Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Managementul resurselor umane - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Managementul resurselor umane


6 replies to this topic

#1 Guest__*

  • Guests

Postat 29 June 2005 - 12:07 AM

cine se incumeta primu'/prima :lol: ca subiectu' asta e pt. noi toti - angajati sau angajatori -



#2 Iustin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2005 - 12:15 AM

vladseptimiu a spus:

cine se incumeta primu'/prima :lol: ca subiectu' asta e pt. noi toti - angajati sau angajatori -

As zice ca iese din specificul forumului...




#3 ABC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Bucuresti
  • Interests:management financiar, contabilitate manageriala,
    analize, bugete, controlling

Postat 12 July 2005 - 08:45 PM

Cum va negociati atributiile si responsabilitatile specifice postului?
La angajare vi s-a prezentat fisa postului?
Cum urmariti egalizarea eforturilor depuse cu beneficiile obtinute?



#4 ABC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:Bucuresti
  • Interests:management financiar, contabilitate manageriala,
    analize, bugete, controlling

Postat 12 July 2005 - 08:52 PM

Care sunt mijloacele prin care investiti in voi - in pregatirea profesionala?
Care este atu-ul care va diferentiaza de ceilalti colegi si ... competitori?



#5 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 12 July 2005 - 10:56 PM

ABC a spus:

Cum va negociati atributiile si responsabilitatile specifice postului?
La angajare vi s-a prezentat fisa postului?
Cum urmariti egalizarea eforturilor depuse cu beneficiile obtinute?

cred ca sunt putine locurile de munca unde poti negocia ce vei face "de maine" si plecand de aici nici nu prea exista fisa postului; nu sariti pe mine, nu bag in aceeasi oala toate joburile si toti angajatori 8)

cu egalizarea cred ca rabzi cat rabzi, muncesti pana iti iei ochii din cap si cand te-ai saturat te duci la angajator si ii spui ca nu mai poti, sa mai imparta atributiunile... etc; dupa care angajatorul iti spune ca stai sa vezi, ca e bugetul mic... etc
atunci singura varianta e sa cauti de munca... 8) ; si aici la fel, nu bag toate joburile si angajatorii in aceeasi barca

cam asta se intampla, cel putin pe la angajatorii mici

p.s. injuraturile pe pm, pleeease :P



#6 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 05 October 2005 - 01:56 PM

eu lucrez la o companie multinationala, iar resursele umane sunt vai de mama lor, mai ales ca salarizarea este externalizata



#7 iulian ifrim

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:iasi
  • Interests:finante, fotografie, business development

Postat 23 February 2006 - 12:24 PM

Eu consider ca nu ezista locuri unde nu se poate negocia job description-ul... doar ca depinde de tine si te siguranta ta pe ceea ce iti doresti sa faci.
Nimeni nu spune ca la interviu nu poti sa spui ce iti place sa faci, pe ce esti specializat si sa incerci sa negociezi iar mai apoi sa renunti la oferta lor sau ei sa renunte la tine din cauza asteptarilor si a cerintelor.

Consider ca in Romania in prezent poti sa gasesti un loc de munca in care sa faci ceea ce iti doresti chiar daca este foarte greu si de multe ori asteptarile iti sunt inselate.

Legat de angajatorii mici, aici consider ca este o lipsa a educatiei de management financiar si ca de multe ori un manager al unei firme mici observa investitia unui om pe management financiar mai degraba ca o cheltuiala decat ca o investitie iar reducerea unui cost unitar cu 1 leu pentru maximizarea profitului - irelevanta. De aceea cred ca micile afaceri sunt o mare oportunitate pentru cei din domeniu...






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL