Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Se trece pretul de vz in Nir la piese de schimb daca se face bon consum pe ele? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Se trece pretul de vz in Nir la piese de schimb daca se face bon consum pe ele?

1 reply to this topic

#1 Delia Cioban

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 September 2015 - 10:46 PM

Buna, nu am terminat profil contabil, dar incerc sa tin contabilitatea la pfa-ul sotului meu! Am vazut ca sunt contabili foarte competenti pe acest site si de aceea mi am permis sa detanjez!

Revenind, avem un mic magazin de reparatii telefoane mobile si vz accesorii!
Intrebarea mea e urmatoarea: daca am o factura cu accesorii si piese de schimb, piese care le scot din consum pe baza bonului de consum cum complectez Nir? Trec la piesele de schim si pretul de vz, sau numai cel de achizitie?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2015 - 12:06 PM

daca produsele nu sunt destinate vanzarii cu amanuntul, atunci nu se trece in NIR pretul de vanzare.

atentie : nu se intocmeste NIR obligatoriu decat in anumite situatii (vezi orrdin 3512/2008).
daca la aceste produse ai factura si nu sunt dif. intre cant. livrata si cea receptionata, atunci nu esti obligata sa faci NIR.
s-a mai discutat pe forum despre asta .... foloseste fct. de cautare.







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL