Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
compensare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

compensare

2 replies to this topic

#1 ioanastela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 September 2015 - 11:07 AM

am urmatoarea situatie: am achizitionat o cantitate de motorina de la o statie peco, in decurs de cateva luni. intrucat nu am posibilitatea de a achita contravaloarea marfii achizitionate as dori sa o returnez, insa patronul statiei peco nu imi poate storna factura pentru ca pretul de la data achizitiei nu mai coincide cu cel de la data returnarii combustibilului. cum pot proceda legal in acest caz?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2015 - 02:52 PM

inteleg ca pretul combustibilului este mai mic acum decat atunci cand ai cumparat ... deci i-ai manca din profit daca ti-ar accepta returul la acel pret.

dupa parerea mea, poti sa faci retur cu pret mai mic, dar vei suporta costurile operatiunii, adica dif. de pret este o chelt. neded., la fel si tva dedus pt dif de pret.

inreg. pe care ti le propun sunt :
- returul la pret mai mic se inreg. ca orice retur normal,
% = 401
3022.......... suma X (cant. retur x suma acceptata/UM)
4426 ......... tva aferent
- zicem ca dupa retur ai ramas cu o dif. totala de 100 lei la pret de achizitie
6588.neded = 3022 (dif pret de achizitie) ...... ...........100
635.neded = 4426 (tva aferente dif. de pret)........... 24 lei

vei ramane in sold la ct. 401 cu cei 124 lei pe care trebuie sa-i platesti, fiind pierderea ta in urma acestei tranzactii la pret mai mic.




#3 ioanastela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 October 2015 - 03:11 PM

Multumesc frumos pentru raspuns






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL