Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Examene ACCA - topic 2015 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Examene ACCA - topic 2015

46 replies to this topic

#1 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 February 2015 - 09:45 AM

Buna tuturor!

Cum sunt rezultatele? Sunt cele la care va așteptați?
Eu sunt fericita, am trecut si de P1 si mi-au mai rămas 4 examene!

Aștept si alte vesti bune! O zi buna sa aveți si sa sărbătoriți!



#2 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2015 - 10:46 AM

Buna dimineata!

Feliciari, Alexandra!

Si la mine au fost vesti bune legate de P1. Inca nu imi vine sa cred ca l-am trecut (cu 63%). :biggrin:

Sper ca toata lumea e fericita azi. Eu incep sa ma gandesc la P2. :smile:

Numai bine!




#3 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 February 2015 - 01:18 PM

Felicitari, Alexandra si Marcela!
Si eu sunt fericita, am scapat de P6 (53 puncte) si sunt (deocamdata) afiliat. Dupa ce se potoleste nebunia cu accesarea rezultatelor de pe MyACCA si voi putea intra in cont, aplic pentru calitatea de membru.
In caz ca nu ati aflat, ACCA a inlocuit termenul de 10 ani pentru promovarea examenelor cu unul de 7 ani pentru promovarea P-urilor. Ca sa asigure conditii relativ egale pentru toti studentii: in ideea ca, unii incep de la F1 (fara echivalari), iar altii de la P1 (ex: sectia CIG de la ASE).
Multa bafta cu examenele viitoare si pastram legatura pe forum! Eu ma inscriu la DiplFR (nu vreau sa ruginesc), va povestesc mai multe, daca sunteti interesate.
Sa aveti o zi cat mai frumoasa si felicitari, inca o data!



#4 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2015 - 01:43 PM

luna_plina, asta e o premiera pe acest forum. :smile:

Felicitari pentru acest pass! Cred ca asta e una din cele mai fericite zile din viata ta.

Sa fie intr-un ceas bun si sa iti ajute pe mai departe toata munca depusa pe parcursul acestor ani.

Daca ai rezolvat si partea de experienta practica, inseamna ca astepti sa fii invitata de ACCA Romania si te vom vedea in poza cu membrii anului 2015? :biggrin:

Ma bucur nespus pentru tine. Esti o adevarata inspiratie pentru mine personal, dar sunt convinsa ca si pentru restul fetelor, si imi doresc sa pastrezi in continuarea legatura cu acest forum.

Sa sarbatoresti frumos alaturi de cei dragi!



#5 mva012

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 08 February 2015 - 08:07 PM

Felicitari tuturor!

Felicitari Luna-plina! Bravooooo!!!!!!! Ai demonstrat ca totul este posibil, chiar si atunci cand tinta pare a fi de neatins.



#6 Guest_Carla2015_*

  • Guests

Postat 08 February 2015 - 08:30 PM

Bine v-am regasit.

Felicitari luna plina si tuturor celor care au participat la examenele din decembrie, indiferent de rezultate.

Am luat P2 (60) P6 (53) P7 (55). Nici nu imi vine sa cred ca sunt affiliate. Imi amintesc ca la examenul P2 nu am vrut sa merg. E adevarat ca principala regula sa treci un examen, este sa participi:-)

@Luna plina eu mai am de scris 6 Per-uri si apoi sper sa primesc invitatia pentru membership. Tu in ce stadiu esti?

Toate cele bune.



#7 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 February 2015 - 07:35 AM

@ marcela100, mva012
Multumesc din suflet pentru cuvintele frumoase. Va doresc si voua mult succes cu examenele ramase, pass-uri din prima incercare, sa terminati cu bine aventura numita "ACCA" si sa reusiti sa pastrati echilibrul intre viata personala si dorinta de dezvoltare dpdv profesional! Care e urmatoarea "tinta", pentru sesiunea din iunie?

@ carla2015
Felicitari pentru reusita, cu atat mai mult in conditiile in care ai sustinut (si promovat) 3 examene foarte grele!
Ai dreptate, prima conditie pentru a lua examenul e sa participi! E ca in bancul cu Ion, care se plangea ca nu castiga niciodata la loto, in conditiile in care nu-si cumpara bilet :biggrin2:. La P2, voiam sa ies din sala cand am vazut subiectele (mai ales ca, eram obosita dupa 6-7 ore de mers cu masina, in dimineata examenului), dar cum nu e voie sa parasesti sala decat la finalizarea examenului, m-am pus pe scris...l-am luat cu 50 de puncte, la mustata! Acum, ca ma inscriu la DiplFR, voi avea ocazia sa reiau materia de la P2, desi nivelul de dificultate e intre F7 si P2. Vom vedea...
Legat de PER, eu le-am completat si transmis pe toate in format scan, via email, fiind anterior vizate de un membru CECCAR si CAFR. Desi le-am transmis acum mai bine de 2 ani, in contul meu MyACCA nu au fost actualizate informatiile, insa cei de la ACCA UK mi-au spus sa nu imi fac griji. Dupa cum am spus, astept sa ma loghez in cont si sa ma conving de faptul ca, nu am motive de ingrijorare.
Ti-am raspuns la intrebarea adresata pe celalalt topic.
Multa bafta cu inscrierea la CAFR si accesul la calitatea de membru ACCA!



#8 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 February 2015 - 11:26 AM

Felicitari luna_plina si carla2015! Ma bucur foarte mult pentru voi, stiu cat de mare a fost efortul si sper sa va bucurati din plin de reusita! De asemenea, sper sa va fie recunoscute meritele si de catre angajatori sau sa gasiti job-uri pe masura pregatirii voastre profesionale!

Mult succes in continuare! Si sper sa ne mai "auzim" pe forum :)



#9 Guest_Carla2015_*

  • Guests

Postat 09 February 2015 - 07:05 PM

multumesc pentru urari. astazi ma "delectez" cu scrierea PER-urilor:-)

Eu nu ma incumet sa ma apuc de DiplFRS. Nici macar nu pot sa imi trag sufletul bine dupa ACCA, pentru ca am in curand primul examen la CPA USA. Sper sa termin anul acesta cu toate examenele si sa iau o pauza:-)

sa aveti o saptamana frumoasa.



#10 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 February 2015 - 07:19 AM

@ alexandra_stanca
Multumesc pentru felicitari, pentru urarile de bine si pentru sprijinul pe care l-am primit din partea ta si a celorlalte colege de forum. Iti doresc mult succes cu ACCA! Ce planuri ai pentru sesiunea dn iunie? P2, inteleg?

@ carla2015

Spor la completat documentatia pentru PER! Eu am aplicat ieri pentru membership, acum astept rezultatul. Tot ieri am trimis (via email) documentatia pentru DiplFR, astept sa imi confirme ca e totul ok.
Poti sa ne povesesti mai multe despre CPA USA? Multa bafta cu examenele ramase!



#11 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 February 2015 - 10:02 AM

@luna_plina

Buna, mai aman P2, mi-e cam teama de el, cred ca va fi ultimul pe lista P-urilor...mai ales ca din iulie le pot sustine in orice ordine...Asa ca inclin spre P3, ma bazez si pe parerea ta despre materie, cum ca a fost cea mai interesanta :).

Multa bafta cu inscrierea la DiplFR! Mi-ar placea sa ne povestesti pe scurt cand ai timp in ce consta, cate examene sunt si ce obtii la final.

p.s. - m-am uitat pe site-ul ACCA cu passed finalists - RO, IS, eram curioasa care e numele tau (mai vorbeam cu Marcela la examene despre tine si foloseam ID-ul de aici :smile: )



#12 Guest_Carla2015_*

  • Guests

Postat 12 February 2015 - 10:21 PM

@@luna_plina
cum este cu membershipul? eu inca nu am apucat sa depun toate Per-urile, trebuie sa le mai revizuiesc, zilele astea au fost tare aglomerate:-)
CPA-ul este diferit si din pacate ACCA nu este recunoscuta la nici un capitol. examenele se dau pe calculator, sunt 4 de toate si le poti sustine in orice ordine, dar de cand ai trecut primul examen ai 18 luni sa le iei pe celelalte, altfel o iei de la capat ca sa fii in 18 month rolling period. Poti sa te programezi la examen in orice perioada a anului, cu exceptia ultimei luni din fiecare trimestru.
Primul meu examen va fi Financial Accounting and Reporting (FAR), este compus din 90 de intrebari cu raspunsuri multiple si 9 teste practice, sustinut in 4 ore. Intrebarile sunt lungi si tricky, trebuie sa stii foarte bine regulile si sa faci bine socotelile. nu este ca la ACCA - aduni gresit, narezi bine si se puncteaza. Rata de trecere este de 75%. Punctajul este in functie de dificultatea intrebarii, dar nu se cunoaste cu precizie algoritmul folosit. In plus, ca sa primesti licenta ai nevoie de 1800 ore experienta, pentru care sunt reguli precise.

Ca sa pot deveni CPA candidate a trebuit sa imi echivalez studiile si sa mai fac un semestru de Audit (US GAAS) la o facultate americana, deoarece noi in Europa nu invatam GAAS:-))) A fost o intreaga poveste cu studiile. Ca sa nu mai zic ca din Iulie 2015 se aplica noi reguli in statul in care am aplicat eu.

Mi-e greu sa fiu obiectiva si sa stabilesc acum care este mai complex, ACCA sau CPA, dar inclin sa cred ca CPA-ul, deoarece de ACCA am scapat:-) Ar fi mai bine daca ar cadea la o intelegere si ne-ar recunoaste calificarea ACCA:-)

Toate cele bune!



#13 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 February 2015 - 09:48 PM

@ alexandra_stanca

Sper sa iti placa P3, te ajuta sa privesti o entitate/organizatie, din mai multe perspective. Poti incerca sa sustii P2 in iunie, iar P3+P5 in urmatoarea sesiune (au multe informatii comune).
DiplFR (Diploma in Financial Reporting) este o calificare ACCA, ce consta intr-un singur examen de raportare financiara (avand un grad de dificultate intre F7 si P2). Se sustine in acelasi interval ca si examenele ACCA (iunie si septembrie).
Inscrierea implica sa intri pe site-ul ACCA, sectiunea DiplFR si sa aplici on-line. Vei primi un ID pentru aplicatie si va trebui sa oferi datele cardului, insa banii iti vor fi retrasi doar dupa procesarea aplicatiei. Urmatorul pas este sa obtii adeverinta/adeverintele care sa ateste cei 2/3 ani de experienta relevanta in domeniu (in functie de situatie-la mine au fost 3 ani) si sa le trimiteti catre ACCA. Desi pe formular scrie ca, ar trebui trimis prin posta, e ok si pe email.
Taxa de examen este 211 GBP. Manualele le-am luat de la BPP. Sper sa gasesc timp sa ma apuc de invatat, chef am (se pare ca-s dependenta de examene).
Cat despre ultima intrebare, ti-am raspuns prin mesaj privat.

@ carla2015

Legat de membership: eu aveam obiectivele certificate si documentatia trimisa pe email, doar ca nu s-au obosit sa imi actualizeze status-ul in 2 ani (desi am sunat de mai multe ori, solicitand acest lucru). Se intampla si la case mai mari, din cate se pare...
Acum, astept sa imi proceseze aplicatia, mi-au confirmat ca nu mai dureaza mult.
Multumim pentru informatiile despre CPA, recunosc ca nu stiam mare lucru. Mult succes in acest demers, imi dau seama ca, usor n-are cum sa fie. Mai ales ca, ai trecut de ACCA si daca ti se pare mai greu de atat, e clar...
Pot sa te intreb ce te-a determinat sa te inscrii pentru aceasta calificare? Lucrezi pentru o companie din USA? M-am uitat putin pe site-ul lor, am de gand sa analizez mai mult in zilele urmatoare.
Multa bafta cu CPA si cu obiectivele ACCA!



#14 Guest_Carla2015_*

  • Guests

Postat 16 February 2015 - 07:35 PM

@luna plina,

asa este, se intampla si la casa mai mari. dar bine ca s-a terminat cu bine:-)
Legat de intrebarea ta, de ce ma intereseaza CPA; din fericire sau din pacate, ne mutam cam la fiecare 2, 3 ani in alta tara, se pare ca ACCA nu acopera tot necesarul meu global:-), mai ales ca, probabil, retragerea finala va fi in USA. Dar poate, am devenit si dependenta de datul examenelor. sper sa nu fie asa:-)

Sa ai o saptamana minunata.



#15 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 February 2015 - 09:53 PM

@ carla2015

Interesant parcurs... e de admirat faptul ca, ai reusit sa promovezi toate examenele ACCA, in conditiile in care ai luat-o de la zero, la fiecare 2-3 ani. Sau poate ca, tocmai studiul intens pentru aceste examene te-au ajutat sa te adaptezi la noul mediu, sa treci mai usor peste diferentele fata de tot ceea ce lasasei in urma...

Eu una, mi-am constientizat (inca de acum vreo 9 ani) "dependenta" de examene. Ma inscrisesem (impreuna cu 2 prietene) la al 2-lea program de master. Intrucat era un program platit 100% de studenti (nu erau locuri fara taxa), la primul curs, profesorul de marketing a incercat sa segmenteze "piata" formata din studenti: unii venisera la master pentru diploma (obligati de sefi), altii ca sa invete ceva nou, unii ca sa socializeze (sau sa "agate")....Ei bine, intre aceste categorii, profesorul a enumerat-o si pe cea a oamenilor dependenti de examene :blush: . Atunci am realizat ca, am o "problema"... Suma viciilor e constanta; ce-i drept, al meu e cam costisitor....

Gata cu gluma... Cum stai cu PER-ul, ai trimis documentatia? Pe mine m-au anuntat sambata ca sunt acceptata ca si membru ACCA si m-au invitat sa platesc taxa de membru (211 GBP); am platit-o repejor, nu cumva sa se razgandeasca :biggrin2: .
Printre picaturi (DiplFR si examenul auto), ma apuc de pregatit dosarul pentru CECCAR (trebuie sa pregatesc un studiu de caz). Ai mai aflat noutati legate de CAFR, iti acorda statutul de membru pe baza ACCA? Sau doar accesul la stagiu?

O saptamana minunata iti doresc si tie! Si mult spor la invatat, pentru CPA!



#16 mva012

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 18 February 2015 - 12:15 AM

Ptr echivalare tb sa faci dovada ca ai lucrat min 3 ani in audit
http://www.cafr.ro/sectiune.php?id=637





#17 Guest_Carla2015_*

  • Guests

Postat 18 February 2015 - 01:26 AM

s-ar putea sa aiba dreptate profesorul tau, dar nu cred ca suntem dependente:-) Mie imi place sa invat lucruri noi, dar nu ma dau in vant dupa examene. Am finalizat Per-urile in weekend si luni am aplicat pentru membership. Inca nu am primit niciun feedback. Cate zile a durat pana ti-au raspuns?

spor la CECCAR. Eu am primit titlul de expert contabil pe baza doctoratului, a fost o intreaga nebunie. dadusem examenul la stagiu si pe durata stagiului finalizasem doctoratul, afland intamplator ca nu mai trebuie sa dau examen. Si a inceput nebunia, pentru ca doctoratul meu nu a fost obtinut in Romania, m-au pus sa il echivalez, iar dupa aia sa dau, totusi, un examen improvizat la CECCAR, ceva cu doctrine bla-bla, tocmai pentru ca mi-am permis sa vin cu studii din strainatate)))

Multumesc frumos. dupa ce primesc raspunsul de la ACCA, voi incerca sa aplic si pentru CAFR.



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2015 - 09:20 PM

@Carla2015 : toata stima pt efortul si inteligenta ta !!! :biggrin2: zau !!

fetelor : va imbratisez sincer si ma inclin in fata performantelor voastre profesionale ! :biggrin:
bravo, voua !! :wub:



#19 iubesc_viata

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 February 2015 - 10:42 AM

Buna tuturor si imi pare bine sa va cunosc cate putin pe fiecare pentru ca de ceva timp tot citesc postarile voastre...tocmai m-am inscris si eu la ACCA si m-am gandit sa va cer sfaturi voua, care deja ati trecut de mai multe examene si unii chiar au terminat (va felicit pe toate/toti) pentru ca acum vedeti mai clar imaginea de ansamblu a invatatului pentru examene precum si a promovatului examenelor...stiu ca va cer o parere pur subiectiva pentru fiecare in parte, dar mi-ar placea sa ma sfatuiti cu ce examen sa incep in functie de care vi s-a parut fiecaruia mai abordabil. (mentionez ca vreau sa incep cu unul singur..am 3 echivalari)
Multumesc!



#20 Maya C.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 20 February 2015 - 03:53 PM

Buna ziua!
Astazi am incercat sa ma inscriu la ACCA, insa am probleme cu plata cu cardul. Voi mai incerca sa fac plata cu un alt card diseara.
Pana atunci vreau sa va cer parerea cu privire la cateva aspecte. Imi sunt echivalate primele 3 examene asa ca ma gandeam sa incep cu F4. Am de ales intre a da examenul pe calculator sau pe foaie, si intre a da examenul in varianta global sau uk, care varianta credeti ca e mai ok?
Oare sa ma incumet sa dau si F5-ul in sesiunea din iunie, sau ar fi prea mult pt inceput? Precizez ca la momentul actual stau acasa cu bebe, deci ma gandesc ca as avea ceva mai mult timp pentru studiu decat daca as avea full-time job.

Va multumesc, tinem legatura! :)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL