Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
achizitie marfa de la producatori locali fara factura - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

achizitie marfa de la producatori locali fara factura

2 replies to this topic

#1 Mihaela Alina Popa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 28 September 2015 - 08:24 AM

Buna dimineata,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat in ceea ce priveste speta de mai jos:

O persoana juridica, magazin de produse naturale (bio), doreste ca achizitionezez produse naturale (miere de albine, tocana, dulceata de trandafr, etc gata ambalate) de la producatori locali traditionali (produse facute la ei in bucatarie/curte). Producatorul local traditional are aviz de la DSV pentru producerea lor, dar doar ca persoana fizica (automat nu mi se emite factura si nici bon fiscal/chitanta).
In acest caz eu ca persoana juridica cum pot achizitiona aceste produse si sa le expun la raft spre vanzare fara a avea probleme?

Eu m-am gandit la varianta de adaugare in statutul societatii de CAEN secundar 4789 si achizitia lor pe baza de borderou de achizitie, dar nu stiu daca acest lucru ii da dreptul si de afisare a lor la raft in magazin fara a avea probleme la un eventual control.

Multumesc



#2 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 September 2015 - 04:25 PM

Va rog sa cititi legea 145 din 2014 care va ajuta.




#3 Mihaela Alina Popa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 29 September 2015 - 09:23 AM

Multumesc frumos






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL