Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozitare venituri publicitate internet - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


impozitare venituri publicitate internet


9 replies to this topic

#1 lawcomp

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 19 August 2015 - 09:02 PM

Buna ziua,
pentru ca am avut venituri din afara tarii din publicitate pe internet destul de mari(50.000usd) am zis sa stau linistit si sa declar banii la ANAF.

Functionarea ANAF care se ocupa de venituri din strainate mi-a spus sa depun formularul 201 si sa bifez la tip de venituri rubrica "Altele" (desi mie publicitatea imi parea "Comerciala").

Mi s-a calculat un impozit pe venit de 23.000 ron pe care l-am platit. Dar contributiile la sanatate si pensie nu mi-au fost calculate desi eu nu mai am alte venituri/salarii iar cel din strainatate ar fi devenit principal.

Din ce am mai citit pe internet este fix din cauza bifei "Altele", daca as fi bifat "Comercial" atunci s-ar fi calculat si contributiile.

BIfarea sursei de venit "Altele" se poate considera evaziune fiscala in sensul ca am ascuns baza de impozitare ? Mi s-ar parea strigator la cer ca fix functionara ANAF sa imi creeze asemenea probleme...



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 August 2015 - 11:28 AM

Veniturile comerciale sunt definite asa:

(2) Sunt considerate venituri comerciale veniturile din fapte de comerț ale contribuabililor, din prestări de servicii, altele decât cele prevăzute la alin. (3), precum și din practicarea unei meserii.

Nu stiu sub ce forma ai facut acele venituri, daca ai "prestat" servicii sau ai "vandut" ceva (gen spatiu pe pagina).
Daca primesti bani pentru click-uri, de exemplu, nu cred ca se incadreaza la comerciale ci ramai la "altele".

O solutie pentru tine ar fi sa faci o cerere de asistenta la MF si sa-i intrebi la ce sa incadrezi venitul tau cand il declari. Macar vei avea un raspuns "oficial". Trebuie sa descrii exact modul in care castigi acel venit. Solicitarea o depui direct pe pagina lor la asistenta prin email


Daca ramane asa cum te-a pus sa declari, atunci sanatatea o vor calcula ei ulterior declararii (dupa ce verifica daca ai si alte venituri pentru care platesti sau nu) si vei primi decizia de impunere (dumnezeu stie cand :laugh: ).




#3 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 20 August 2015 - 04:33 PM

Ai bifat si declarat corect, cel putin conform descrierii foarte sumare a activitatii desfasurate.

Din experienta mea, cei care obtin venituri din strainatate si le incaseaza in RO au tendinta sa se complice cu tot felul de interpretari in defavoarea lor si isi inchipuie ca daca platesc suplimentar contributii sociale sunt acoperiti de abuzuri ulterioare ale anaf. Daca doresti o consiliere mai buna pe acest forum, ar trebui sa descrii cat mai complet activitatea generatoare de 50.000 $ anual. Sunt cativa useri foarte pro care vor descurca din placere sau pasiune fiecare speta fiscala expusa bine si nu ar trebui sa mai atragi atentia celor de asistenta contribuabili de la anaf care transmit o copie a solicitarilor, cu datele solicitantului, catre serviciile de control fiscal din administratiile locale (spre stiinta :biggrin2: ). De retinut: raspunsurile de la asistenta contribuabili nu tin locul de baza legala in cazul unui control fiscal, trebuie sa ajungi in instanta ca sa o poti folosi intr-o oarecare masura.

Chestiune care ma intriga la suma mentionata este cum s-a putut incasa fara ca platitorul sa ceara o forma oarecare de inregistrare fiscala in RO. Totusi, in UE, USA, China, Extremul Orient, AUS se cunoaste ca este preferabil ca partenerii din RO sa detina un cod fiscal pentru evitarea oricaror complicatii ulterioare.

Ideal ar fi sa revii cu descrierea completa a serviciilor prestate.



#4 lawcomp

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 20 August 2015 - 04:55 PM

Buna ziua,
multumesc pentru raspunsuri. Sper si eu ca ANAF sa calculeze contributia de sanatate. Dupa cum am zis, intentia mea nu a fost sa evit vreo plata catre fisc.

Acum ceva explicati despre sursa banilor: sunt de la o firma din Elvetia care plateste pentru reclame in cadrul unor aplicatii de mobil cand utilizatorul este conectat la internet(tocmai de asta am si scris "publicitate internet").
Mai concret: am dezvoltat aplicatii pentru smartphone si le-am pus pe internet pentru a fi descarcate gratuit. Cateva din ele au fost foarte populare atingand un numar de utilizatori care m-a uimit si pe mine. In momentul cand a fost clar successul aplicatiilor, diverse firme m-au cautat sa le afisez reclamele in cadrul aplicatiilor. Eu am ales niste elvetieni care mi-au zis ca ei pot plati banii direct in cont fara paypal si fara prea mare bataie de cap. Platile erau in functie de cate clickuri si actiuni fac utilizatorii de pe reclamele respective(un fel de Cost Per Action). Cam asta este povestea cu sursa banilor.

Aceasta postare a fost editata de lawcomp: 20 August 2015 - 05:02 PM




#5 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 August 2015 - 07:30 PM

Deci este pe click-uri, cum banuiam.
Ai declarat corect dupa parerea mea si urmeaza sa primesti decizia cu sanatatea (teoretic :biggrin: ).
Obligatia de a calcula sanatatea revine fiscului si pana nu primesti hartia de la ei n-ai ce plati. Dar la ce foame este de bani prin MF(si la ce-o sa mai fie la anu') nu cred ca vor intarzia prea mult dupa centralizarea anului anterior.



#6 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 21 August 2015 - 10:56 AM

Intermediarul elvetian este agentia de publicitate PPC care face "comert" , iar tie ti-a virat un procent din incasarile realizate online ca drepturi de autor (daca vrei) sau redevente, in acceptiunea elvetiana. Deci nu te incadrezi la activitate comerciala si declaratia a fost completata corect.

Incearca sa gasesti un prieten cu firma sau cu un ONG care sa te angajeze formal, cu norma partiala (1/5), si caruia sa-i acoperi datoriile lunare catre anaf pentru contractul tau, cca. 30$/luna - 360$/an, astfel vei fi asigurat la sanatate fara sa mai astepti impunerea din oficiu in anul 2016 pentru cei 50k$ sau cat vei realiza in 2015. Asta cu repetitie anuala in functie de venituri si legislatia fiscala in vigoare.

Pana o sa realizezi cat este de oportun PayPal, bitcoin sau alt sistem digital de transferuri financiare extrabancare, iti recomand utilizarea acestora prioritar fata de operatiunile bancare de cont curent.



#7 lawcomp

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 24 August 2015 - 08:59 AM

Vezi postareamutual, la 20 August 2015 - 04:33 PM, a spus:

Chestiune care ma intriga la suma mentionata este cum s-a putut incasa fara ca platitorul sa ceara o forma oarecare de inregistrare fiscala in RO.
Ultima chestie este ca mi-au cerut cod de indentificare TVA. Ma gandesc ca e posibil ca ei sa fi crezut de la bun inceput ca sunt firma, iar numele, adresa si contul pe care i l-am dat sa fie al unei firme, le-am trimis un mail. E posibil sa am probleme legale din cauza asta ? Nu stiu cum au trecut ei in contabilitate plata, au fost destul de evazivi la intrebarile mele.



#8 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 24 August 2015 - 01:23 PM

Elvetia nu este in EEC, desi respecta in mare parte reglementarile de la Bruxelles si afacerile cu elvetienii se deruleaza ca si cum ar fi membru UE. Ca urmare, partenerii din EEC nu sunt obligati sa respecte prevederile intracomunitare armonizate privind TVA si accizele in relatiile cu firmele elvetiene daca nu exista un acord separat bilateral cu un stat din UE.
Niciodata nu vei obtine detalii privind inregistrarile contabile interne de la un partener extern.
Pe de alta parte, este curioasa solicitarea lor dupa ce ti-au facut plati de 50k$. VIES poate fi accesat din orice tara din lume, in orice moment, deci partenerul elvetian stie precis ca nu ai avut pana acum cod fiscal (mai ales cu TVA intracomunitar).
Mai mult, se pare ca ai primit o nota de la elvetieni in care au strecurat o fraza privind raspunderea fiscala si acest lucru te ingrijoreaza. Daca doresti un ajutor cat de cat folositor si corect ar trebui sa revii cu toate detaliile tranzactiilor.
Poate rogi adminii sa modifice titlul topicului, termenul de evaziune fiscala este urmarit pe net de echipa de la sri/sts care asigura suportul informativ pentru directia antifrauda si nu este rezonabil sa apara o fisa de lucru unde nu este cazul.
Pana acum ai procedat corect legal daca nu exista altceva mai mult decat ce ai povestit pana acum.

Aceasta postare a fost editata de mutual: 24 August 2015 - 01:23 PM




#9 lawcomp

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 24 August 2015 - 01:56 PM

Pe mail mi-au raspuns ca nu e nici o problema ca nu am cod de TVA si ca platile se pot face incontinuare.
Mereu dau raspunsuri evazive, nu am nici cea mai mica idee despre cum isi trec ei banii in contabilitate, la mine in cont ajung cu "payment for sept/oct/<luna> si <numele meu ca beneficiar>", deasemenea nu imi dau nici un fel de invoice.
Sunt mai sperios de felul meu si m-am uitat inca o data pe detaliile contului online la ei si detaliile pe care le-am dat sunt:
- business name: am completat numele meu
- adresa: adresa mea
- contact person: din nou numele meu
- beneficiary name: numele meu din nou
- iban acount(iban-ul meu personal, aveau si varianta cu paypal dar mi s-a parut mai simplu iban)

Cred ca trebuia sa fi lasat "business name" necompletat, am o mare sperietura cu asta, sa nu cumva sa imi zica ca am scris o "firma fantoma".
Probabil ca ar fi diferenta intre persoana si firma: la persoane poate este vreun impozit la sursa ptr statul elvetian.
Ce probleme as putea avea dc ei au inregistrat plata ca fiind catre o firma?



#10 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 24 August 2015 - 09:04 PM

Nu te priveste ce face firma din Elvetia, nu esti cetatean elvetian, raspunderea fiscala pentru tine apare exclusiv in RO si se pare ca ai rezolvat-o.
Singura ta grija este sa iti cresti permanent veniturile incasate.





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL