareamarcela100, la 04 June 2015 - 12:04 PM, a spus:

@luna_plina, cum e sa fii membru ACCA? Cum a fost ceremonia? Simti ca s-a schimbat ceva in viata ta? :biggrin2:

si eu sunt curioasa .... :biggrin:

spor mare la invatat, dragele mele !!



#29 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 June 2015 - 06:48 AM

@alexandra_stanca

Imi cer scuze ca, raspund abia acum, e o perioada aglomerata dpdv profesional si personal. Cum a fost examenul de ieri, pentru tine si mva012? Sper sa primiti vesti bune in august.

@marcela100
La fel ca si in cazul tau, studiul pentru DiplFR a fost si pentru mine in coada listei de prioritati; sunt ca un hamster pe roata, asa ca mi-a fost greu sa gasesc timp si pentru invatat. Multa bafta la examenul de astazi! Si pentru mine, tot azi e ziua cea mare.

@Otilia Alupei
Multumim pentru urari si incurajare.
ACCA nu a organizat inca ceremonia de acceptare a noilor membri, din cate am inteles (de la un alt membru ACCA) are loc in toamna, astfel incat sa participe cei care au primit rezultatele in Februarie si August. Pentru mine nu s-a schimbat nimic, poate din cauza ca nu am avut timp sa asimilez noul statut; am primit diploma, insigna si am adaugat specificatia ACCA dupa numele meu (pe contul LinkedIn). Sunt mandra (cand privesc in urma) ca am reusit sa trec de acest hop, dar nu mi s-a urcat la cap. E mai importanta calatoria (cunostintele dobandite in urma fiecarui examen in parte), decat destinatia (calitatea de membru). Trag tare in continuare la job, caut noi arii pe care as putea sa mai imbunatatesc ceva. ACCA e doar prima treapta, temelia...
Le sfatui pe colegele de forum sa isi pastreze motivatia si le doresc sa promoveze cu bine toate examenele! Pastram legatura, aici pe forum; o sa va povestesc diseara cum a fost examenul DiplFR.



#30 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2015 - 07:58 PM

Buna dragilor,

Cum au fost rezultatele din sesiunea asta?

Eu inca plutesc de feriricire pentru ca am luat P2 din prima. :biggrin2: Nici nu visam ca il voi trece, mai ales ca timpul pentru studiu a fost limitat si nici psihic nu am avut o perioada prea linistita. Cu cateva zile inainte de examen chiar mi-am scos notitele ca sa reiau materia imediat dupa ziua rezultatelor, asa convinsa eram ca il pic. :blink:

Se pare ca cineva acolo sus ma iubeste si mi-a dat aceasta bucurie dupa necazurile acumulate anul asta. :rolleyes:

Urmatorul pe lista este P7. Stiu ca nu e cel mai usor P, dar acum ca mai am 3 examene pana la linia de finish parca nu ma mai sperie asa tare.

Sper ca ati primit rezultatele dorite, si chiar daca nu, important e sa vedem totul ca o experienta in plus si sa nu ne impiedicam de micile obstacole.

Numai bine va doresc tuturor!

Aceasta postare a fost editata de marcela100: 03 August 2015 - 08:01 PM




#31 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2015 - 12:44 PM

te felicit cu mare drag ! :biggrin2:

bafta in continuare !!!



#32 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 August 2015 - 11:47 AM

Buna, dragi colege si colegi de forum!
Am plecat in concediu chiar in ziua in care primisem rezultatul pentru DipIFR, asa ca nu am avut cand sa postez pe forum.
Felicitari, Marcela, pentru rezultatul obtinut! Incet-incet, incepe sa se vada luminita, nu? Te apropii de linia de sosire. Multa bafta cu P7, stiu ca e un examen dificil (am si eu manualele, dar am preferat P5 si P6). Pot sa te intreb cum de te inscrii pentru P7? Stiam ca, pentru a sustine optionalele trebuie sa termini cu P1-P3; presupun ca, vei sustine si P3 in sesiunea urmatoare.
Ce vesti ai de la celelalte colege de forum, cum au terminat sesiunea?
Eu am promovat DipIFR. Ca si feedback, e mai usor decat P2; nu se examineaza partea de cash-flow, doar SOFP si P&L. Nu ma asteptam sa-l iau (am trecut printr-o perioada extrem de solicitanta inainte de examen, din toate punctele de vedere), insa m-au ajutat probabil experientele cu F7 si P2. Daca vreti sa il sustineti, incercati fara teama (mai ales, cei care au promovat deja P2).
Multa bafta tuturor in sesiunea urmatoare si felicitari pentru rezultatele obtinute!



#33 gabitzu01

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 27 August 2015 - 01:46 PM

Buna ziua,

ma bate si pe mine gandul sa ma inscriu la un curs ACCA, asta deoarece imi doresc sa plec si sa profesez in Anglia in urmatorii ani.
as avea si eu cateva intrebari:
1. in ce perioada se fac inscrierile ?
2. unde se tin cursurile si unde au loc examenele ?
3. am vreun avantaj ( ma gandesc la ceva examene echivalate ) daca am terminat ASE Bucuresti, facultatea CIG si am experienta in domeniu ( am lucrat contabil (aprox 2 ani ), director economic ( 2 ani ) , inspector control fiscal ( 2 ani ) si director sucursala bancara ( 8 ani ) )
4. care este costul cursului ( pe ani sau pe examene )

va multumesc,



#34 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 August 2015 - 07:01 AM

@ gabitzu 01

Aceasta sectiune de forum abunda de informatii legate de ACCA. Nu esti primul/prima care si-a pus aceste intrebari. Studiaza topicurile legate de ACCA si revino cu intrebari mai putin "generale".



#35 Maya C.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 07 September 2015 - 03:43 PM

Buna ziua!
As dori sa stiu daca mai este cineva care sustine sau a sustinut recent F4 global?
Eu dupa ce m-am inscris la ACCA (in februarie) am fost anuntata ca imi va fi echivalat doar F1, desi in prima faza imi scria ca voi primi 3 echivalari.
Pana acum am sustinut F2 si F3 in format CBE si pot sa spun ca au fost "digerabile", iar faptul ca afli rezultatul examenului imediat este foarte placut.
Daca nivelul de dificultate al urmatoarelor examene se compara cu primele, as putea spune ca ACCA va fi o experienta placuta, dar am un sentiment (pe care mi-l puteti confirma doar cei deja trecuti prin asta) ca examenele vor deveni din ce in ce mai grele... ma insel?
Mult succes tuturor!



#36 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 September 2015 - 06:40 AM

@ Maya C

Felicitari pentru examenele promovate! Urmatoarele nu sunt usoare, dar nici imposibil de trecut... Cu putina munca si perseverenta vei deveni membru ACCA.
Eu nu am sustinut F4 (am primit echivalare pentru F1-F4), dar te pot ajuta cu informatii legate de urmatoarele examene.
Multa bafta!



#37 Maya C.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 23 September 2015 - 04:19 PM

Am terminat si cu F4, promovat cu 73%.
Urmatorul pe care il voi sustine este F8. Am inteles ca nu e chiar usor dar pana la urma trebuie sa trecem si de el, nu?
Astazi mi-am cumparat si study text-ul de la BPP, asa ca voi incepe lecturarea.
Multumesc de incurajari luna_plina! :)



#38 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 September 2015 - 05:17 PM

Bravo, Maya ! :smile: FELICITARI !

Bafta multa in continuare !



#39 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 November 2015 - 06:51 PM

Vezi postarealuna_plina, la 12 August 2015 - 11:47 AM, a spus:

Ce vesti ai de la celelalte colege de forum, cum au terminat sesiunea?

Buna,

Scuze pentru raspunsul intarziat....sesiunea anterioara a fost una buna pentru mine, am promovat P3 asa ca au mai ramas inca vreo 3 "sperietori". Din pacate, mva012 nu a fost la fel de norocoasa insa ii tin pumnii pentru sesiunea din iarna!

M-am apucat recent de studiu pentru P5, stiu ca mai este putin timp pana la sesiune insa sper sa il "dobor" si pe acesta :smile: .

Mai nou te poti inscrie pentru optionale chiar daca nu ai trecut prin P1-P3...modificarea a fost facuta o data cu introducerea sesiunilor in plus. Si tot acum a fost modificat termenul-limita in care poti promova examenele pentru a deveni membru, daca nu ma insel acesta este de 7 ani de la sustinerea si promovarea primului examen din sectiunea P-urilor.

Multa bafta in continuare tuturor! Si spor la studiu!



#40 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 November 2015 - 06:42 AM

@ alexandra_stanca

Felicitari pentru P3! Si multa bafta in sesiunea din decembrie, atat tie, cat si celorlalte colege de forum (mva012, marcela)!
Pont pentru P5: concentreaza-te pe tehnica de examinare din sesiunile anterioare (exista unele cerinte cu caracter repetitiv de-a lungul anilor), pentru a intelege ce urmareste examinatorul. E valabil pentru toate examenele ACCA, dar cu atat mai mult pentru P5.

Asteptam vesti legate de membership!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL