Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Decontare cheltuieli fara factura - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Decontare cheltuieli fara factura

1 reply to this topic

#1 adrian1426

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 August 2015 - 07:09 AM

Am urmatoarea situatie: Am calatorit in iunie 2015 cu familia in Grecia pe cont propriu, nu prin agentie turism. Am achitat cazarea si am primit de la hotel un document care dovedeste plata. Pe chitanta nu este evidentiat TVA, ci numai ca TVA este inclus. Nu am primit factura. Firma la care lucrez, este de stat si are o conventie cu sindicatul mentionata si in Contractul Colectiv de Munca, pentru returnarea catre salariat a unui procent din costul biletului de odihna. Desi am prezentat firmei chitanta de plata, in original si traducere legalizata, aceasta refuza sa-mi deconteze pe motiv ca am numai chitanta de plata, nu si factura si ca fara factura nu este posibil. Am contactat hotelul si am cerut sa mi se trimita si factura aferenta platii efectuate de mine. Hotelul a raspuns prin mail ca legea fiscala din Grecia nu prevede emitere de factura pentru persoanele care calatoresc individual, ci numai pentru companii. Deci nu pot sa-mi emita factura. Daca asa e legea in Grecia de ce nu poate firma mea sa-mi accepte decontarea doar pe baza chitantei de plata, eventual pastrand ca dovada raspunsul oficial al hotelului? Sau ce alta posibilitate are firma pentru a face totusi decontarea catre mine, fara a face insa vreo neregula? Multumesc anticipat pentru raspuns.



#2 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 August 2015 - 09:28 AM

După cum spui se pare că cei din compania unde lucrezi nu înțeleg despre ce este vorba. În CCM este specificat procentul pe care fiecare salariat este îndreptățit să-l primească; în plus n-are a face cu TVA -ul din Grecia ( să zicem că la greci TVA-ul la turism este de 3%- cum se înregistrează ăn contabilitatea noastră -românească ?? , nu are logică -) pe baza unui referat făctu de tine la care atașezi documentele doveditoare de cazare, transport, etc din care rezultă sejurul , cu siguranță doamna de la conta va întelege cum se rezolvă această situație.







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL